Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków na różnych warunkach wodno-gruntowych

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Nic w tym dziwnego. Taka oczyszczalnia ścieków to nie tylko ekologiczne, ekonomiczne i łatwiejsze rozwiązanie problemów z odprowadzaniem ścieków, ale także inwestycja, która szybko się zwraca i może służyć przez wiele lat.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków na różnych warunkach wodno-gruntowych
Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k. PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW, SZCZELNE ZBIORNIKI NA ŚCIEKI
oczyszczalnia.net
Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k. PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW, SZCZELNE ZBIORNIKI NA ŚCIEKI
Dane kontaktowe:
42 213 27 66, tel. kom. 506 226 116, 510 209 465
Bukowiec, Przylesie 7, 95-006 Brójce k/Łodzi

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Cechują ją niskie ceny eksploatacyjne oraz bezpieczeństwo i komfort. Na początku jest to droższe rozwiązanie w stosunku do szamba, jeśli chodzi o instalację, natomiast zwrot z inwestycji następuje po około 3 latach. W przypadku szamba występują kolejne wydatki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, o których warto pamiętać wybierając system odprowadzania ścieków do swojego gospodarstwa domowego.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - przepisy

Jak wiadomo – budowa zarówno przydomowej oczyszczalni ścieków jak i szamba wymaga uzyskania zezwoleń i wiąże się z przestrzeganiem szeregu przepisów, które określone są w różnych ustawach i rozporządzeniach. Jednym z kluczowych aspektów przy planowaniu budowy przydomowej oczyszczalni jest ustalenie jej lokalizacji.

Wymagane jest tutaj zachowanie odpowiednich, a przynajmniej minimalnych, odległości od terenowych urządzeń, które określane są w odpowiednich dokumentach. Aby uniknąć przykrych zapachów w związku z instalacją ekologicznych oczyszczalni i szamb, warto umiejscowić je jak najdalej od obiektów rekreacyjnych typu grill czy altana ogrodowa. Warto pamiętać o tym, że jeśli wentylacja systemu jest odpowiednio wykonana, to filtry antyodorowe skutecznie eliminują przykre zapachy.

Przy budowie przydomowej oczyszczalni ścieków wymagane jest zachowanie odpowiednich, a przynajmniej minimalnych, odległości od terenowych urządzeń, które określane są w odpowiednich dokumentach.
Przy budowie przydomowej oczyszczalni ścieków wymagane jest zachowanie odpowiednich, a przynajmniej minimalnych, odległości od terenowych urządzeń, które określane są w odpowiednich dokumentach.

O tym, o czym należy pomyśleć w pierwszej kolejności jest spełnienie wszystkich warunków formalnych, które umożliwiają planowanie inwestycji. Następnie trzeba zgłosić eksploatację oczyszczalni we właściwym dla danego terenu Wydziale Ochrony Środowiska. Należy zrobić to nie później, niż 30 dni przed rozpoczęciem eksploatacji oczyszczalni domowej.

Systemy rozsączania dla różnych warunków wodno-gruntowych

Każda działka jest inna i ma swoje indywidualne potrzeby oraz możliwości. Aby dowiedzieć się jaki system rozsączania będzie najbardziej odpowiedni, warto wykonać najpierw test perkolacyjny lub wiercenie geologiczne. Na podstawie wyników można wybrać spośród kilku opcji dostępnych na naszym rynku.

Do wyboru są: oczyszczalnia ekologiczna, czyli osadnik gnilny 2 lub 3 komorowy z koszem filtracyjnym, oczyszczalnia biologiczna i oczyszczalni biologiczno chemiczna dedykowana do aglomeracji miejskich powyżej 100 tys. mieszkańców.

W przypadku gleb wysoko przepuszczalnych, gdzie występuje niski poziom wód podskórnych, warto wybrać instalację drenażowo-rozsączającą, a więc generalnie oczyszczalnię biologiczną. Jest ona w ostatnim czasie niezaprzeczalnym hitem na rynku, dlatego warto się nią zainteresować!Dzięki zastosowaniu wentylacji wysokiej w budynku rurą Ø 100 mamy gwarancję braku zapachu w okolicy oczyszczalni.

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do szamba, w którym ścieki bytowe przegniwają i wydobywa się brzydki zapach, w oczyszczalni biologicznej ściek jest oczyszczany na bieżąco zarówno beztlenowo jak i tlenowo, dzięki czemu unikamy brzydkiego zapachu. W oczyszczalni ekologicznej proces oczyszczania beztlenowego odbywa się w zbiorniku, natomiast tlenowy w drenażu.

Wieloletnie doświadczenie

Eko-Bio Oczyszczalnie jest firmą zajmującą się technologią budowania oczyszczalni, jej doświadczenie przejawia się w fachowym podejściu do każdego klienta. Eko-Bio prowadzi bezpłatne i całkowicie niezobowiązujące spotkania na działce, podczas których przeprowadza konsultacje oraz odpowiednie pomiary. Celem Eko-Bio jest zapewnienie klientom spokoju na przynajmniej kilkanaście lat. Gorąco zachęcamy do kontaktu!

źródło i zdjęcia: Eko-Bio Oczyszczalnie