Oto odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań o okna wielkogabarytowe:
1. Czy ochronią przed chłodem?
Wbrew pozorom duże przeszklenia nie oznaczają ucieczek chłodu i wysokich rachunków za ogrzewanie. Wręcz przeciwnie. Odpowiednie rozwiązania np. Patio HST w wersji PVC lub aluminium, mają nawet lepsze parametry izolacyjności niż murowana ściana. Jak to możliwe?
W dużych oknach osiągnięcie wysokiej izolacyjności nie jest trudne, gdyż szyba charakteryzuje się prawie dwukrotnie lepszym współczynnikiem przenikania ciepła U niż materiał ram (szyby dwukomorowe tzw. trzyszybówki charakteryzują się Ug=0,5–0,6 W/m²K). Jeśli dodamy do tego - jak w przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych Patio HST, niski i ciepły próg EcoPass (wys. 15mm) szybę SUPERtermo z najcieplejszymi ramkami międzyszybowymi MULTITECH, osiągniemy współczynnik przenikania Ud = 0,74 w/m2K – wyjaśnia Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA.
Zupełnie inaczej kwestia izolacyjności dużych przeszkleń wygląda latem - mogą powodować nadmierne ogrzewanie się pomieszczeń. Pomocne więc będą żaluzje i rolety, które blokują dopływ promieni do szyby i eliminują problem.
2. Czy ochronią przed włamaniem?
Okna i drzwi wielkogabarytowe mogą wydawać się łatwiejsze do sforsowania, niż mniejsze okna, czy drzwi wejściowe. Czy rzeczywiście? Niekoniecznie - jeśli wybierzemy się na okna/drzwi z pakietem antywłamaniowym, możemy spać spokojnie.
Zamknięte, czyli opuszczone na próg i zaryglowane skrzydło drzwi HST ze względu na swój ciężar i system rygli to bariera nie do pokonania.
W drzwiach podnoszono-przesuwnych Patio HST firmy MS więcej niż OKNA, stosujemy perfekcyjne niemieckie okucia firmy SIEGENIA. Ich uzupełnieniem są szyby bezpieczne (antywłamaniowe) klasy P4A. Pakiety te składają się z dwóch 4-milimetrowych tafli sklejonych specjalną folią PVB. Szyby te, nawet po zbiciu (co nie jest proste), są trudne do sforsowania ze względu na aż 4 warstwy folii. - wyjaśnia Artur Głuszcz.
3. Jakie mają wymiary?
Rozmiary drzwi zależą przede wszystkim od materiału, z jakiego są wykonane. Aluminiowe Patio HST ExternAL mogą mieć aż do 13 metrów szerokości i do 3 metrów wysokości i zastąpić całą ścianę.
Z kolei Patio HST z PVC maksymalnie mogą mieć 6,5 metrów szerokości i 2,7 metra wysokości. Ostateczne wymiary będą zależały od wyboru określonego układu skrzydeł i przeszkleń nieruchomych.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest narożne przeszklenie, które prezentowaliśmy na niedawnych targach 4 Design Days w Katowicach. Narożny HS bez słupka stałego w modnym industrialnym, szarym dekorze pozwala jeszcze bardziej otworzyć dom na taras czy ogród i cieszyć się przestrzenią. - dodaje Artur Głuszcz.
4. Jakie kolory są do wyboru?
Drugim elementem, który wpływa na rozmiary stolarki jest wybrana przez użytkownika kolorystyka i wzór folii. Dlaczego? Ciemne okleiny sprawiają, że profile nagrzewają się bardziej, niż te w jaśniejszych odcieniach, przez co konstrukcja musi przenieść dodatkowo obciążenia termiczne.
Specjaliści zalecają więc aby wybierać okna w jasnych barwach, albo wybrać folie, które zabezpieczają profil przed nadmiernym nagrzewaniem się.
5. Czy są wygodne w użytkowaniu?
Duże przeszklenia mogą ważyć nawet do 300 kg. Czy w związku z tym można liczyć na wytrzymałość okuć, stabilność i sztywność konstrukcji, a także komfort otwierania i zamykania?
Tak, jeśli wybierzemy odpowiednie rozwiązanie. Kluczową rolę pełnią tu okucia, które utrzymują skrzydło i odpowiadają za komfort jego otwierania i zamykania.
Mechanizmy SIEGENIA sprawiają, że przesunięcie nawet bardzo dużego i ciężkiego skrzydła HST jest niezwykle proste. Zwłaszcza, jeśli wybierzemy dodatkowo elektryczne systemy wspomagania ruchu i sterowanie zdalne (np. za pomocą pilota).
źródło i zdjęcia: MS więcej niż OKNA