Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Izolacje termiczne i akustyczne

IZODOM nas przekonał. Wywiad z Ewą i Markiem z Rokitnicy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2021-02-03

Pani Ewa i Pan Marek z Rokitnicy wymarzyli sobie dom. Najważniejszym jego założeniem była energooszczędność. Sprzedali więc mieszkanie i pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyli na budowę domu dwa razy większego, niż ich dotychczasowe lokum. Nie chcieli kompromisów w temacie energooszczędności. Żmudne poszukiwania właściwej technologii naprowadziły ich na ofertę Izodomu.

Innowacyjna technologia szalunku traconego

Jeśli planuje się inwestycję, która pochłonie cały kapitał i ma cieszyć do końca życia, należy rozważyć szeroki zakres tematów, które muszą sprostać naszym oczekiwaniom, zarówno obecnym jak i przewidywanym. Dlatego małżeństwo z Rokitnicy poświęciło sporo czasu i energii na poszukiwanie rozwiązań, które zaspokoją ich potrzeby. Podczas tych poszukiwań inwestorzy wielokrotnie stawali na rozstaju dróg, zastanawiając się, którą z możliwości wybrać. Tak trafili na technologię IZODOM2000.

To innowacyjna technologia szalunku traconego, która polega na tym, że układany jest szalunek z materiału izolacyjnego na wysokość kondygnacji, a następnie szybko wypełniania się go betonem. Na system ten składa się ponad 100 kształtek styropianowych do wypełnienia betonem, które łączy się jak klocki, co pozwala na wzniesienie solidnej konstrukcji budynku o określonej kubaturze. Co ważne, system nie wymaga dodatkowego docieplenia budynku, dzięki czemu budowa przebiega szybko i sprawnie.

Nie obyło się bez wątpliwości

- Początkowo nie bardzo byłem przekonany do technologii jednowarstwowej - przyznaje Pan Marek. - Widziałem wiele budynków w tej technologii, do których budowy wykonawcy podeszli nierzetelnie, zostawiając mostki cieplne oraz dziury. Izodom przekonał mnie, że postawienie takich ścian jest banalnie proste, jeśli firma wykonawcza jest w tym zakresie wyspecjalizowana i ma odpowiedni sprzęt. Pojechałem więc do siedziby Izodomu i na własne oczy przekonałem się, jak solidny jest ich własny budynek wykonany w tej technologii. Wtedy podjąłem decyzję, że nasz również będzie taki.

Firma Izodom „kupiła” mnie swoim szkoleniem - śmieje się dzisiaj Pan Marek

Zanim rozpoczęła się budowa domu, małżeństwo wzięło udział w szkoleniu z technologii IZODOM2000 organizowanym przez Izodom 2000 Polska, które dogłębnie wyjaśniły zasady budowania i użytkowania domu w tej technologii, rozwiewając wszelkie wątpliwości.

Pod okiem architekta i konstruktora - dom w technologi IZODOM2000

- Ważne jest, aby do projektowania domu, który powstać ma w tej technologii, zatrudnić architekta i konstruktora świadomych zarówno wymogów związanych z budową domu z betonu, jak i zasad, które pozwalają budynkowi zachować standardy energooszczędności - podkreśla Pani Ewa.

Energooszczędne elementy ścienne w technologii IZODOM2000 stanowią tzw. szalunek tracony. fot. Izodom 2000 Polska
Energooszczędne elementy ścienne w technologii IZODOM2000 stanowią tzw. szalunek tracony. fot. Izodom 2000 Polska

Jak mówi, zależało im na tym, aby dom był ciepły, ale jednocześnie nie wymagał zbytniego zaangażowania w uzyskanie właściwej temperatury

- Dlatego wszystkie urządzenia, które pojawiły się w tym domu są nowoczesne. Mamy ogrzewanie elektryczne (maty), rekuperator, pompę do podgrzewania ciepłej wody i przydomową oczyszczalnię ścieków - wylicza inwestorka.

Jej mąż przekonuje, że właściwie cały budynek, poza ściankami działowymi, został wykonany w technologii IZODOM2000 - od ścian zewnętrznych, po wewnętrzne nośne i płytę fundamentową.

- Na płytę fundamentową zdecydowaliśmy się dlatego, że na naszym terenie występuje bardzo wysoki poziom wód gruntowych. Płyta zapewnia nam to, że nie będzie podchodziła woda i że w budynku będzie cieplej, niż byłoby w przypadku zastosowania tradycyjnego fundamentu. To, że płyta i mury są częścią jednego systemu, dawało nam pewną gwarancję szczelności i komfortu - opowiada nasz gospodarz.

Pani Ewa przyznaje, że była zaszokowana szybkością, z jaką postępowały prace przy budowie ich domu.

- Najpierw postawiona została płyta fundamentowa, a potem mury pięły się do góry. Po miesiącu budynek był postawiony w stanie surowym - wspomina.

Ekologiczna i oszczędna technologia IZODOM2000

Jak oblicza inwestor, dom w technologii IZODOM2000 postawiony został od A do Z, łącznie z mediami, w cenie mieszkania dwa razy mniejszego. Wyjaśnia, że budynek ogrzewany jest energią elektryczną.

- Jesteśmy ludźmi, którzy myślą o tym, co pozostawią po sobie swoim wnukom. Nastawialiśmy się od początku na to, że nasz dom będzie ekologiczny, bez kominów i kominka. Uznaliśmy, że to wszystko nie jest ważne, bo ważniejsze, jest, aby nie wypuszczać dymu z palącego się węgla - mówi Pani Ewa.

Zużycie energii zaledwie 530 kWh w ciągu 9 miesięcy

- Zużycie prądu w ubiegłym roku, kiedy trochę uczyliśmy się tego budynku, wyniosło miesięcznie około 430 zł. Dziś, kiedy już opanowaliśmy obsługę domu, mimo wzrostu ceny za energię elektryczną, rachunki miesięczne wynoszą średnio 350 zł, łącznie ze zużyciem, jakie generuje pompa ciepła, którą używamy do podgrzewania wody. Jak wynika z moich obliczeń, zużyła ona w ciągu 9 miesięcy 530 kWh - dodaje Pan Marek.

Właściciele domu skrupulatnie notują w zeszycie zużycie prądu, ale zarzekają się, że nie muszą oszczędzać

- Obecnie w sezonie grzewczym zużywamy niecałe 30 kWh/m2 ciepła. Dzięki bloczkom styropianowym z Izodomu otrzymaliśmy najcieplejsze możliwe ściany. Parametry tego materiału są obecnie najlepsze ze wszystkich, jakie przejrzeliśmy na rynku - z wyraźnym zadowoleniem mówi gospodarz.

Energooszczędność to główna zaleta technologii IZODOM2000

Jak przekonuje producent, energooszczędność to główna zaleta technologii IZODOM2000. Produkty tej firmy to zestaw specjalistycznych rozwiązań mających na celu wznoszenie dobrze zaizolowanych podziemnych części budynków, ścian zewnętrznych, stropów i dachów. Jej płyty fundamentowe to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia uzyskanie idealnej izolacji i stabilności konstrukcji stosowanej w budownictwie pasywnym i energooszczędnym.

Przekrój przez domek IZODOM. rys. IZODOM2000
Przekrój przez domek Izodom. rys. Izodom 2000 Polska

W ofercie Izodomu znaleźć można systemy ścienne, które różnią się poziomem izolacyjności i grubością izolacji

  • Elementy systemu Super King Blok przeznaczone są do wznoszenia budynków pasywnych,
  • System King Blok dedykowany jest budownictwu niskoenergetycznemu
  • System Prince Blok obejmuje zestaw produktów zapewniający spełnienie wymagań polskich norm 2021 związanych z zagadnieniami oszczędności energii i izolacyjności. Mimo, że jest to system o najmniejszej grubości warstwy izolacyjnej, zapewnia brak występowania mostków, izoluje nadproża, ościeża oraz wieńce.

Wszystkie elementy produkowane są z dwóch rodzajów surowca: białego EPS oraz szarego wzbogaconego grafitem Neoporu. Dzięki specjalnym dodatkom Neopor przy tej samej grubości warstwy ciepłochronnej posiada lepsze parametry izolacyjne, gdyż jako jedyny produkt izolacyjny zatrzymuje ciepło uciekające radiacyjnie. Stąd też elementy Izodom o tych samych grubościach różnią się współczynnikami przenikania ciepła. Kształtki Neoporowe są "cieplejsze" i jak sądzą wykonawcy mocniejsze.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Technologię IZODOM2000 cechuje duża solidność

Dzięki zastosowaniu trwałego rdzenia betonowego budynki wykonywane w tym systemie są odporne na działanie trzęsień ziemi, tąpnięć związanych z działalnością kopalni, huraganów i tornad. Stosowanie technologii szalunku traconego stało się wyjątkowo popularne po przejściu huraganu Cathrina. Wyniki amerykańskich badań technologii budowlanych polegających na wystrzeliwaniu belek rozpędzonych do 200 km/h wykazują, że ściana Izodom stanowi skuteczną ochronę nie tylko przed huraganowym wiatrem, ale również przed skutkami uderzeń spowodowanych przez przedmioty porywane i przenoszone przez wiatr.

źródło i zdjęcia: Izodom 2000 Polska

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum