System akumulatorowy 20V dla montażystów stolarki budowlanej - nowy standard na rynku
Tworzą go 20-woltowe, litowo-jonowe akumulatory zwykle o pojemności 1.5, 2.0 i 4,0 Ah. Do ich ładowania służą często dwa modele ładowarek: standardowy i szybki. Wśród elektronarzędzi z linii 20V znajdują się urządzenia przeznaczone do prac budowlanych, które z powodzeniem mogą wykorzystać montażyści stolarki budowlanej i specjaliści od prac wykończeniowych. Wśród nich należy wymienić wyrzynarkę, piłę szablastą , pilarkę tarczową. Jeśli dodać do tego poręczną młotowiertarkę, to mamy elektro-dream-team dla każdej ekipy remontowej, montażowej i wykończeniowej.
Wycinamy dom na gotowo
Akumulatorowa wyrzynarka łatwo przetniemy elementy drewniane o grubości do 65 mm, zaś stalowe - do 6 mm. Wyrzynarka ma więc bardzo szeroki zakres zastosowań - można nią ciąć deski, panele, płyty wiórowe, listwy, opaski oraz niewielkie elementy metalowe. Sprzęt doskonale sprawdzi się też w cięciu blach, PVC, pleksi itd. Wytniemy nim także dokładnie różnego rodzaju kształty owalne czy wielokątne w drewnie i tworzywach sztucznych. Podczas montażu stolarki budowlanej możemy z powodzeniem wykorzystać wyrzynarkę do dokładnego docinania listew i opasek wykonanych zarówno z drewna, jak i materiałów drewnopochodnych, czy tworzyw sztucznych.
Szable w dłoń i na budowę - akumulatorowa piła szablasta
Można wykonać nią wiele zróżnicowanych operacji - od cięcia drewna litego, płyt drewnopodobnych, do materiałów elementów metalowych, takich jak: blachy, profile, rury itp. Pilarka szablasta sprawdzi się więc doskonale podczas wymiany stolarki budowlanej. Przetniemy nią sprawnie stare ościeżnice okienne czy drzwiowe wykonane z drewna lub stali, co - jak wiadomo - pozwala na ich szybki demontaż. Korzystając z niej możemy skorygować też wymiary otworów okiennych czy drzwiowych i optymalnie dopasować je do nowej stolarki.
W dobrych pilarkach pole pracy oświetla dioda LED trafiająca precyzyjnie w miejsce obróbki. Jeśli dodać jeszcze ergonomiczny uchwyt główny o kształcie "D" pokryty antypoślizgową, miękką okładziną to dostajemy do rąk narzędzie niezbędne na każdej budowie.
Praca na okrągło - piła tarczowa akumulatorowa
Napędza ją zwykle komutatorowy silnik prądu stałego, który w lepszych urządzeniach generuje obroty wynoszące 4000/min i więcej. W pilarce akumulatorowej stosuje się przeważnie tarcze o średnicy 150 mm - większe się nie zmieszczą. Umożliwiają one cięcie materiałów drewnianych - drewna litego, czy różnego rodzaju płyt wiórowych lub pilśniowych - o maksymalnej grubości 48 mm. W pracach prowadzonych podczas montażu stolarki okiennej pilarka tarczowa znajdzie swoje zastosowanie podczas wycinania w deskach dachowych otworów okiennych. Można jej też użyć do skracania drzwi, które pozwoli dokładnie je dopasować do wysokości ościeżnicy, do wymiarowania progów, docinania listew, opasek drewnianych itd.
Bezpieczna bezprzewodowa pilarka tarczowa wyposażona jest zwykle w dwie, metalowe osłony tarczy: górną stałą i dolną ruchomą. Do prowadzenia i trzymania urządzenia służą ergonomiczne rękojeści pokryte miękką okładziną antypoślizgową, a włącznik zabezpiecza się blokadą przed przypadkowym uruchomieniem.
Mocne uderzenie
Na budowie bardzo przyda się akumulatorowa młotowiertarka. Urządzenia te oferują zwykle użytkownikom trzy tryby pracy: wiercenie udarowe i bezudarowe oraz podkuwanie.
Młotowiertarką akumulatorową o odpowiedniej mocy bez problemu wykonamy otwory montażowe o średnicach nawet 8-12 mm, które najczęściej stosowane są do mocowania stolarki budowlanej. Możemy pracować ją zarówno w twardym betonie, jak i miękkim betonie komórkowym, abrazyjnej cegle czy porothermie. Co ważne, funkcja wiercenia bezudarowego umożliwi nam wywiercenie otworów w ościeżnicach drewnianych lub metalowych. Z kolei tryb podkuwania wykorzystamy podczas demontażu starej i zużytej stolarki budowlanej.