PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Wielki powrót szprosów - do jakich wnętrz pasują najbardziej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Są nieodłącznym dodatkiem dekoracyjnym domów w niektórych stylach, do innych natomiast zupełnie nie pasują. Stosuje się je w budownictwie jednorodzinnym m.in. na oknach, na lustrach i w zabudowach kuchennych. Szprosy, bo o nich mowa, z wielką gracją wróciły na salony, lecz... nie na wszystkie. W jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej?

Szprosy, czyli listwy dzielące na części duże powierzchnie szklane, są tradycyjnym i często spotykanym dodatkiem do szyb okiennych. Nie pasują jednak do każdego rodzaju budynków i okien. Podpowiadamy, kiedy najlepiej rozważyć montaż tego ozdobnego elementu?

Wielki powrót szprosów

Tradycyjnie szprosy, inaczej nazywane szczeblinami, występowały w drewnianej stolarce okiennej już setki lat temu. Łączyły w niej mniejsze szybki w jedną, większą całość. Spełniały zatem funkcję konstrukcyjną okna. 

Jednak wraz z rosnącym zainteresowaniem tańszymi oknami i nowoczesnymi rozwiązaniami z PVC, ich popularność stopniowo malała. Zamiast szyb dzielonych na mniejsze części, preferowano duże przeszklenia bez szprosów. Przez pewien czas więc inwestorzy rezygnowali z ich stosowania.

Moda jednak się zmienia i to, co kiedyś przestało być popularne, po jakimś czasie często zaczyna wracać do łask. Tak też stało się ze szprosami, które ponownie zaczęły być powszechnie stosowane w budownictwie jednorodzinnym, choć zdecydowanie częściej pełnią tylko funkcję ozdobną. W niektórych stylach stały się wręcz nieuniknionym dodatkiem dekoracyjnym.

Szprosy dostępne są w różnych szerokościach. Można je montować prosto, pod ukosem, a nawet po łuku. Wszystko uzależnione jest od wizualnego zgrania ich z pozostałymi elementami budynku.

Szprosy w oknach
Tradycyjne okna białe mogą skorzystać wizualnie z dodania do nich szprosów - szczególnie dobrze wyglądają wtedy, gdy skontrastowane są z ciemniejszą elewacją budynku.

Do jakich stylów architektonicznych pasują szprosy?

Szprosy stanowią obecnie głównie dodatek designerski, a coraz rzadziej konstrukcyjny, zatem przy decyzji o ich zastosowaniu koniecznie należy uwzględnić estetykę całego budynku oraz jego wnętrza.

Szprosy nie pasują do każdego stylu architektonicznego. Są jednak takie, w których architekci sięgają po nie często i chętnie. Przede wszystkim świetnie sprawdzają się w budynkach zabytkowych bądź stylizowanych na takie, np. w śródmiejskich kamienicach, gdzie idealnie pasują do okien drewnianych bądź PVC imitujących stolarkę drewnianą, takich jak Wood Look.

Zastosowanie dla szprosów znajdzie się nie tylko w zabytkowych kamienicach. Również budynki typowo wiejskie bądź nawiązujące do stylu wiejskiego skorzystają estetycznie na ich montażu. To samo dotyczy willi stylizowanych na szlacheckie dworki.

Nie tylko w starym budownictwie bądź inwestycjach na takie stylizowanych znajduje się miejsce dla szprosów. Także nowe domy w stylu klasycznym mogą bez problemu skorzystać wizualnie z takiego dodatku pod warunkiem, że okna takie będą pasowały do całej bryły budynku i do jego stylu.

Szprosy w oknach mogą w znacznym stopniu wpłynąć na wizualny odbiór pomieszczenia, ważne jest więc, żeby design wnętrza dobrze z nimi współgrał. Dlatego też domy i mieszkania urządzone w stylu rustykalnym czy industrialnym mogą skorzystać na takim ozdobnym dodatku do okien. Szprosy świetnie będą pasowały również do mieszkań loftowych.

Szprosy w oknach
Estetyka nowych domów nawiązujących do stylu klasycznego skorzysta ze wstawienia szprosów w oknach

Kiedy nie wstawiać szprosów?

Szprosy nie sprawdzają się najlepiej w modernistycznych i minimalistycznych budynkach. Tym samym wszelkiego rodzaju biurowce, hale produkcyjne, nowoczesne muzea czy inne obiekty użyteczności publicznej raczej obędą się bez tego dodatku.

Podobnie ich użyteczność prezentuje się w budownictwie jednorodzinnym. Tam, gdzie architekci postanowili na minimalistyczną formę i duże przeszklenia, należy raczej unikać dzielenia szyb za pomocą szprosów.

Jeśli zależy nam na dużej przepuszczalności światła i nasłonecznieniu pomieszczenia, również należy zrezygnować z montażu szprosów. W niewielkim stopniu, ale jednak zauważalnym, ograniczają dostęp promieni słonecznych i wpływają na oświetlenie wnętrza.

Do jakich kolorów okien pasują szprosy?

Na koniec warto rozważyć kwestię kolorystyki okien ze szprosami. Dodatek ten pasuje do okien nawiązujących głównie do stylu klasycznego i wiejskiego, dlatego szprosy będą dobrze wyglądały w oknach drewnianych bądź PVC o drewnianych okleinach. Wybór kolorów drewnopodobnych jest bardzo bogaty, więc z całą pewnością uda się go dobrać tak, by pasował do reszty budynku.

Również tradycyjne okna białe mogą skorzystać wizualnie z dodania do nich szprosów. Szczególnie dobrze wyglądają wtedy, gdy skontrastowane są z ciemniejszą elewacją budynku.

W stylach minimalistycznych i modernistycznych popularne są okleiny, których zadaniem jest imitowanie estetyki konstrukcji metalowych. Dopasowanie szprosów do takich okien może być zadaniem niezwykle trudnym, dlatego prawdopodobnie lepiej wtedy z nich zrezygnować.

Jeśli chcemy mieć w naszym domu okna ze szprosami, uwzględnijmy ogólny styl budynku, w którym planujemy je zamontować. Jeśli okaże się, że szprosy będą do niego pasowały, z całą pewnością wzbogacą jego efekt wizualny i sprawią, że całość będzie wyglądała wyjątkowo.

Źródło i zdjęcia: MS więcej niż OKNA

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum