Montaż i sposób działania drzwi przeciwpożarowych

Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami co przekłada się na wzrost zainteresowania konstrukcjami drzwiowymi o specjalnych możliwościach. Należą do nich m.in. drzwi przeciwpożarowe, które - jak sama nazwa wskazuje - powinny zagwarantować ochronę przed skutkami pożaru. Ale czy taka ochrona zawsze działa? A może trzeba spełnić dodatkowe warunki, które bezsprzecznie ją zwiększą?

Montaż i sposób działania drzwi przeciwpożarowych
WIKĘD Drzwi zewnętrzne stalowe i aluminiowe
www.wiked.pl
Dane kontaktowe:
58 738 66 60
ul. Wielki Las 19 84-242 Luzino

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Zasada działania drzwi przeciwpożarowych

Teoretycznie drzwi przeciwpożarowe można wyprodukować w całości ze stali, jednak nawet i one nie zapewniłyby maksymalnej ochrony przed skutkami pożaru. Dzięki nowoczesnym technologiom do ich produkcji wykorzystuje się coraz częściej aluminium i drewno (!), których powierzchnia jest zabezpieczona przed działaniem ognia.

W linii ALU Fireline z oferty firmy WIKĘD klienci mogą wybierać spośród wielu interesujących opcji jeśli chodzi o materiały i stylistykę drzwi ppoż. W ofercie znaleźć tu można zarówno przeciwpożarowe drzwi zewnętrzne jak i wewnętrzne.

Skuteczność drzwi ppoż. zależy od szczelności ogniowej, czyli zdolności do zatrzymania pożaru przez określony czas. Montuje się je wraz ze specjalnymi listwami pęczniejącymi, które w kontakcie z wysoką temperaturą tworzą razem z ościeżnicą szczelną warstwę ochronną. Większość dobrych drzwi posiada także specjalną uszczelkę, która na jakiś czas zapobiega przedostawaniu się dymu do kolejnego pomieszczenia.

Warto też podkreślić, że dzięki swoim właściwościom może ona odcinać pożar od dopływu świeżego powietrza, ograniczając tym samym temperaturę pożaru i wydłużając czas maksymalnej ekspozycji drzwi na ciepło. Dzięki temu zwiększa się również czas, jaki mają służby ratunkowe na walkę z pożarem i uratowanie znajdujących się za drzwiami domowników.

Uwaga! Skuteczność drzwi przeciwpożarowych zależy m.in. od montażu odpowiedniej, najczęściej metalowej ościeżnicy wraz ze specjalną uszczelką przemysłową!

Oznaczenia i symbole stosowane w katalogach drzwi

Wszyscy producenci drzwi przeciwpożarowych muszą projektować je według ścisłych, znormalizowanych parametrów. Jest to ważne, gdyż na ich podstawie można oszacować wytrzymałość drzwi na działanie dużych, jednostajnie działających temperatur. W zależności od wybranej klasy PPOŻ będą też miały inne zastosowanie.

Zdecydowana większość drzwi przeciwpożarowych jest oznaczona kombinacją dwóch liter (EI) i wartością liczbową. Litera E oznacza szczelność ogniową w czasie, w trakcie którego drzwi nie będą objęte płomieniami na dłużej niż 10 sekund. Z kolei litera I oznacza izolacyjność ogniową, a więc czas wyrażony w minutach, w trakcie którego temperatura drzwi nie może wzrosnąć powyżej wartości 140 stopni Celsjusza.

Liczby towarzyszące oznaczeniu EI określają czas podany w minutach. Oznacza to, że konstrukcja zaprojektowana zgodnie z wymogami EI 30, jest w stanie spełniać swoje funkcje przez pół godziny. Oczywiście na rynku można również spotkać drzwi o znacznie większej wytrzymałości wynoszącej 60, 90, a nawet 120 minut. W oznaczeniach drzwi przeciwpożarowych można spotkać się również z literą C (drzwi samozamykające się) i z literą S, oznaczającą klasę dymoszczelności.

Lokalizacja drzwi przeciwpożarowych

Wszystkie przepisy i zalecenia dotyczące montażu drzwi przeciwpożarowych dotyczą przede wszystkim tzw. nowego budownictwa wielorodzinnego. Oznacza to, że budując taki dom, należy się do tych zasad ustosunkować. Nie oznacza to oczywiście, że inwestor nie może "dmuchać na zimne" decydując się na montaż tych drzwi wszędzie tam, gdzie tylko uzna za stosowne.

Wracając do tematu, zgodnie z przepisami powinny być one montowane pomiędzy wewnętrznym, domowym garażem i resztą budynku wielorodzinnego, gdyż to właśnie garaż i znajdujące się w nim substancje łatwopalne (benzyna, oleje, smary) stanowią duże ryzyko powstania i rozprzestrzenienia się pożaru. W przypadku pozostałych budynków (np. domów jednorodzinnych) o montażu drzwi decyduje właściciel lub inwestor.

Gdzie powinny być założone drzwi przeciwpożarowe?

Odpowiedź jest prosta: przede wszystkim tam, gdzie w przypadku wystąpienia zagrożenia pożarowego istnieje ryzyko utraty zdrowia lub życia. Drzwi warto zamontować przy wyjściu z kotłowni, gdyż to właśnie tam istnieje zwiększone ryzyko pożarowe. Co więcej, składowanie niektórych rodzajów opału niesie ze sobą zwiększone ryzyko wybuchu, co jeszcze bardziej uzasadnia korzyści wynikające z ich instalacji.

Drzwi przeciwpożarowe warto również zainstalować wszędzie tam, gdzie znajdują się cenne przedmioty. Jeśli inwestor posiada w swoim domu bogaty zbiór np. dzieł malarskich, kolekcję filatelistyczną lub sejf, to powinien on ochronić je za pomocą tychże drzwi. W zależności więc od naszych potrzeb i norm prawnych istnieje wiele istotnych miejsc, w których powinniśmy przemyśleć funkcjonalności specjalistycznych drzwi przeciwpożarowych najwyższej jakości.

źródło i zdjęcie: WIKĘD