Szprosy, czyli listwy dzielące na części duże powierzchnie szklane, są tradycyjnym i często spotykanym dodatkiem do szyb okiennych. Nie pasują jednak do każdego rodzaju budynków i okien. Podpowiadamy, kiedy najlepiej rozważyć montaż tego ozdobnego elementu?
Wielki powrót szprosów
Tradycyjnie szprosy, inaczej nazywane szczeblinami, występowały w drewnianej stolarce okiennej już setki lat temu. Łączyły w niej mniejsze szybki w jedną, większą całość. Spełniały zatem funkcję konstrukcyjną okna.
Jednak wraz z rosnącym zainteresowaniem tańszymi oknami i nowoczesnymi rozwiązaniami z PVC, ich popularność stopniowo malała. Zamiast szyb dzielonych na mniejsze części, preferowano duże przeszklenia bez szprosów. Przez pewien czas więc inwestorzy rezygnowali z ich stosowania.
Moda jednak się zmienia i to, co kiedyś przestało być popularne, po jakimś czasie często zaczyna wracać do łask. Tak też stało się ze szprosami, które ponownie zaczęły być powszechnie stosowane w budownictwie jednorodzinnym, choć zdecydowanie częściej pełnią tylko funkcję ozdobną. W niektórych stylach stały się wręcz nieuniknionym dodatkiem dekoracyjnym.
Szprosy dostępne są w różnych szerokościach. Można je montować prosto, pod ukosem, a nawet po łuku. Wszystko uzależnione jest od wizualnego zgrania ich z pozostałymi elementami budynku.
Do jakich stylów architektonicznych pasują szprosy?
Szprosy stanowią obecnie głównie dodatek designerski, a coraz rzadziej konstrukcyjny, zatem przy decyzji o ich zastosowaniu koniecznie należy uwzględnić estetykę całego budynku oraz jego wnętrza.
Szprosy nie pasują do każdego stylu architektonicznego. Są jednak takie, w których architekci sięgają po nie często i chętnie. Przede wszystkim świetnie sprawdzają się w budynkach zabytkowych bądź stylizowanych na takie, np. w śródmiejskich kamienicach, gdzie idealnie pasują do okien drewnianych bądź PVC imitujących stolarkę drewnianą, takich jak Wood Look.
Zastosowanie dla szprosów znajdzie się nie tylko w zabytkowych kamienicach. Również budynki typowo wiejskie bądź nawiązujące do stylu wiejskiego skorzystają estetycznie na ich montażu. To samo dotyczy willi stylizowanych na szlacheckie dworki.
Nie tylko w starym budownictwie bądź inwestycjach na takie stylizowanych znajduje się miejsce dla szprosów. Także nowe domy w stylu klasycznym mogą bez problemu skorzystać wizualnie z takiego dodatku pod warunkiem, że okna takie będą pasowały do całej bryły budynku i do jego stylu.
Szprosy w oknach mogą w znacznym stopniu wpłynąć na wizualny odbiór pomieszczenia, ważne jest więc, żeby design wnętrza dobrze z nimi współgrał. Dlatego też domy i mieszkania urządzone w stylu rustykalnym czy industrialnym mogą skorzystać na takim ozdobnym dodatku do okien. Szprosy świetnie będą pasowały również do mieszkań loftowych.
Kiedy nie wstawiać szprosów?
Szprosy nie sprawdzają się najlepiej w modernistycznych i minimalistycznych budynkach. Tym samym wszelkiego rodzaju biurowce, hale produkcyjne, nowoczesne muzea czy inne obiekty użyteczności publicznej raczej obędą się bez tego dodatku.
Podobnie ich użyteczność prezentuje się w budownictwie jednorodzinnym. Tam, gdzie architekci postanowili na minimalistyczną formę i duże przeszklenia, należy raczej unikać dzielenia szyb za pomocą szprosów.
Jeśli zależy nam na dużej przepuszczalności światła i nasłonecznieniu pomieszczenia, również należy zrezygnować z montażu szprosów. W niewielkim stopniu, ale jednak zauważalnym, ograniczają dostęp promieni słonecznych i wpływają na oświetlenie wnętrza.
Do jakich kolorów okien pasują szprosy?
Na koniec warto rozważyć kwestię kolorystyki okien ze szprosami. Dodatek ten pasuje do okien nawiązujących głównie do stylu klasycznego i wiejskiego, dlatego szprosy będą dobrze wyglądały w oknach drewnianych bądź PVC o drewnianych okleinach. Wybór kolorów drewnopodobnych jest bardzo bogaty, więc z całą pewnością uda się go dobrać tak, by pasował do reszty budynku.
Również tradycyjne okna białe mogą skorzystać wizualnie z dodania do nich szprosów. Szczególnie dobrze wyglądają wtedy, gdy skontrastowane są z ciemniejszą elewacją budynku.
W stylach minimalistycznych i modernistycznych popularne są okleiny, których zadaniem jest imitowanie estetyki konstrukcji metalowych. Dopasowanie szprosów do takich okien może być zadaniem niezwykle trudnym, dlatego prawdopodobnie lepiej wtedy z nich zrezygnować.
Jeśli chcemy mieć w naszym domu okna ze szprosami, uwzględnijmy ogólny styl budynku, w którym planujemy je zamontować. Jeśli okaże się, że szprosy będą do niego pasowały, z całą pewnością wzbogacą jego efekt wizualny i sprawią, że całość będzie wyglądała wyjątkowo.
Źródło i zdjęcia: MS więcej niż OKNA