Rynek stolarki okiennej jest pełny nowoczesnych rozwiązań, spełniających rosnące wymagania inwestorów - od niezmiennie królujących okien PVC przez goniące ich popularność rozwiązania aluminiowe po stolarkę z drewna. Jakie okna zatem wybrać?
Kwestię różnic pomiędzy każdym z tych systemów wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, dostawcy rozwiązań okiennych oraz drzwiowych w klasie premium.
Kiedy dobieramy rozwiązania okienno-drzwiowe, w pierwszej kolejności powinniśmy doprecyzować charakterystykę budynku oraz szczegółowe wymagania odnośnie do rodzaju okien i ich gabarytów. Dopiero wtedy możemy zdecydować się na stolarkę aluminiową, drewnianą lub produkowaną w technologii PVC. Każdy z tych systemów ma bowiem swoje zalety. Który z nich jest lepszy?
Okna PVC - świetna izolacja cieplna i korzystna cena
Okna PVC są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwe do utrzymania w czystości i wyróżnia je dobra cena. Te aspekty przekonują inwestora do ich wyboru - stąd okna PVC cieszą się obecnie największą popularnością.
Dają one również dużą swobodę wyboru barwy, np. okleiny drewnopodobnej czy okna w kolorze AutomotiveFinish z powłoką metalizującą, podobną do karoserii samochodowych. Inwestorzy mają także możliwość zróżnicowania koloru okleiny od wewnątrz i od zewnątrz, co umożliwia dobranie stolarki zarówno do elewacji, jak i do stylu wnętrza.
Okna aluminiowe - idealne do nowoczesnych budynków
Okna aluminiowe, które początkowo zdominowały rynek budownictwa użyteczności publicznej, trafiły także w potrzeby inwestorów indywidualnych i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego tak się stało?
Technologia aluminium jest idealną odpowiedzią na nowoczesny styl budowania. Niewielka waga (w porównaniu do okien PVC), duża wytrzymałość oraz dobre parametry termoizolacyjne coraz częściej przekonują inwestorów, szczególnie tych ceniących spektakularne przeszklenia na wąskich profilach, zwiększających powierzchnię okna.
Okna drewniane - klasyczne rozwiązanie bliskie naturze
Drewniane okna, choć są piękne i naturalne, są też zdecydowanie mniej trwałe od pozostałych systemów stolarki okiennej. Drewno narażone jest na działanie warunków atmosferycznych, takich jak mróz, słońce i deszcz, co może powodować jego mikropęknięcia i przedostawanie się wilgoci w głąb struktury drewna.
Kiedy decydujemy się na takie okna, powinniśmy wziąć pod uwagę konieczność ich odpowiedniej konserwacji, która nie tylko jest niezbędna, ale również kosztowna. Mimo wad tego materiału, za wyborem drewnianej stolarki przemawia jej pozytywny wpływ na środowisko.
Jakie okna wybrać: drewniane, aluminiowe czy z PVC?
Jakie okna wybrać? Czy postawić na drewno, na technologię PVC czy ALU? Biorąc pod uwagę aspekt kolorystyczny, w przypadku drewna mamy do wyboru różne gatunki tego surowca - od sosny po dąb i mahoń. Do nadania drewnu odpowiedniego koloru stosuje się farby lazurowe lub kryjące na bazie farb wodorozcieńczalnych.
Stosowane w oknach PVC okleiny dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej - mogą idealnie oddawać barwy drewna i jego strukturę, mieć różne kolory lakieru, a także nawiązywać do kolorystyki okien aluminiowych. Bywa, że inwestorzy łączą oba te systemy w ramach jednego projektu - bez różnicy wizualnej pomiędzy poszczególnymi elementami z PVC a ALU.
Okna drewniane stanowią piękne, choć kosztowne i mniej trwałe rozwiązanie. W przypadku wielkogabarytowych konstrukcji lepiej sprawdzą się rozwiązania ALU, okna PVC są natomiast cieplejsze i mniej kosztowne.
Źródło i zdjęcia: AWILUX Polska