Zamek do drzwi nawierzchniowy (inaczej nadrzwiowy lub wewnętrzny), to dodatkowy zamek montowany do drzwi wyposażonych w zamek centralny, w których nie można, ze względu na rodzaj materiału oraz jego niską grubość, wywiercić otworów pod zamek wpuszczany. Taki zamek jest z jednej strony otwierany za pomocą klucza, a z drugiej przy użyciu zasuwki albo gałki.
Rodzaje zamków nawierzchniowych — jak wybrać zamek?
Można wyróżnić kilka rodzajów zamków nawierzchniowych:
- zasuwkowe,
- zapadkowe (przy pomocy których drzwi są zatrzaskiwane za pomocą sprężyny),
- zapadkowo-zasuwkowe (w których zamykanie drzwi odbywa się jednocześnie przez zasuwkę i zapadkę, co zwiększa bezpieczeństwo).
Decydując się na zakup zamka nawierzchniowego, bez względu na jego rodzaj, warto postawić na sprawdzonych producentów, takich jak Gerda. Otrzymały one bowiem certyfikaty Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, gwarantujące ich wysoką trwałość przez wiele lat użytkowania oraz odporność na przewiercenie.
Wybierając zamek nawierzchniowy, oprócz jego wymiarów, trzeba zwrócić uwagę na to, do jakiego kierunku otwierania drzwi jest on przystosowany, choć dostępne są zamki w tej kwestii uniwersalne.
Równie istotne są klasy antywłamaniowe i materiały, z których je wykonano. Wszystko jest uzależnione od budżetu. Na ochronie mieszkania lub domu nie warto jednak oszczędzać, stawiając na sprawdzone rozwiązania, niekoniecznie te najtańsze na rynku.
Zalety zamków nawierzchniowych
Zamki nawierzchniowe mają wiele zalet, dzięki którym montują je liczni klienci indywidualni oraz firmy. Kupujący cenią sobie przede wszystkim uniwersalność, niską cenę, prostotę działania oraz mało skomplikowany montaż. Zamki nawierzchniowe są niezwykle skuteczne, chroniąc przed włamaniem. Ta skuteczność zależy jednak od tego, czy zamontowano je na solidnych drzwiach oraz ościeżnicach.
Należy pamiętać także o tym, by powierzchnia montażu nie była uszkodzona. Zamki nawierzchniowe są jednocześnie praktyczne w stosowaniu. Wyróżniają się one wygodnym pokrętłem, przez co można je otwierać lub zamykać bez konieczności używania kluczy. Ponadto mechanizmy regulujące tego typu zamki znajdują się wewnątrz.
Instrukcja montażu zamka nawierzchniowego
Montaż zamka nawierzchniowego wymaga cierpliwości, ze względu na kilkanaście kroków, które trzeba przejść. W pierwszym z nich należy przygotować wiertarkę oraz dopasować ją do materiału wiertła, w zależności od tego, czy korzystasz z drzwi stalowych, czy też z drewnianych. Niezbędne są także otwornice oraz odpowiedni szablon, który pozwoli na wyznaczenie miejsc na odwierty.
Przy zakupie zamka nawierzchniowego marki Gerda, otrzymujesz zwykle w komplecie gotowy szablon. Jeśli takowego szablonu nie ma, można samemu narysować taki zamek na kartce od strony, od której drzwi są przykręcane, wycinając otwory na śruby i wkładki. Po wykonaniu prac przygotowawczych można przystąpić do wykonywania właściwego montażu zamka nawierzchniowego.
Jak zamontować zamek nawierzchniowy do drzwi?
Na początku nakleja się szablon na wewnętrzną stronę drzwi i oznacza ołówkiem miejsca, w których wywierca się otwory na śruby do mocowania oraz na wkładkę cylindryczną. Następnie wywierca się otwory na śruby oraz niewielki otwór na wkładkę cylindryczną. W kolejnym kroku trzeba wziąć do ręki otwornicę i wiertło pilotujące, by z ich pomocą wyciąć w skrzydle drzwi otwór od wewnątrz.
Można go teraz dowiercić od zewnątrz na wylot. Po wykonaniu tych prac włóż w drzwi wkładkę cylindryczną oraz dokręć do niej śruby. W zależności od rodzaju zamka nawierzchniowego może się zdarzyć, że konieczne będzie także wywiercenie otworów na płytkę maskującą. Następnie trzeba zweryfikować, w jakim miejscu powinniśmy zamocować zaczep.
Możemy to łatwo sprawdzić po otwarciu rygla i przymknięciu drzwi. Rygiel będzie trzymać się stabilnie tylko wtedy, gdy zaczep będzie nie za blisko i nie za daleko. W razie problemów z zahaczeniem rygla o krawędź naczepu można skorzystać ze specjalnych płytek stalowych, dostępnych w zestawie razem z zamkiem.
Gdy wszystkie niezbędne elementy zamka nawierzchniowego znajdą się już na swoim miejscu, można wywiercić w ościeżnicy otwory na zaczep i przykręcić go. W ostatnim kroku zakłada się obudowę i pokrętło do zamka. Jest on już wówczas gotowy do codziennego użytkowania.
Jak wymienić zamek nawierzchniowy?
Może się zdarzyć, że masz już zamek nawierzchniowy i chcesz go wymienić na nowszy model, ze względu na jego większą funkcjonalność lub zużycie się starego zamka. W takim przypadku trzeba wykonać następujące kroki:
- Zdjąć klamki lub gałki do drzwi.
- Odkręcić śruby, które mocują zamek i wyjąć go.
- Sprawdzić, jakie wymiary ma sejf oraz płyta czołowa nowego zamka i na tej podstawie zostawić lub zmienić ich szerokość za pomocą frezu.
- Zamontować i przykręcić nowy zamek na wewnętrznej stronie skrzydła drzwi.
- Umieścić uchwyt w postaci klamki lub gałki na swoim miejscu.
Jak zatem możesz zauważyć po tym opisie, proces montażu oraz wymiany zamka nawierzchniowego jest wieloetapowy i trzeba się w wystarczający sposób skupić na tym, by nie popełnić na którymś z nich błędu. To bardzo ważne, gdy chcesz, żeby zamek służył przez wiele lat i spełniał swoje zadanie w 100%.
Choć montażem zamka nawierzchniowego może zająć się każda osoba, bez wiedzy technicznej, warto zlecić ten temat specjaliście. Wykwalifikowani w tym temacie specjaliści dostępni są w punktach partnerów handlowych marki Gerda.
źródło i zdjęcie: Gerda