Czy można samemu wymienić wkładkę w drzwiach?

Musimy wymienić wkładkę w drzwiach? Czy możemy to zrobić samodzielnie? Z reguły tak ale zdarzają się jednak sytuacje, w których demontaż starego elementu wymaga pomocy lub specjalistycznych narzędzi. Opowiemy również o nich.

Czy można samemu wymienić wkładkę w drzwiach?
Donimet Drzwi zewnętrzne antywłamaniowe i przeciwpożarowe
www.donimet.com.pl
Donimet Drzwi zewnętrzne antywłamaniowe i przeciwpożarowe
Dane kontaktowe:
48 670 20 40
Gośniewska 43, 05-660 Warka

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Wymiana wkładki w drzwiach - samemu czy z pomocą specjalisty?

Wymiana wkładki bębenkowej  w zamku wcześniej czy później czeka każdego. Nawet najlepsze wkładki bębenkowe mają swoją określoną żywotność. Poza tym czasami wymiana jest konieczna - na przykład po wprowadzeniu się w nowe miejsce. Czy można zrobić to bez pomocy specjalisty?

Naturalnie. Można samodzielnie wymienić wkładkę w drzwiach wejściowych lub jakichkolwiek innych. Choć zdarzają się wyjątki od reguły. Osobom nieposiadającym specjalistycznych narzędzi i podstawowej wiedzy technicznej wymontowanie, wymiana wkładki, może stanowić problem. Można wtedy skorzystać z serwisów kluczowych, które to często świadczą takie usługi.

Jak wymienić wkładkę w drzwiach?

Jak wymienić wkładkę zamka samodzielnie? Donimet przygotował zwięzłą instrukcję, w której wyjaśnia jak to zrobić krok po kroku.

1. Wyjęcie starej wkładki z zamka

Aby umieścić w drzwiach nową wkładkę zamka, najpierw należy wyjąć tę starą. W tym celu odkręć śrubę lub śruby mocujące wkład,  widoczne na czole zamka. Następnie włóż klucz do wkładki i przekręć go o 45 stopni w prawo, a później w lewo. Po tych czynnościach powinieneś być w stanie wyjąć cały element z drzwi. Upraszając, suwak wkładki powinien się ułożyć tak, aby umożliwić wyjęcie wkładki.

2. Umieszczenie nowej wkładki w zamku

Masz odpowiednią wkładkę (standardowa, atestowana), którą umieścisz w drzwiach w miejsce starej? To bardzo ważne. Poszczególne modele różnią się bowiem od siebie wymiarami, czy stopniem zabezpieczenia, dlatego należy zwrócić na to uwagę, aby uniknąć nietrafionych zakupów.

Producenci, na swojej stronie umieszczaj wymiary wkładek. Zalecane jest, aby wkładka nie wystawała więcej, niż 3mm., poza obrys płyty drzwi, czy tarczy ozdobnej. W kolejnej części tego artykułu znajdziesz wskazówki, które pomogą ci wybrać odpowiedni produkt.

Montaż nowej wkładki wygląda podobnie jak demontaż, tyle że w odwrotnej kolejności. Najpierw włóż jednak klucz do zamka i obróć go o 45 stopni w prawo. Dopiero wtedy będziesz w stanie umieścić wkład w zamku. Kiedy już znajdzie się on w odpowiednim miejscu, cała reszta pozostaje czystą formalnością. Pamiętaj, aby na koniec dokręcić odpowiednio śrubę mocujące wkładkę.

3. Sprawdzenie działania zamka

Warto również sprawdzić, czy zamek działa prawidłowo. W tym celu spróbuj zaryglować i otworzyć drzwi. Upewnij się, czy całość działa płynnie, a jeśli nie napotkasz trudności, dokręć szyld zamka. To tyle — właśnie wymieniłeś samodzielnie wkładkę w drzwiach!

Rozmiar wkładki do zamka - jak poprawnie zmierzyć starą wkładkę?

Wymiana zamka na nowy wymaga dokonania pomiarów starej wkładki. Jak to zrobić? Kiedy wkładka do zamka znajduje się już poza drzwiami, zmierz ją na dwa sposoby. Najpierw wewnętrzną stronę - czyli od osi śruby mocującej do końca, a następnie zewnętrzną - od osi mocującej do miejsca, w którym wkłada się klucz.

Pamiętaj, wkładka z gałką wymaga podania wymiaru od strony gałki, która znajduje się zawsze, po wewnętrznej stronie drzwi (od środka pomieszczenia). Oba otrzymane wymiary są ważne. Na produktach spotykanych w sklepach budowlanych i ślusarskich z reguły występują one w formacie wymiarów zewnętrznych i zewnętrznych (w takiej właśnie kolejności) oddzielonych znakiem „/” i wyrażonych w milimetrach.

Jak wymienić wkładkę w drzwiach bez klucza?

Czasami konieczna jest wymiana wkładki zamka bez pomocy klucza. To sytuacja ekstremalna, do której dochodzi, np. po zaginięciu kluczy do wkładki. Co zrobić w takiej sytuacji? Wówczas konieczna może okazać ingerencja za pomocą wiertarki lub innego narzędzia, co zazwyczaj kończy się uszkodzeniem drzwi.

Należy jednak pamiętać, że niektóre wkładki oraz drzwi posiadają zabezpieczenia, które znacznie utrudniają powodzenie takiej operacji. Co należy wówczas zrobić? Wtedy jedynym rozwiązaniem pozostaje skorzystanie z pomocy specjalisty.

źródło i zdjęcie: Donimet