Drzwi prawe czy lewe? Ten prosty sposób pomoże Ci je rozróżnić!

Czy wiesz, że drzwi mogą różnić się od siebie sposobem otwierania? Wyboru odpowiedniego produktu nie warto pozostawiać przypadkowi. Jak ustalić więc, którego typu drzwi potrzebujesz? Od czego uzależnić swój zakup?

Drzwi prawe czy lewe? Ten prosty sposób pomoże Ci je rozróżnić!
Donimet Drzwi zewnętrzne antywłamaniowe i przeciwpożarowe
www.donimet.com.pl
Donimet Drzwi zewnętrzne antywłamaniowe i przeciwpożarowe
Dane kontaktowe:
48 670 20 40
Gośniewska 43, 05-660 Warka

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Jak sprawdzić, czy drzwi są prawe, czy lewe?

Drzwi prawe czy lewe? Jak to sprawdzić? To proste. Stań lub wyobraź sobie, że stoisz naprzeciwko drzwi w taki sposób, aby widzieć zawiasy. Jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie (klamka po prawej stronie) są to drzwi lewe.

Jeśli jest odwrotnie, masz do czynienia z drzwiami prawymi. Producent powinien opatrzyć swój wyrób odpowiednim opisem. Jeśli będziesz więc szukał drzwi w sklepie - stacjonarnym lub online - z łatwością dowiesz się, z jakim produktem masz do czynienia.

Zaprezentowana zasada dotyczy wszystkich drzwi niezależnie od tego, czy drzwi otwierają się do środka czy na zewnątrz pomieszczenia. Jeżeli widzimy zawiasy stronność drzwi określimy bez najmniejszych problemów.

Drzwi prawe czy lewe - jakie wybrać?

Od czego najlepiej uzależnić swój wybór? Kierunek otwierania drzwi ma ogromny wpływ na komfort korzystania z danego pomieszczenia, a nawet bezpieczeństwo. Nie powinno się więc bagatelizować tej kwestii. Jest to szczególne ważne w ciasnych nieruchomościach, gdzie każdy centymetr kwadratowy ma znaczenie.

Najlepiej ustalić kierunek otwierania drzwi już na etapie planowania budynku lub remontu. Później dokonanie zmian może okazać się problematyczne.

Drzwi zewnętrze prawe czy lewe?

Kierunek otwierania drzwi zewnętrznych warto uzależnić od kilku czynników. Na pewno warto wziąć pod uwagę aranżację okolic wyjścia i ergonomię pomieszczenia. Ważna jest na przykład lokalizacja luster, włączników światła, półek przedmiotów użytkowych oraz innych ważnych elementów. Otwierające się drzwi wejściowe nie powinny ich zasłaniać - byłoby to skrajnie niepraktyczne.

Prawe czy lewe drzwi wewnętrzne?

W przypadku drzwi wewnętrznych występują podobne zależności. Kierunek drzwi warto uzależnić od planu na zagospodarowanie ich najbliższej okolicy.

Ważne jest również, w jakim obszarze pomieszczenia znajduje się wejście. Bardzo często umieszcza się je blisko łączenia ścian, a nawet w samym narożniku. Jeśli masz do czynienia z takim układem, wówczas drzwi powinny otwierać się w stronę najbliższej ściany sąsiadującej.

Załóżmy, że znajduje się ona po lewej stronie od wejścia. Wtedy najlepiej wybrać drzwi lewe. Jeśli natomiast sąsiadująca ściana znajduje się po prawej stronie skrzydła drzwiowego, wybierzesz drzwi prawe.

Jak rozwiązać ten dylemat w innych budynkach, takich jak biura, szkoły lub urzędy? Wówczas należy wziąć pod uwagę zachowanie prawidłowego ciągu komunikacyjnego. To ważne, aby użytkownicy budynku nie musieli obchodzić drzwi przed ich otworzeniem, o ile da się uniknąć takiej sytuacji. Prawidłowe zaplanowanie przestrzeni w tym zakresie pozwoli zapobiec wypadkom oraz zatorom w intensywnie uczęszczanych miejscach.

Poza tym, bez względu na lokalizację drzwi, powinny one otwierać się do wewnątrz. To ważna zasada, której warto trzymać się ze względów bezpieczeństwa. Drzwi otwierane na zewnątrz mogą uderzyć przechodzącą osobę.

Jedyny wyjątek stanowią drzwi łazienkowe. Te powinny otwierać się do zewnątrz, co ciekawe, również ze względów bezpieczeństwa. Ma to zapobiec sytuacji, w której osoba po zasłabnięciu blokowałaby swoim ciałem dostęp do pomieszczenia.

źródło i zdjęcia: Donimet