Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Pięć sposobów na chłodniejsze wnętrza w największe upały!

Według opinii naukowców, głównymi czynnikami mającymi wpływ na odczuwanie komfortu podczas przebywania w pomieszczeniu jest rodzaj wykonywanej aktywności, a także odpowiedni dobór odzieży i temperatura otoczenia. Czynniki te mają również wpływ na produktywność oraz dobre samopoczucie. Jak zatem stworzyć właściwy klimat, by przebywanie wewnątrz budynku dawało ukojenie w upalne dni?

Pięć sposobów na chłodniejsze wnętrza w największe upały!
AWILUX Polska okna, drzwi, systemy osłonowe, przegrody ppoż, dom inteligentny w systemie TaHoma, drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne
www.awilux.pl
AWILUX Polska okna, drzwi, systemy osłonowe, przegrody ppoż, dom inteligentny w systemie TaHoma, drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne
Dane kontaktowe:
+48 65 525 42 90
Budowlanych 9, 64-100 Leszno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Komfortowa temperatura w pomieszczeniach

- Choć ustalenie komfortowej temperatury wewnątrz jest kwestią indywidualnych preferencji, przyjęło się, że jej optymalna wartość powinna wahać się między 19 a 23°C. Wahania związane są m.in. z funkcją pomieszczeń - nie zawsze tak samo niska lub wysoka temperatura w sypialni i w łazience jest pożądana przez mieszkańców. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem temperatury, pogłębia się nasze zmęczenie, a nawet osłabienie, co wprowadza w poczucie dyskomfortu oraz obniża naszą wydajność- mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, produkującej okna i drzwi w klasie premium.

Co zrobić, kiedy na zewnątrz panują zbyt wysokie temperatury? Wśród doraźnych sposobów poprawy komfortu możemy wymienić zapewnienie możliwie jak największej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, a także korzystanie z urządzeń obniżających temperaturę. Sprawdźmy jednak, jak długofalowo zapewnić komfort we wnętrzach w upalne lato.

Osłoń pomieszczenia przed słońcem

W przypadku tradycyjnych wewnętrznych rolet i żaluzji musimy pamiętać, że są to rozwiązania, które nie odbijają energii świetlnej. Oznacza to, że będą blokować światło, ale nie temperaturę. Skuteczną alternatywę stanowią osłony zewnętrzne - takie jak rolety czy żaluzje.

Żaluzje elewacyjne to jeden ze skutecznych sposobów na obniżenie temperatury w pomieszczeniach latem. fot. AWILUX Polska
Żaluzje elewacyjne to jeden ze skutecznych sposobów na obniżenie temperatury w pomieszczeniach latem. fot. AWILUX Polska

Każda z nich ma swoje zadanie. Roleta jest wielofunkcyjnym wykończeniem okna. Gwarantuje nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również chroni przed promieniami słonecznymi, wiatrem i zimnem. Wybór typu rolety zależy między innymi od tego, na jakim etapie budowy domu podejmujemy decyzję o jej zakupie.

Na rynku dostępne są rolety spełniające coraz bardziej zaawansowane oczekiwania estetyczne oraz potrzeby funkcjonalne - w tym rozwiązania, które mają możliwość zastosowania automatycznych czujników zmierzchu, czasu, wiatru, czuwania oraz podłączenia do systemu inteligentnego zarządzania budynkiem.

- Zarówno roleta zewnętrza, jak i żaluzja fasadowa stanowią ciekawy sposób na dekorację domu, a do tego doskonale odcinają pomieszczenia od świata i światła zewnętrznego. Do ich dodatkowych zalet zaliczyć można ochronę przed hałasem oraz włamywaczami. Żaluzje zewnętrzne przechwytują nawet do 80% promieni słonecznych, zanim te zdążą dotrzeć do szyby. Podobnie działają rolety, ponieważ poduszka powietrza, która powstaje między szybą a roletą, działa jak izolacja. Właściwy montaż tego typu rozwiązań może obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń nawet o 10°C w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz - tłumaczy ekspert z firmy AWILUX.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest montaż ekranów Light Control z oferty AWILUX. Znacząco poprawiają one parametry techniczne okien, chronią przed słońcem i zabezpieczają szyby przed nagrzewaniem.

Zaizoluj wnętrze

Sposobem na obniżenie temperatury w domu podczas upałów jest zachowanie możliwie największej izolacji wnętrza. Zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, w tym również okien o wysokich parametrach termoizolacyjnych, pozwala zapewnić temperaturę wewnętrzną nie przekraczającą 25°C oraz wilgotności powietrza na poziomie około 30% - 40%.

- Największą rolę w tym przypadku ogrywa oczywiście izolacja dachu, ale również okien czy ścian. W przypadku takiej lokalizacji domu, która powoduje silną ekspozycję na działanie promieni słonecznych, warto już na etapie projektowym rozważyć możliwość zastosowania nieco jaśniejszych kolorów dachu oraz elewacji - dodaje Rafał Buczek.

Dobierz dobre okna

Stolarka okienna może również zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, a parametry izolacyjne okien nabierają szczególnego znaczenia, gdy w budynku zastosowano duże przeszklenia.

Decydując się na zakup nowej stolarki, warto zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne i odpowiednie wyposażenie okien w dodatkowe elementy poprawiające komfort cieplny - takie jak specjalne pakiety szybowe lub systemy osłonowe.

Nowoczesne i przede wszystkim szczelne okna dopasowane do projektu i uwzględniające nasłonecznienie budynku pozwolą na skuteczne obniżenie temperatury latem. Na etapie projektowym można również zdecydować się na montaż okien ze szkłem selektywnym i przeciwsłonecznym.

Wietrz w nocy

Pomimo dużych upałów w ciągu dnia, temperatury w nocy są znacznie niższe, dlatego tak ważne jest śledzenie aktualnej pogody panującej na zewnątrz. W okresie letnim w niektórych rejonach Polski różnice temperatur w dzień i w nocy sięgają nawet 15°C.

- Skutecznym i łatwym sposobem na ochłodzenie naszego wnętrza jest nocne wietrzenie - tym bardziej, że najlepsza temperatura do nocnego wypoczynku waha się między 18 a 20°C - mówi Rafał Buczek. - Należy jednak pamiętać, że wysoce niezalecanym jest otwieranie okien w bardzo upalne i duszne dni, ponieważ w ten sposób do domu przedostaje się tropikalne powietrze, a temperatura wzrasta - dodaje.

Niestety, są w Polsce regiony, gdzie skuteczne ochłodzenie wnętrza poprzez wietrzenie jest niemalże niemożliwe, ponieważ temperatury na zewnątrz przez zdecydowaną część dnia przekraczają 35°C, a współczynnik wilgotności powietrza wzrasta nawet do 80%. W takich przypadkach zmuszeni jesteśmy do korzystania z urządzeń obniżających temperaturę - wiatraków czy klimatyzacji - która nie zalicza się do rozwiązań ani ekologicznych, ani energooszczędnych.

Nie generuj dodatkowego ciepła

Pracujące przez kilka godzin urządzenia elektroniczne to prawdziwe źródła ciepła w naszych wnętrzach. Długie korzystanie z komputera stacjonarnego, laptopa, a nawet telefonu może podnieść odczuwalną temperaturę w pomieszczeniu, powodując tym samym odczucie dyskomfortu.

Dodatkowym generatorem nadmiernego ciepła we wnętrzu jest kuchenka, a dokładniej gotujący się na niej obiad, z którego para nie ma gdzie się ulotnić.

- Aby możliwe było stworzenie takiej przestrzeni, ograniczmy źródła ciepła, które często niepotrzebnie dogrzewają nasze domy. Wybierajmy energooszczędne urządzenia i sprzęt elektryczny, a także korzystajmy z nich świadomie i racjonalnie. W przypadku urządzeń starszej technologii, które podczas użytkowania osiągają bardzo wysokie temperatury, słupek rtęci wewnątrz może niepotrzebnie rosnąć - mówi ekspert AWILUX.

Źródło i zdjęcia: AWILUX Polska