Jak naprawić zniszczony beton?

Beton jest jednym z najbardziej wytrzymałych i najtańszych materiałów budowlanych, wykorzystywanym wszechstronnie, zapewniającym efektowną stylistykę nowoczesnej architektury. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie jest materiałem niezniszczalnym - na uszkodzenie wykonanych z niego elementów może wpływać bardzo wiele czynników. Jak powinna przebiegać naprawa uszkodzonego betonu? Przedstawiamy porady ekspertów.

Jak naprawić zniszczony beton?
KREISEL Technika Budowlana Systemy ociepleń i termorenowacji
Dane kontaktowe:
801 081 991, 61 846 79 00
Szarych Szeregów 26 60-462 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Najpopularniejsze przyczyny niszczenia konstrukcji betonowych

Spękania, rysy czy ubytki to jedynie niektóre przykłady najpopularniejszych usterek, na jakie narażone są konstrukcje betonowe. Za pogorszenie ich kondycji odpowiedzialnych jest wiele czynników, z których najczęstsze to:

  • niekorzystne warunki atmosferyczne, wpływające na niszczenie betonu,
  • zbyt wysokie obciążenia lub naprężenia, w stosunku do maksymalnej wytrzymałości struktury,
  • uszkodzenia mechaniczne, akty wandalizmu,
  • nieprawidłowo dobrane zaprawy oraz materiały,
  • błędy obliczeniowe na etapie projektowania konstrukcji,
  • skażenie materiałami chemicznymi,
  • wewnętrzna korozja betonu.

Skuteczna naprawa konstrukcji betonowych powinna zawsze rozpocząć się od precyzyjnego zidentyfikowania przyczyny usterki.

Jeśli producent betonu zastosował nieodpowiednie składniki mieszanki lub jej proporcje, konieczne będzie odpowiednie wzmocnienie całej konstrukcji. Jeśli na powierzchni pojawiły się drobne rysy lub ubytki, zwykle wystarczy zastosować zaprawę naprawczą, np. zaprawę naprawczą 456 lub 460 marki Kreisel.

Naprawa betonu - sprawdź system naprawczy marki Kreisel

Naprawa konstrukcji betonowych a wymogi prawne

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet naprawa podmurówki ogrodzenia, betonowych schodów tarasu czy altanki ogrodowej powinna przebiegać zgodnie z obowiązującymi standardami jakości.

Od 2010 roku obowiązuje w Polsce norma PN-EN 1504, zintegrowana z prawem Unii Europejskiej, która określa najważniejsze zasady renowacji betonowych konstrukcji.

Zgodnie z jej zapisami, naprawy te dzielą się na:

  • niekonstrukcyjne (obejmujące powierzchowne i kosmetyczne poprawki), których celem jest przywrócenie estetyki oraz kształtu elementów,
  • konstrukcyjne (obejmujące elementy nośne) wykonywane w celu poprawy nośności elementów czy wzmocnienia zbrojeń.

Przy wykonywaniu prac naprawczych konstrukcji betonowych, należy również przestrzegać obowiązujących przepisów oraz zasad BHP, pamiętać o narzędziach sprawnych technicznie oraz o stroju ochronnym.

Jeśli na powierzchni betonu pojawiły się drobne rysy lub ubytki, zwykle wystarczy zastosować zaprawę naprawczą
Jeśli na powierzchni betonu pojawiły się drobne rysy lub ubytki, zwykle wystarczy zastosować zaprawę naprawczą

Sprawdź stopień zniszczeń betonu

Wybór odpowiedniej metody renowacji betonu jest uzależniony od rodzaju usterki i od jej skali, dlatego pierwszym krokiem zawsze powinno być dokładane zbadanie stopnia zniszczenia konstrukcji.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kluczowe jest zidentyfikowanie przyczyny powstania uszkodzenia i w miarę możliwości jej wyeliminowanie. Pozwoli to zapobiec powracaniu problemu w przyszłości.

Zaplanuj naprawę konstrukcji betonowej krok po kroku

Przed naprawą konstrukcji betonowej należy ją dokładne oczyścić oraz usunąć z niej wszelkie luźne elementy. Następnie trzeba zadbać o odpowiednią hydroizolację - w tym celu można zastosować np. płynną folię lub inne specjalistyczne produkty do betonu.

Przy uzupełnianiu ubytków najlepiej sprawdzą się zaprawy szybkowiążące, np. szybki beton B-30 445 lub Fix Speed 421. Niezwykle istotne jest też odpowiednie zabezpieczenie całej struktury poprzez jej impregnację oraz pokrycie specjalną farbą fasadową bądź okładziną.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że beton nie jest materiałem niezniszczalnym - na uszkodzenie wykonanych z niego elementów może wpływać bardzo wiele czynników
Warto zdać sobie sprawę z tego, że beton nie jest materiałem niezniszczalnym - na uszkodzenie wykonanych z niego elementów może wpływać bardzo wiele czynników

Dobierz odpowiednie materiały do renowacji betonu

Pamiętaj - materiały do naprawy betonowych konstrukcji należy dobierać pod kątem ich zastosowania, wytrzymałości oraz pierwotnej struktury.

Firma Kreisel oferuje szeroki wybór markowych zapraw oraz odpowiednich produktów, które pozwolą na odtworzenie trwałości betonu oraz pierwotnego kształtu i wyglądu elementów z tego materiału.

Konstrukcja betonowa jak nowa!

Już dziś odwiedź sklep internetowy Kreisel i znajdź niezbędne produkty do betonu prosto od producenta.

W bogatej ofercie marki Kreisel czeka na Ciebie największy wybór chemii budowlanej z szybką dostawą i w atrakcyjnych cenach. Sprawdź teraz lub skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz porady!

Źródło i zdjęcia: Kreisel Technika Budowlana