Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą?

Koszty ogrzewania domu, np. węglem nieustannie rosną. Zamiast utartych i nieco przestarzałych rozwiązań, warto poznać te bardziej opłacalne i energooszczędne. Ogrzewanie pompą ciepła, fotowoltaika, modele hybrydowe - poznaj alternatywy i wybierz najlepsze oraz najtańsze ogrzewanie domu. Dowiedz się, jakie ogrzewanie do domu 2023 wybrać i co wziąć pod uwagę?

Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą?
Izodom 2000 Polska Budynki energosozczędne i pasywne z kształtek styropianowych
www.izodom.pl
Izodom 2000 Polska Budynki energosozczędne i pasywne z kształtek styropianowych
Dane kontaktowe:
43 823 23 68
Ceramiczna 2A, 98-220 Zduńska Wola

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jaki sposób ogrzewania domu wybrać?
 • Kiedy wybrać sposób ogrzewania domu?
 • Czym ogrzewać dom, aby było to ekonomiczne i ekologiczne?
 • Czym najtaniej ogrzewać dom i co wpływa na koszty?
 • Gdzie szukać wiarygodnych informacji na temat taniego ogrzewania domu?

Jaki sposób ogrzewania domu wybrać?

Obecnie na rynku dostępne są różne sposoby ogrzewania budynków. Jako źródła ciepła, wskazać należy:

 • gaz – w tym gaz ziemny, gaz płynny; ogrzewanie gazowe za pomocą kotłów kondensacyjnych lub zwykłych; korzystanie z sieci gazowej;
 • instalacje grzewcze, do zasilania których używa się m.in. paliw stałych czy olej opałowy (jak np. węgiel, pellet, ale i drewno); innymi słowy źródła ciepła w tym przypadku to np. olej opałowy, paliwo stałe; kominki, w których używamy odpadów drzewnych;
 • pompy ciepła – ogrzewanie pompami ciepła staje coraz powszechniejsze. Wyróżniamy powietrzną pompę ciepła, gruntową pompę ciepła, a także pompy ciepła wodne lub powietrzno-wodne. Pamiętajmy, że pompa ciepła to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, które pozwala na tanie ogrzewanie domu, jednak wymaga większych nakładów finansowych na starcie; pozwala też na to, by dostarczenie ciepłej wody do budynku;
 • ogrzewanie elektryczne – ogrzewanie akumulacyjne lub konwekcyjne, kotły elektryczne, ogrzewanie podłogowe; często wiąże się z koniecznością instalacji centralnego ogrzewania elektrycznego;
 • ogrzewanie hybrydowe – łączące dwa typy instalacji, np. ogrzewanie energią elektryczną połączone z wykorzystaniem prądu z fotowoltaiki;
 • odnawialne źródła energii – jak panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne (instalacja kolektorów słonecznych czy paneli to nowoczesne rozwiązanie, może z początku nieco droższe, ale w dłuższej perspektywie pozwalające na pozyskanie energii w alternatywny sposób).

Warto poznać zalety i wady każdego z rozwiązań. Już dziś wiadomo, że rosnące ceny energii elektrycznej, gazu ziemnego czy coraz mniej opłacalne ogrzewanie węglem sprawia, że szukamy alternatyw - nie chcemy z domysłu wybierać ogrzewania elektrycznego czy tradycyjnego kotła, gdy popatrzymy na roczne koszty ogrzewania domu (roczne koszty eksploatacji). Wiadomo, że tradycyjne kotły i piece, a także grzejniki zasilane ciepłą wodą lub prądem emitują ciepło, które rozgrzewa znajdujące się w pobliżu powietrze. Skutkiem tego jest znacznie wyższa temperatura pod sufitem, a nie w pomieszczeniu.

Kiedy wybrać sposób ogrzewania domu?

Czym ogrzewać dom? Jakie jest najtańsze ogrzewanie? Co wybrać? Instalację fotowoltaiczną? Grzejniki zasilane ciepłą wodą? A może wybrać jeszcze inny sposób na ogrzanie domu...

Wszyscy skłaniamy się ku rozwiązaniom, które zapewniają najwyższy komfort i brak uciążliwej obsługi. Liczą się też możliwie niskie koszty eksploatacji, a także charakter inwestycji: czy mówmy o ogrzaniu domu jednorodzinnego, czy raczej chodzi o ogrzewanie w starym domu.

Jeśli stoimy zatem przed wyborem, czym ogrzewać dom, powinniśmy określić własne preferencje i wymagania oraz odnieść je do własnych możliwości finansowych. Kalkulacje warto robić w długiej perspektywie, z uwzględnieniem zapotrzebowania na energię, którą najprawdopodobniej zużyjemy.

Najlepiej przewidzieć tę decyzję na etapie projektu, natomiast ostatnim momentem, w którym możemy zmienić zdanie, co do stosowanego sposobu ogrzewania, jest etap wykończenia budynku, a ściślej etap, w którym wykonujemy wszelkie instalacje i szacujemy późniejsze koszty eksploatacji. Oczywiście w każdej chwili można podjąć decyzję o zmianie sposobu ogrzewania, ale będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami.

Czym ogrzewać dom, aby było to ekonomiczne i ekologiczne?

System grzewczy wykorzystujący węgiel nie jest dziś rozwiązaniem idealnym. Kiedyś niedrogie i powszechne, dziś jest raczej odradzane. Inne wady: proces spalania musi odbywać się pod kontrolą; problemy rodzi również usuwanie odpadów - popiołu, a także konieczność wygospodarowania osobnego miejsca, w którym węgiel będzie składowany, do czego musimy mieć większą powierzchnię.

To samo tyczy się gazu (ogrzewanie paliwem stałym), tankowanego do własnego zbiornika. Wady ma także ogrzewanie elektryczne. Wszystko to przekłada się na koszt eksploatacji. Stąd warto rozważyć inne sposoby, jak choćby pompę ciepła czy ogrzewanie kolektorami słonecznymi.

Pompa ciepła, gaz ziemny czy węgiel

Szacuje się, że ogrzewanie domu przy pomocy węgla jest nawet pięciokrotnie droższe niż pompą ciepła oraz dwa i pół razy droższe niż ogrzewanie gazem ziemnym. Warto zatem mądrze wybrać ogrzewanie do domu, jeśli nie chcemy, by koszty ogrzewania nas zaskoczyły, ale jednocześnie trzeba wiedzieć, że rozwiązania opłacalne w późniejszym czasie, mogą być droższe na początku (jak pompa ciepła). Trzeba jednak wiedzieć, że wybrane źródło ciepła, będące tak naprawdę inwestycją, zwróci się z czasem.

Ogrzewanie domu- warto poznać wszystkie możliwość jak np. pompy ciepła
Ogrzewanie domu- warto poznać wszystkie możliwość jak np. pompy ciepła

Wiadomo także, że w okresie letnim sprzedajemy nadmiar energii do zakładu energetycznego, natomiast w okresie zimowym odkupujemy tę energię. Ekonomiczne a zarazem ekologiczne rozwiązania grzewcze dotyczą często połączenia dwóch sposobów ogrzewania domu. Poniżej podajemy dwa przykłady: ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła w modelach hybrydowych.

Pompa ciepła w wariancie hybrydowym

Węgiel ma alternatywy. Aby maksymalnie zminimalizować koszty ogrzewania dla domów energooszczędnych i pasywnych najlepszą opcją według ekspertów jest podłączenie gruntowej pompy ciepła (ma lepszą sprawność niż powietrzna pompa ciepła – lecz jest droższa) z instalacją fotowoltaiczną (warto przy tym wiedzieć, że moc instalacji powinna być odpowiednio dobrana do zapotrzebowania budynku na energię) oraz wentylacją mechaniczną z rekuperacją (co pozwala na odzysk ciepła z ogrzanego już powietrza).

Takie połączenie pozwala na bieżąco bilansować energię elektryczną, którą musimy zakupić z zakładu energetycznego. Jest to jednocześnie najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Węgiel ma alternatywy. Wybierz ekologiczne metody i ciesz się czystym powietrzem.

Węgiel ma alternatywy. Wybierz ekologiczne metody i ciesz się czystym powietrzem.
Węgiel ma alternatywy. Wybierz ekologiczne metody i ciesz się czystym powietrzem

Ogrzewanie hybrydowe w innym wariancie: pompy ciepła z kotłem gazowym jako nowoczesny sposób ogrzewania domu

Kolejny wariant ogrzewania domu to zestawienie kotła gazowego z powietrzną pompą ciepła do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody. Cały system jest wtedy zarządzany przez jeden sterownik, który w odpowiednim momencie będzie uruchamiał tańsze w eksploatacji źródło ciepła: ogrzewanie gazowe lub pompę ciepła.

Czym najtaniej ogrzewać dom i co wpływa na koszty?

Technologia budowy domu ma zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o późniejsze koszty. Najlepszą opcją jest dążenie do uzyskania budynku pasywnego np. przy zastosowaniu elementów IZODOM typu IzoPassive, choć trzeba również pamiętać o roli dobrze wykonanego projektu oraz o odpowiednim usytuowaniu budynku względem stron świata. Istnieje zasada, mówiąca o tym, by duże przeszklenia planować od strony południowej, unikając ich od strony północnej.

Aby maksymalnie zmniejszyć koszty ogrzewania domu pasywnego należy pamiętać o roli dobrze wykonanego projektu oraz odpowiednim usytuowaniu budynku.
Aby maksymalnie zmniejszyć koszty ogrzewania domu pasywnego należy pamiętać o roli dobrze wykonanego projektu oraz odpowiednim usytuowaniu budynku.

Aby maksymalnie zmniejszyć koszty ogrzewania domu pasywnego należy pamiętać o roli dobrze wykonanego projektu oraz odpowiednim usytuowaniu budynku.

Wykluczenie strat ciepła podczas ogrzewania domu: zadbajmy o odpowiednią izolację termiczną

Należy pamiętać przy tym, że nawet najlepszy system grzewczy nie spełni swojej roli, jeżeli nasz dom będzie źle ocieplony i będą w nim mostki termiczne. Należy wybrać technologię do budowy, która zagwarantuje nam najwyższe normy izolacji.
Straty ciepła to częsty problem wielu budynków: największe pojawiają się przy ścianach zewnętrznych, a zwłaszcza w okolicy dużych okien i drzwi na taras.

Uważa się, że izolacyjność nawet bardzo dobrego okna jest co najmniej 4 razy gorsza niż zwykłej ściany. Dlatego tak ważnym elementem dbania o ciepło i zadbanie o mniejsze zużycie energii jest też zapewnienie wysokiej szczelności budynku i zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Jaki rodzaj ogrzewania domu jest najtańszy?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się kosztom. Najlepiej, gdy porównamy cenę za opał każdego z surowców (paliwa stałe, węgiel) lub zrozumiemy, jak działa i co daje pompa ciepła, panele fotowoltaiczne, czy kolektory.

Wykluczenie strat ciepła podczas ogrzewania domu: zadbajmy o odpowiednią izolację termiczną

Wykluczenie strat ciepła podczas ogrzewania domu: zadbajmy o odpowiednią izolację termiczną
Wykluczenie strat ciepła podczas ogrzewania domu: zadbajmy o odpowiednią izolację termiczną

Warto wiedzieć, że od 2021 roku wprowadzone zostały nowe wymogi energooszczędności w budynkach, dlatego też bazowanie w budownictwie mieszkalnym na OZE (odnawialnych źródeł energii) staje się nie tylko korzystną alternatywą, ale i koniecznością.

Bazowanie w budownictwie mieszkalnym na OZE (odnawialnych źródeł energii) staje się nie tylko korzystną alternatywą, ale i koniecznością.

Bazowanie w budownictwie mieszkalnym na OZE (odnawialnych źródeł energii) staje się nie tylko korzystną alternatywą, ale i koniecznością.
Bazowanie w budownictwie mieszkalnym na OZE (odnawialnych źródeł energii) staje się nie tylko korzystną alternatywą, ale i koniecznością.

Gdzie szukać wiarygodnych informacji na temat taniego ogrzewania domu?

Szukając informacji na temat minimalizowania kosztów ogrzewania domu, należy wiedzieć, że obecnie na rynku jest mnóstwo firm specjalizujących się w OZE (odnawialnych źródeł energii), które kompleksowo zajmują się projektowaniem oraz montażem tego typu instalacji.

Gdzie i u kogo szukać informacji - wiarygodnym źródłem mogą być:

 • internet,
 • znajomi,
 • fora budowlane (opinie klientów),
 • projektanci/architekci,
 • ekipy budowlane,
 • hurtownie instalacyjne,
 • sąsiedzi.

Węgiel czy paliwa stałe jako surowiec wykorzystywany w ogrzewaniu domu to niekoniecznie najlepsza opcja. Do wyboru mamy też inne - choć mniej powszechne i być może początkowo droższe (jak np. ogrzewanie powietrzną pompą ciepła), to sprawią, że inwestycja zwróci się z czasem.

źródło i zdjęcia: Izodom 2000 Polska