Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak usunąć kamień z baterii umywalkowej?

Sprzątanie łazienki często wymaga dużo czasu i wysiłku. Wysoka wilgotność oraz stosowanie detergentów sprzyjają tworzeniu osadów i zabrudzeń na powierzchniach. Właściciele łazienek często zastanawiają się, jak skutecznie oczyścić chromowane lub złocone elementy wyposażenia, aby były one zarówno czyste, jak i estetyczne.

Jak usunąć kamień z baterii umywalkowej?
Oltens Wyposażenie łazienek
www.oltens.com
Oltens Wyposażenie łazienek
Dane kontaktowe:
ul. Karola Marcinkowskiego 16, 63-200 Jarocin
Zobacz firmę w innym dziale: Armatura kuchenna i łazienkowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Dlaczego na baterii umywalkowej tworzy się osad i kamień?
  • Czy usuwanie kamienia w łazience musi być trudne i czasochłonne?
  • Jakie są domowe sposoby na usuwanie kamienia w łazience?

Dlaczego na baterii umywalkowej tworzy się osad i kamień?

Starasz się regularnie sprzątać w łazience, jednak masz problem z tworzącym się osadem oraz kamieniem na armaturze? Trudno uniknąć tego zjawiska. Powstanie nalotu jest spowodowane przez używanie mydła, żelów oraz innych środków myjących. Do tego, jeśli masz twardą wodę, szybko zauważysz, że na Twojej baterii tworzy się nieestetyczny kamień, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach przy instalacji wodnej. Warto jak najszybciej znaleźć sposób na usunięcie tego osadu, gdyż jest on pożywką dla bakterii, a do tego nieestetycznie wygląda.

Czy usuwanie kamienia w łazience musi być trudne i czasochłonne?

Wiele osób z niechęcią przystępuje do usuwania kamienia w łazience. Warto jednak wiedzieć, że ta czynność nie musi być trudna i czasochłonna. Już na etapie wyboru baterii umywalkowej możesz zadbać o to, aby sprzątanie łazienki było łatwiejsze. Warto wybierać produkty, które mają warstwę zabezpieczającą przed gromadzeniem się nalotu oraz ułatwiającą usuwanie kamienia.

Jeśli decydujesz się na baterię z perlatorem, zadbaj o to, aby był on wyposażony w specjalną powłokę. Dzięki temu, usuwanie kamienia w łazience będzie znacznie łatwiejsze, a przy tym nie będziesz potrzebował mocnych detergentów. W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze, a także zadbasz o bardziej ekologiczny styl życia.

Domowe sposoby na usuwanie kamienia w łazience

Jeśli szukasz skutecznych produktów, które pomogą Ci w usunięciu kamienia oraz osadu z baterii umywalkowej, sprawdź swoją kuchnię. Z pewnością znajdziesz tam ocet czy płyn do mycia naczyń. Ten drugi produkt idealnie posłuży do usunięcia nalotów z mydła i innych środków myjących. Wystarczy nałożyć niewielką ilość płynu do mycia naczyń na miękką ścierkę z mikrofibry i przetrzeć armaturę.

Ciekawym rozwiązaniem jest także stworzenie domowego i ekologicznego produktu czyszczącego z octu i wody. Wystarczy zmieszać obie te substancje w proporcjach 1:1. Idealnie sprawdzą się zarówno przy codziennym czyszczeniu baterii umywalkowej, jak i do usuwania kamienia z łazienki. Roztwór z wody i octu sprawdza się nawet przy mocnym osadzie. Warto wtedy podgrzać preparat i nasączyć nim ścierkę z mikrofibry, a następnie położyć ją w miejsce zabrudzenia na około 30 minut. Po tym czasie zdejmij okład oraz delikatnie usuń kamień, a potem wytrzyj baterię do sucha.

Praktyczne wskazówki, które ułatwią usuwanie kamienia w łazience

Mycie armatury będzie znacznie łatwiejsze, jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek.

  • Zadbaj o regularność sprzątania

Systematyczne czyszczenie łazienki pozwala nie tylko na utrzymanie jej atrakcyjnego wyglądu, ale zapobiega także tworzeniu się trudnych do usunięcia osadów. Ustal sobie stały harmonogram sprzątania tego pomieszczenia. Dzięki systematyczności unikniesz bałaganu i konieczności długiego sprzątania.

  • Wprowadź nawyki do codziennych czynności

Czy wiesz, że wprowadzenie odpowiednich nawyków przy codziennych czynnościach, pomoże Ci zadbać o czystą baterię umywalkową? Wystarczy, że po każdorazowym użyciu armatury opłuczesz ją z mydlin, środków myjących czy pasty do zębów. Następnie użyj delikatnego ręcznika lub ścierki z mikrofibry, aby wytrzeć baterię umywalkową do sucha. W ten sposób unikniesz tworzenia się na jej powierzchni brzydkiego nalotu i zadbasz o jej piękny wygląd.

  • Stosuj odpowiednie myjki do chromowanej powierzchni baterii

Niektórym osobom może się wydawać, że wykorzystanie ostrych, metalowych myjek ułatwi usunięcie kamienia z łazienki. Niestety, ale w ten sposób nietrudno o uszkodzenia chromowanej powierzchni baterii. Naruszenie srebrnej powłoki nie tylko spowoduje nieestetyczne rysy, ale także sprawi, że armatura będzie podatna na korozję i rdzę. Do usuwania kamienia z łazienki stosuj miękkie gąbki oraz ścierki z mikrofibry. W żadnym wypadku nie szoruj powierzchni armatury – znacznie efektywniejsze będzie umycie jej kolistymi ruchami.

  • Zadbaj o zastosowanie wysokiej jakości środków myjących do armatury łazienkowej

Dobór odpowiedniej chemii sprzątającej ma duży wpływ na szybkość i efektywność usuwania kamienia z łazienki. Należy wybrać takie produkty, które nie tylko skutecznie wyczyszczą armaturę, ale również nie uszkodzą chromowanej powłoki. Warto w tym celu zdecydować się na specjalistyczne produkty, przeznaczone do czyszczenia baterii. Dzięki temu nie tylko zadbasz o szybkie i łatwe usunięcie kamienia z łazienki, ale również unikniesz zniszczenia armatury.

  • Po czyszczeniu wytrzyj baterię do sucha

Wiele osób zapomina o tym kroku, a to dzięki niemu uzyskasz czystą oraz pięknie wyglądającą baterię umywalkową. Po tym, jak już wyczyścisz armaturę i opłuczesz ją dokładnie ze środka myjącego, zadbaj o to, by wytrzeć ją do sucha. W tym celu warto wykorzystać delikatny ręcznik lub ścierkę z mikrofibry. Takie elementy doskonale chłoną wodę, a przy tym są na tyle miękkie, że nie zarysują chromowanej powłoki. W ten sposób także wypolerujesz srebrzystą powierzchnię i nadasz jej atrakcyjnego połysku.

  • Zadbaj o zaimpregnowanie baterii umywalkowej

Na rynku są dostępne środki nie tylko do usuwania kamienia z łazienki, ale również do impregnacji baterii. Korzystając z preparatów zabezpieczających, zadbasz o piękny wygląd baterii oraz unikniesz tworzenia się na ich powierzchni trudnych do usunięcia nalotów. Dzięki nim sprzątanie łazienki będzie szybsze i łatwiejsze. Stosując kilka prostych wskazówek, przyczynisz się do tego, że armatura będzie lśniąca oraz pozbawiona kamienia. To również doskonały sposób na to, aby skrócić czas sprzątania, a także przedłużyć trwałość baterii umywalkowej.

Autor: Justyna Saukens

źródło i zdjęcia: Oltens