Montaż zaworów przełączających - 13 pytań kontrolnych

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na instalacje wykorzystujące np. pompy ciepła, wzrasta zainteresowanie zaworami przełączającymi, które służą do przełączania medium między dwoma źródłami ciepła lub odbiornikami.

Montaż zaworów przełączających - 13 pytań kontrolnych
ESBE Hydronic Systems Zawory mieszające, zawory termostatyczne i siłowniki
esbe.eu
ESBE Hydronic Systems Zawory mieszające, zawory termostatyczne i siłowniki
Dane kontaktowe:
61 851 07 28
Garbary 56, 61-758 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Prezentujemy 13 podstawowych pytań, które wymagają odpowiedzi na etapie projektowania i przygotowania do montażu zaworów przełączających. Informacja o sugerowanym zaworze znajduje się w dokumentacji projektowej pomieszczenia lub budynku. Zawsze należy postępować zgodnie z tymi wytycznymi. Poniższe pytania mogą być przydatne także podczas poszczególnych etapów pracy projektowo-montażowych.

Projektowanie instalacji i wybór właściwego zaworu przełączającego

  1. Jakie parametry (np. wartość Kvs, DN, rodzaj przyłącza, gwintu lub złączki, szczelność, temperatura wody) są wymagane w instalacji?
  2. Czy w instalacji przełączanie medium będzie realizowane przez zawór o asymetrycznym, czy symetrycznym modelu przepływu? Jakie będzie miało to dalsze konsekwencje w całej instalacji?
  3. Jaki typ siłownika będzie sterował zaworem przełączającym? Siłownik zintegrowany z zaworem czy siłownik będący osobnym elementem armatury?
  4. Czy wybrany produkt może współpracować z zewnętrznym sterownikiem?
  5. Jakie warunki (np. temperatura, wilgotność) panują w pomieszczeniu, w którym będzie znajdował się zawór przełączający?
  6. W jaki sposób wybrany zawór został zabezpieczony przed korozją?

Zawór przełączający właściwie zamontowany

  1. Czy zawór przełączający może być zamontowany pod każdym kątem? Czy siłownik na pewno nie znajduje się pod zaworem?
Nieprawidłowy montaż siłownika na zaworze przełączającym
Nieprawidłowy montaż siłownika na zaworze przełączającym
  1. W którą stronę powinien być skierowany kabel zasilający siłownik?
  2. W jaki sposób zaizolować zawór? Czy posiada on dedykowane osłony?
  3. Czy wszystkie pozostałe komponenty instalacji zostały wybrane, zamontowane i zaizolowane poprawnie?

Na czym polega serwis zaworów z siłownikiem?

  1. Czy sprawdzono instalację pod kątem na przykład szczelności, spójności połączeń, reakcji poszczególnych urządzeń elektrycznych na sygnał sterujący, zanim została ona uruchomiona?
  2. Które części zaworu podlegają wymianie? Jeśli tak, jakie elementy armatury są dostępne na rynku?
  3. Czy w razie awarii zasilania siłownik można obsługiwać ręcznie?

Siłownik i zawór - dobór

Przykładowo, 3-drogowy zawór przełączający serii MBA130 posiada zintegrowany siłownik 2-punktowy wraz z  wyłącznikiem pomocniczym.

 

Siłownik na zaworze przełączającym MBA135, fragment zaworu na zdjęciu
Siłownik na zaworze przełączającym MBA135, fragment zaworu na zdjęciu

Zawór zachowuje szczelność zgodnie z normą EN 12266-1, a dodatkowo ma rezystor, który zabezpiecza całą konstrukcję przed skroplinami. Na rynku dostępne są modele z różnymi wielkościami DN20 do DN25, od wartości współczynnika Kvs 9,6 m3/h do 11,3 m3/h i rodzajami przyłączy: gwint zewnętrzny, wewnętrzny lub obydwa gwint.

Minimalna temperatura medium może wynosić 0°C, a maksymalna +90°C. Temperatura otoczenia nie może być za wysoka (max. +50°C), ale nie powinna być też ujemna. Zawór jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, przede wszystkim mosiądzu niklowanego oraz chromowanego.

W odróżnieniu od większości popularnych zaworów przełączających, MBA130 nie posiada części zamiennych. W razie uszkodzenia zaworu, instalator lub inwestor powinien zakupić nowy produkt.

Warto wiedzieć, że zaworu nie da się obsługiwać bez zasilania elektrycznego. Podczas montażu, eksploatacji i konserwacji należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi lub sięgnąć po doradztwo techniczne.

Źródło i zdjęcia: ESBE Hydronic Systems