Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Projektowanie uniwersalne w Schüco z myślą o teraźniejszych i przyszłych potrzebach

Architektura bez barier, czyli taka, która stwarza identyczne warunki użytkowe dla wszystkich, bez względu na wiek i zdolności ruchowe, a nie opracowuje specjalne rozwiązania dla wybranych osób, jest podstawą projektowania uniwersalnego. To nurt, który towarzyszy projektowaniu produktów w Schüco.

Projektowanie uniwersalne w Schüco z myślą o teraźniejszych i przyszłych potrzebach
Schüco International Polska Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
www.schueco.com
Schüco International Polska Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Dane kontaktowe:
46 858 32 00
Żelechowska 2, 96-321 Siestrzeń

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Koncepcja ta nieodłącznie towarzyszy również tworzeniu rozwiązań Schüco - prostych, łatwych w użyciu i wszechstronnych. Projektujemy okna, drzwi oraz drzwi przesuwne, a tym samym budynki i ich otoczenie tak, żeby odpowiadały bieżącym i przyszłym potrzebom wszystkich użytkowników, bez względu na ich wiek, posturę czy kondycję.

Projektujemy dla zachowania optymalnego bezpieczeństwa i maksymalnej wygody naszych klientów. Wiemy, że wyjścia z budynku nie powinny stwarzać ryzyka potknięcia, dlatego stosowanie bezprogowych rozwiązań musi stać się obowiązkowe w przyszłości.

W systemach Schüco widoczna powierzchnia profili została zredukowana do minimum. Mogą być one całkowicie schowane w podłodze, w ścianie i w stropie.

Firma oferuje optymalne rozwiązania: inteligentne produkty zapewniające wysoki komfort, zgodne z wymogami norm pod względem swobodnego dopasowania sił operacyjnych, zastosowania progów 0 mm czy rozwiązań progów. Spełniają wymagania stawiane budownictwu bez barier architektonicznych według DIN 18040.

Bez względu na to, czy masz osiem lat czy osiemdziesiąt, chcesz aby świat stał przed Tobą otworem - ten cytat z wystawy Unlimited by Design w Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum w Nowym Jorku stanowi esencję projektowania uniwersalnego.

Chodzi o stwarzanie tych samych warunków dla wszystkich, bez względu na ich wiek, zamiast o specjalne rozwiązania dla wybranych osób. Co oznacza termin „projektowanie uniwersalne”? W jaki sposób ta koncepcja, która jest zarazem innowacyjna i uniwersalna odpowiada na wyzwania stawiane przez zmiany demograficzne?

Czym jest projektowanie uniwersalne?

Pojęcie projektowania uniwersalnego zostało wprowadzone po raz pierwszy przez amerykańskiego architekta Ronalda L. Mace’a (1941-1998), który od 1970 roku zaczął działać na rzecz dostępności architektonicznej. Mace, który przeszedł polio jako dziewięciolatek, opracował wiele produktów i urządzeń dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

W 1989 roku założył ośrodek Center for Accessible Housing (znany dziś pod nazwą Center for Universal Design), w którym zespół złożony z architektów, projektantów produktu, inżynierów i naukowców pod jego kierownictwem stworzył najważniejsze zasady projektowania uniwersalnego.

Siedem zasad Mace'a jest wykorzystywanych przy ocenie wzornictwa produktów, kierunkuje proces ich rozwoju, a także stanowi źródło wiedzy o łatwych w użyciu produktach - zarówno dla projektantów, jak i konsumentów.

Nie bez przyczyny projektowanie uniwersalne jest określane jako meta-dyscyplina projektowania. Ta uznana na międzynarodową skalę koncepcja jest oparta na projektowaniu, które koncentruje się na człowieku.

Produkty, miejsca, przestrzenie, urządzenia i ich zastosowania są planowane w taki sposób, aby były proste i intuicyjne w użytkowaniu dla wszystkich, niezależnie od wieku czy kondycji oraz bez potrzeby adaptacji, a jednocześnie by holistycznie łączyły komfort i estetykę.

Główna uwaga skupia się tutaj nie na koncepcji designu, lecz na procesie prowadzącym do uzyskania produktu, który może być używany przez każdego.

Źródło i zdjęcia: Schüco International Polska