PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Profile okienne i drzwiowe

10 wskazówek, które pomogą Ci wybrać drzwi przesuwne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Piękny, niczym nieograniczony widok, wprowadzający do wnętrz harmonię i zapewniający kontakt z naturą jest możliwy dzięki odpowiedniej stolarce okiennej. Na co trzeba zwrócić uwagę przy tworzeniu projektu przeszkleń do domu? Na jakie drzwi przesuwne warto się zdecydować?

Światło i przestrzeń były podstawowymi założeniami modernizmu. W dziedzinie technologii i budownictwa wiele zmieniło się w ciągu tych 100 lat, które minęły od założenia słynnej uczelni Bauhaus w Weimarze. To, co pozostało niezmienne, to pragnienie wyjścia na zewnątrz.

Dobrze przemyślane projekty pozwalają na urzeczywistnienie wizjonerskich koncepcji przy wykorzystaniu zrównoważonych rozwiązań dla indywidualnych przestrzeni mieszkalnych. Wnętrze staje się zewnętrzem, przestrzeń rozszerza się, napływa powietrze, a widok staje się nieograniczony.

W uzyskaniu takiego efektu pomagają duże przeszklenia, w tym drzwi przesuwne. Jak je wybrać?

10 wskazówek, które pomogą Ci wybrać drzwi przesuwne

1. wskazówka - widok

Jaki widok chciałbyś włożyć w ramy?

Widok na naturę czy na panoramę miasta zyskuje na głębi, gdy możesz się w nim zanurzyć. Perspektywa, czyli widok na zewnątrz, powinna ukazywać każdy najmniejszy szczegół. Nic nie powinno zakłócać harmonii pomiędzy naturą a architekturą.

2. wskazówka - kąt widzenia

Sprawdź Twój kąt widzenia.

Pozycja, w jakiej znajduje się element otwierany, determinuje widok. Gdzie są umiejscowione skrzydła przesuwne, a gdzie przeszklenia stałe? Czy okno precyzyjnie oddaje oczekiwany widok? Czy drzwi przesuwne otwierają się na całą szerokość budynku? A może widok sięga poza jego naroże i najlepiej byłoby w tym miejscu nie stosować jakichkolwiek zakłócających go słupków?

3. wskazówka - rama

Jak dużo lub jak mało ramy okiennej chcesz widzieć?

Jeżeli chcesz uzyskać efekt maksymalnej transparentności, wybór odpowiednich drzwi przesuwnych jest kluczowy. Dzięki ukryciu ościeżnicy w ścianach i stropach, a także minimalnej szerokości czołowej profili i głębokości ich zabudowy, widok ram drzwi przesuwnych może być zredukowany do minimum.

Wszystko to przy zachowaniu swobody wyboru spośród wielu typów otwierania i wykończenia powierzchni.

Zastanów się nad tym, jaki widok chcesz włożyć w ramy
Zastanów się nad tym, jaki widok chcesz włożyć w ramy - czyli widok na zewnątrz powinien być możliwie najmniej ograniczony i ukazywać każdy najmniejszy szczegół

4. wskazówka - przejście

Doceń znaczenie bezprogowych przejść.

Budynki oraz produkty powinny mieć takie wyposażenie, by mogły spełniać bieżące i potencjalne przyszłe potrzeby wszystkich użytkowników. Powinny być tak proste w obsłudze, jak to tylko jest możliwe.

Przejścia bez wystających progów są wygodne w użytkowaniu, eliminują ryzyko potknięcia i stanowią element konieczny do spełnienia wymagań architektury bez barier zgodnie z DIN 18040.

5. wskazówka - typ otwarcia

Jaki wariant otwierania preferujesz?

Czy są to drzwi przesuwne, podnoszono-przesuwne czy składano-przesuwne, wybór konkretnego typu otwierania zależy od projektu i stawianych w nim wymagań. Przed decyzją, który rodzaj drzwi przesuwnych sprawdzi się najlepiej zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym, należy postawić kilka podstawowych pytań.

Czy przestrzeń jest wystarczająca do tego, by przeszklone skrzydła przesuwały się jedno przed drugim? Czy można schować je w ścianie? Czy przejście jest na tyle szerokie, żeby zagwarantować maksymalną transparentność?

6. wskazówka - klamka czy polecenie

Wolisz korzystać z klamki czy wystarczy proste polecenie?

Niezależnie od tego, czy drzwi przesuwne są obsługiwane ręcznie czy mechatronicznie, muszą być proste w użytkowaniu.

Dostępne są różnorodne technologie, które umożliwiają korzystanie z tych funkcji, od bogatego wyboru dźwigni i standardowych klamek poprzez w pełni zintegrowane ze skrzydłem pochwyty, które można obsługiwać jedną ręką, przyciski na skrzydłach czy ścianach, które umożliwiają sterowanie za pomocą aplikacji, aż po komendy głosowe.

Nic nie powinno zakłócać harmonii pomiędzy naturą a architekturą
Nic nie powinno zakłócać harmonii pomiędzy naturą a architekturą

7. wskazówka - bezpieczeństwo

Jaką ochronę powinny zapewniać Twoje drzwi przesuwne?

Należy wziąć pod uwagę ochronę przed niechcianymi gośćmi. Norma EN 1627 zawiera wymagania i klasyfikacje, które dotyczą elementów odpornych na włamanie, takich jak drzwi i okna. Wprowadzono podział na różne klasy odporności na włamanie (RC) - od RC 2 (zalecanej przez policję) aż po RC 6.

8. wskazówka - inteligentne rozwiązania

W jakim zakresie korzystasz z sieci?

Obecnie coraz trudniej sobie wyobrazić nowoczesny dom bez inteligentnych technologii. Łączenie w sieć i automatyka są niezbędne do efektywnego i zrównoważonego zarządzania budynkami we wszystkich strefach klimatycznych, przy zapewnieniu funkcjonalnej elastyczności i unikatowej estetyki.

9. wskazówka - dziś, jutro

Pomyśl o jutrze już dziś.

Granice między komfortem a bezpieczeństwem i korzyściami są płynne. Budynki i produkty powinny być projektowane tak, żeby zapewniały szeroką gamę zastosowań niemal wszystkim użytkownikom, bez względu na ich kondycję. A wszystko to z uwzględnieniem prostej i intuicyjnej obsługi.

10. wskazówka - cykl życia

W zgodzie z cyklem życia.

Dobra architektura oznacza bycie gotowym na przyszłość już dziś - pod względem ekologicznym, ekonomicznym i społecznym. Nie wystarczy już tylko produkować komponenty budowlane w zrównoważony sposób.

Zrównoważone praktyki biznesowe odnoszą się do wielu aspektów: odpowiedniego pozyskiwania surowców, wykorzystywania materiałów z recyklingu, jak również do stosowania surowych standardów w zakresie produkcji, montażu, użytkowania oraz finalnie demontażu z uwzględnieniem recyklingu.

Źródło i zdjęcia: Schüco International Polska

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum