Stelaż WC: Jaka wysokość montażu zapewni komfort?

Remont lub planowanie nowej łazienki może być wymagające, zwłaszcza jeśli jest to małe pomieszczenie, w którym ważne jest nie tylko estetyczne wykończenie, ale także funkcjonalność. Dlatego ważne jest, aby projekt obejmował dobry plan rozmieszczenia ceramiki sanitarnej i jej zabudowy, zwłaszcza w przypadku kluczowych elementów, takich jak stelaż podtynkowy. Ale czym dokładnie jest stelaż podtynkowy i jak go prawidłowo zamontować?

Stelaż WC: Jaka wysokość montażu zapewni komfort?
Oltens Wyposażenie łazienek
Dane kontaktowe:
ul. Karola Marcinkowskiego 16 63-200 Jarocin
Zobacz firmę w innym dziale: Armatura kuchenna i łazienkowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć praktyczną i bezpieczną konstrukcję zestawu podtynkowego do WC lub umywalki.

Czym jest stelaż podtynkowy i jak wygląda?

Taka konstrukcja w postaci metalowej ramy to jeden z najważniejszych elementów ceramiki łazienkowej. Za pomocą stelaża podtynkowego mocuje się najczęściej:

  • umywalkę;
  • muszlę klozetową;
  • bidet.

Jest to armatura, która wymaga szczególnej stabilności, ale jednocześnie zastosowania licznych elementów podłączeniowych, np. rur czy akcesoriów takich jak spłuczka. Jeśli zdecydujesz się na wysokiej jakości stelaż podtynkowy, nie dość, że nadasz wnętrzu łazienki estetycznego wyglądu, to zaoszczędzisz w niej sporo miejsca.

Metalowa rama ukryta w ścianie daje ci szerokie możliwości aranżacyjne łazienki w każdym stylu. Wybierając stelaż do swojego domu, musisz oczywiście zwrócić uwagę na zastosowany w nim materiał oraz metodę zabudowy danego modelu. Kluczowym aspektem jest też umieszczenie stelaża na odpowiedniej wysokości.

Jakie są rodzaje i cechy stelaży podtynkowych?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów stelaży do montażu ceramiki łazienkowej. Znaczenie ma tutaj zarówno konstrukcja, jak i wszelkie akcesoria, dzięki którym stelaż spełnia swoje przeznaczenie. Jak zatem odpowiednio dobrać stelaż podtynkowy do swojej łazienki?

Największą popularnością cieszą się obecnie dwa typy:

  • zestaw podtynkowy do suchej zabudowy – można go zamontować w ścianie z płyt kartonowo-gipsowych oraz w ścianie murowanej;
  • zestaw podtynkowy do mokrej zabudowy – to cięższy typ stelaża, który sprawdzi się tylko w murze. Konieczne jest w tym przypadku dodatkowe obmurowanie, przez co montaż stelaża podtynkowego zajmuje sporo czasu.

Stelaż występuje także w różnych wysokościach. W niskiej wersji wysokość ramy nośnej nie przekracza zwykle 90 cm, a przy zabudowie wysokiej jest to nawet 130 cm. Ma to znaczenie w kontekście umiejscowienia poszczególnych części wyposażenia sanitarnego. Niski stelaż podtynkowy sprawdza się w przypadku toalet, zaś wysoki – do umywalek.

Jak kupić solidny i funkcjonalny stelaż?

Przy zakupie powinieneś zwrócić uwagę na kilka cech różnicujących poszczególne typy stelaży. Chodzi o:

  • stopień dopasowania przycisku do konstrukcji – ten element dokupuje się zazwyczaj jako osobne akcesorium, jednak producenci stelaży podtynkowych często sugerują rozwiązania kompatybilne z danym modelem;
  • pojemność spłuczki wody – zwykle wynosi ona 6 litrów, jednak dostępne są też tzw. podwójne systemy; wówczas spuszcza się wszystko, co znajduje się w spłuczce w jednym czasie albo tylko połowę jej zawartości;
  • głębokość stelaża – większa głębokość stelaża WC będzie znacząco wpływała na wygodę korzystania z toalety;
  • zakres i długość gwarancji.

Poza tym dla trwałości i stabilności konstrukcji znaczenie ma także jej odpowiedni montaż zgodnie z instrukcją.

Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż stelaża podtynkowego?

Jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż konstrukcji podtynkowej, dobrze zapoznaj się instrukcją, aby uniknąć kosztownych i czasochłonnych pomyłek. Całą procedurę możesz przeprowadzić w kilku krokach.

Krok 1: Dobierz rodzaj stelaża do przestrzeni

Stelaże podtynkowe do ciężkiej zabudowy sprawdzają się w nowo powstałych łazienkach, albo tych, w których znajdują się murowane ściany. Ramę stelaża oraz spłuczkę WC przykręca się w tym przypadku do ściany za pomocą śrub. Zbiornik spłukujący jest natomiast łączony z instalacją wodną. Tego typu konstrukcja wymaga dodatkowego obmurowania wokół.

Zestawy podtynkowe do lekkiej zabudowy nadają się z kolei do niewielkich łazienek, zwłaszcza jeśli stelaż ma się znaleźć w narożniku. Tutaj do montażu przydają się z kolei kołki rozporowe. Wybrany model przytwierdza się do podłoża po uzyskaniu odpowiedniej wysokości. Misa WC czy umywalki jest zabezpieczana w taki sam sposób, jak przy zabudowie ciężkiej.

Krok 2: Dostosuj wysokość montażu

Wszystkie elementy ceramiki sanitarnej mają zestandaryzowane wysokości, na których należy je montować. Jeśli chodzi o zawieszenie deski ustępowej, górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 40 cm nad podłogą. Istotny jest fakt, że wraz z położeniem terakoty poziom podłogi podnosi się. Jeśli stelaż podtynkowy nie będzie miał możliwości regulacji przyłączy, a pominiesz tę kwestię, nie będzie można zlikwidować błędu.

Krok 3: Podłączenie wodne do spłuczki podtynkowej

Takie podłączenie należy wykonać, wykorzystując rury metalowe lub z tworzywa sztucznego. Nie korzystaj w tym przypadku z wężyków z gumy jedynie powleczonej metalem. Zwróć uwagę na zawór odcinający w rurze, którego zadaniem jest odprowadzanie wody. Cała zabudowa stelaża podtynkowego powinna mieć również specjalny otwór rewizyjny. Pozwoli to na odłączenie dopływu wody, kiedy dojdzie do awarii.

Krok 4: Zadbaj o drożność odpływu

Jeśli nie chcesz mieć problemów z drożnością systemu odpływowego w przypadku WC, zadbaj o to, aby rury kanalizacyjne nie były zbyt długie. Ich średnica powinna wynosić nie mniej niż 0,1 m. Najlepiej wybrać rury wykonane z:

  • polietylenu;
  • polipropylenu;
  • polichlorku winylu;
  • poliestrowej żywicy z włóknem szklanym.

Od czego zależy wysokość montażu stelaża podtynkowego?

Zarówno w przypadku WC, jak i umywalki największe znaczenie ma wzrost osób, które korzystają z tych elementów sanitarnych. Wysokość, na jakiej umieścisz stelaż, wpłynie na komfort użytkowników. Zwróć uwagę na to, czy będą nimi także osoby niepełnosprawne lub dzieci.

Przykładowo osoby o wzroście ok. 176 cm doskonale wpisują się w normy montażowe. Jeśli jednak jesteś wyższy, umywalka zamontowana standardowo na wysokości 80 cm nad podłogą będzie dla ciebie zdecydowanie zbyt nisko. Podobnie z toaletą montowaną zwykle 40 cm nad poziomem podłogi. Zamiast cieszyć komfortem, nieodpowiednia wysokość będzie odczuwalna i będzie wymagać przyzwyczajenia się.

Montaż stelaża podtynkowego możesz powierzyć profesjonalnej firmie lub zdecydować się na samodzielną pracę. Jeśli stawiasz na tę ostatnią, poświęć czas na zapoznanie się z najważniejszymi wskazówkami. W ten sposób stworzysz w łazience wygodną i estetyczna przestrzeń, z której chętnie będziesz korzystać każdego dnia.

źródło i zdjęcia: Oltens

Autor
Natalia Karaskiewicz
Natalia Karaskiewicz

Młoda mama, która nie boi się wyzwań i z zaangażowaniem zgłębia tajniki budownictwa. Pracę w redakcji traktuje jako nieustanną formę rozwoju i samorealizacji. Obecnie buduje wymarzony dom, co daje jej cenne doświadczenie i pozwala jeszcze lepiej rozumieć potrzeby czytelników. Od 10 lat związana z Grupą AVT, gdzie redaguje artykuły i porady dotyczące budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz. Z pasją dzieli się wiedzą z czytelnikami, tłumacząc skomplikowane zagadnienia w przystępny sposób. Poza pracą najchętniej spędza czas z rodziną podczas weekendowych wycieczek.