PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Jakie okna wybrać: drewniane, aluminiowe czy z PVC?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Najlepsze okna to takie, które najlepiej sprawdzą się w naszej inwestycji - podpowiadają eksperci z firmy AWILUX i tłumaczą, że okna wykonane w każdej technologii znajdują obecnie swoje zastosowanie w budownictwie. Przybliżamy więc charakterystykę systemów okiennych aluminiowych, drewnianych i z PVC, tak by wybór odpowiednich okien do naszego domu nie sprawiał nam już żadnych trudności.

Rynek stolarki okiennej jest pełny nowoczesnych rozwiązań, spełniających rosnące wymagania inwestorów - od niezmiennie królujących okien PVC przez goniące ich popularność rozwiązania aluminiowe po stolarkę z drewna. Jakie okna zatem wybrać?

Kwestię różnic pomiędzy każdym z tych systemów wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, dostawcy rozwiązań okiennych oraz drzwiowych w klasie premium.

Kiedy dobieramy rozwiązania okienno-drzwiowe, w pierwszej kolejności powinniśmy doprecyzować charakterystykę budynku oraz szczegółowe wymagania odnośnie do rodzaju okien i ich gabarytów. Dopiero wtedy możemy zdecydować się na stolarkę aluminiową, drewnianą lub produkowaną w technologii PVC. Każdy z tych systemów ma bowiem swoje zalety. Który z nich jest lepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Lepszy system to ten, który lepiej sprawdzi się w naszej inwestycji, a najlepszym rozwiązaniem będzie to, które lepiej wpasuje się w założenia konstrukcyjne budynku i oczekiwania jego przyszłych mieszkańców - mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX.
System AWILUX AWISlide
System AWILUX AWISlide wpisujący się m.in. w nowoczesne budownictwo i we wnętrza w stylu klasycznym

Okna PVC - świetna izolacja cieplna i korzystna cena

Okna PVC są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwe do utrzymania w czystości i wyróżnia je dobra cena. Te aspekty przekonują inwestora do ich wyboru - stąd okna PVC cieszą się obecnie największą popularnością.

Dają one również dużą swobodę wyboru barwy, np. okleiny drewnopodobnej czy okna w kolorze AutomotiveFinish z powłoką metalizującą, podobną do karoserii samochodowych. Inwestorzy mają także możliwość zróżnicowania koloru okleiny od wewnątrz i od zewnątrz, co umożliwia dobranie stolarki zarówno do elewacji, jak i do stylu wnętrza.

Okna i systemy przesuwne PVC polecane są przede wszystkim do budownictwa jednorodzinnego. Jest to idealny wybór w momencie, gdy zależy nam na łatwej konserwacji i trwałości, a także najkorzystniejszym parametrze izolacji cieplnej - dodaje Rafał Buczek.
Okna PVC z kolekcji aMOOD marki AWILUX
Okna PVC z kolekcji aMOOD marki AWILUX

Okna aluminiowe - idealne do nowoczesnych budynków

Okna aluminiowe, które początkowo zdominowały rynek budownictwa użyteczności publicznej, trafiły także w potrzeby inwestorów indywidualnych i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego tak się stało?

Do coraz większej ilości nowych inwestycji pasują wyłącznie rozwiązania w technologii aluminium. Jest to przede wszystkim kwestia projektu - w te najnowocześniejsze budynki dużo lepiej wpisuje się stolarka aluminiowa - wyjaśnia ekspert AWILUX. 

Technologia aluminium jest idealną odpowiedzią na nowoczesny styl budowania. Niewielka waga (w porównaniu do okien PVC), duża wytrzymałość oraz dobre parametry termoizolacyjne coraz częściej przekonują inwestorów, szczególnie tych ceniących spektakularne przeszklenia na wąskich profilach, zwiększających powierzchnię okna.

Dzięki wykorzystaniu technologii okien aluminiowych, możemy stworzyć naprawdę duże konstrukcje, sięgające nawet 12 metrów długości
Dzięki wykorzystaniu technologii okien aluminiowych, możemy stworzyć naprawdę duże konstrukcje, sięgające nawet 12 metrów długości

Okna drewniane - klasyczne rozwiązanie bliskie naturze

Drewniane okna, choć są piękne i naturalne, są też zdecydowanie mniej trwałe od pozostałych systemów stolarki okiennej. Drewno narażone jest na działanie warunków atmosferycznych, takich jak mróz, słońce i deszcz, co może powodować jego mikropęknięcia i przedostawanie się wilgoci w głąb struktury drewna.

Kiedy decydujemy się na takie okna, powinniśmy wziąć pod uwagę konieczność ich odpowiedniej konserwacji, która nie tylko jest niezbędna, ale również kosztowna. Mimo wad tego materiału, za wyborem drewnianej stolarki przemawia jej pozytywny wpływ na środowisko.

Dla części inwestorów istotny jest również aspekt ekologiczny okna oraz jego produkcji. Okna drewniane to stosunkowo nieszkodliwe środowiskowo rozwiązania, których proces produkcyjny opiera się na odpowiednim przygotowaniu materiału, poprzez impregnację, czyli zabezpieczeniu drewna przed pleśnią i działaniem wilgoci. Pomimo chemicznej obróbki - drewno jest wciąż materiałem naturalnym, który doskonale sprawdzi się w ekologicznym domu, pomijając fakt wycinania drzew - mówi ekspert AWILUX.

Jakie okna wybrać: drewniane, aluminiowe czy z PVC?

Jakie okna wybrać? Czy postawić na drewno, na technologię PVC czy ALU? Biorąc pod uwagę aspekt kolorystyczny, w przypadku drewna mamy do wyboru różne gatunki tego surowca - od sosny po dąb i mahoń. Do nadania drewnu odpowiedniego koloru stosuje się farby lazurowe lub kryjące na bazie farb wodorozcieńczalnych.

Stosowane w oknach PVC okleiny dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej - mogą idealnie oddawać barwy drewna i jego strukturę, mieć różne kolory lakieru, a także nawiązywać do kolorystyki okien aluminiowych. Bywa, że inwestorzy łączą oba te systemy w ramach jednego projektu - bez różnicy wizualnej pomiędzy poszczególnymi elementami z PVC a ALU.

Okna drewniane stanowią piękne, choć kosztowne i mniej trwałe rozwiązanie. W przypadku wielkogabarytowych konstrukcji lepiej sprawdzą się rozwiązania ALU, okna PVC są natomiast cieplejsze i mniej kosztowne.

Źródło i zdjęcia: AWILUX Polska

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum