PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Domy i konstrukcje

Technologia IZODOM2000 - koniec z zamartwianiem się o wysokie rachunki za ogrzewanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Dramatycznie trudna sytuacja geopolityczna powoduje, że uniezależnienie się od rosnących cen prądu i gazu stało się niezwykle kuszące zarówno w skali globalnej, jak i w zakresie budżetu każdego gospodarstwa domowego. Budowa domów energooszczędnych, które pozwolą na uzyskanie oszczędności na kosztach eksploatacyjnych, staje się obecnie koniecznością, wynikającą zarówno z obowiązujących warunków technicznych jak i… ze zdrowego rozsądku. Takie możliwości daje m.in. zaawansowana technologia IZODOM2000. Na czym polega?

Domy pasywne i energooszczędne

Obecnie w budownictwie dominują dwa trendy - System budowy IZODOM2000 polecany przez Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe EDG. Czym te dwa systemy się od siebie różnią? W dużym uproszczeniu - w domu energooszczędnym wykorzystywane są odnawialne źródła energii (OZE), natomiast w domach pasywnych można zrezygnować się z systemów grzewczych, ponieważ ich izolacja umożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury bez dodatkowych źródeł ciepła.

Technologia IZODOM2000 - co to takiego?

System IZODOM2000 to kompletny system do budowy od fundamentów aż po dach. W zakres technologii wchodzi ponad 100 elementów, które łącząc się ze sobą tworzą ciągłą warstwę termoizolacji, pozbawioną mostków termicznych.

Płyta fundamentowa budynku pasywnego, wznoszonego w technologii IZODOM2000
Płyta fundamentowa budynku pasywnego, wznoszonego w technologii IZODOM2000

Wykorzystując komplet elementów - w tym płytę fundamentową, elementy ścienne, strop i płytę dachową - inwestor uzyskuje energooszczędny lub pasywny budynek. W tej technologii nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zapraw, klejów i klamer - budowa postępuje szybko, co niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści.

Przełomowa technologia ICF w standardzie IZODOM2000 polega na ułożeniu elementów izolacyjnych stanowiących szalunek, do wysokości kondygnacji i zalaniu go betonem. W ten sposób powstaje ściana, której nie trzeba dodatkowo izolować i docieplać.

Ściany budynku pasywnego, wznoszonego w technologii IZODOM2000
Ściany budynku pasywnego, wznoszonego w technologii IZODOM2000

Ściany o porównywalnym współczynniku przenikania ciepła wykonane w IZODOM2000 są węższe niż te wykonane w technologii tradycyjnej. Na każdych 30 m2 można uzyskać dodatkowy 1m2 do wykorzystania według własnych potrzeb.

System IZODOM2000, oparty na 30 latach doświadczeń firmy i bogatym portfolio, zawierającym ponad 20 000 budynków referencyjnych na świecie, wciąż pozostaje technologią innowacyjną.

Fragment stropu parteru w budynku pasywnym, wznoszonym w technologii IZODOM2000
Fragment stropu parteru w budynku pasywnym, wznoszonym w technologii IZODOM2000

Korzyści, jakie daje zastosowanie technologii IZODOM2000

Technologia IZODOM2000 pozwala na osiągniecie dużych oszczędności na ogrzewaniu - nawet do 70% większych, niż ma to miejsce w przypadku technologii tradycyjnej. Trudno przecenić ten walor w obecnej sytuacji, w której zarówno cena energii elektrycznej, jak i gazu oraz ropy, notują coraz większe wzrosty.

Na obecną sytuację wpływ ma szereg czynników geopolitycznych - wojna na Ukrainie, niedawna pandemia, która mocno nadszarpnęła budżety państw oraz kierunek wyznaczony przez zmiany klimatyczne, wymagający ograniczenia emisji CO2.

Energooszczędne elementy ścienne w technologii IZODOM2000 stanowią tzw. szalunek tracony. fot. Izodom 2000 Polska
Energooszczędne elementy ścienne w technologii IZODOM2000 stanowią tzw. szalunek tracony. fot. Izodom 2000 Polska

- Normy cieplne dla budynków w Polsce będą się tylko zaostrzać. Jeszcze kilka lat temu ściany zewnętrzne mogły mieć współczynnik U = 0,5 W/(m2K), obecnie U=0,20 W/(m2K). Dlatego już na pierwszym etapie budowy warto zadać sobie pytanie czy nie zainwestować w ściany o większym U niż nakazuje WT2021, co pozwoli uzyskać bilans energetyczny domu na niskim poziomie przez wiele lat - podpowiadają specjaliści z firmy IZODOM2000 Polska.

Technologia IZODOM2000 pozwala nie tylko na oszczędności podczas eksploatacji - to system, którego nie trzeba dodatkowo docieplać. Powoduje to ograniczenie kosztów materiału oraz robocizny. Nie bez znaczenia jest także szybkość budowy domów w tej technologii - dom w stanie surowym może być gotowy nawet w 5-6  tygodni.

To zresztą pociąga za sobą kolejne korzyści - do szybko wybudowanego domu można się szybko wprowadzić, a co za tym idzie - ograniczyć czas kredytowania, zmniejszyć koszty robocizny i nie narażać się na wzrost cen materiałów budowlanych, który obecnie następuje nader często.

IZODOM2000 od dawna spełnia normy WT 2021, dlatego pomimo upływu czasu użytkownik może mieć pewność, że dom zachowa swoją wartość. Ostatnie modyfikacje przepisów nie wymusiły na firmie żadnych zmian technologicznych czy produkcyjnych - materiały spełniają te wytyczne od dłuższego czasu.

źródło i zdjęcia: Izodom 2000 Polska

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum