PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna dachowe

Jak przetrwać fale upałów? 3 zasady zdrowego domu latem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Wygląda na to, że tegoroczne wakacje będą bardzo gorące. Nadchodzi upalne lato i fale wysokich temperatur bijące dotychczasowe rekordy. Pierwszy z nich mamy za sobą - nowy czerwcowy rekord został osiągnięty w tym roku. Jak radzić sobie z wysokimi temperaturami w domu?

Zbliża się kolejna fala upałów. Jak zapewnić komfort we wnętrzach w trakcie gorącego lata? Warto sięgnąć po sposoby, które od dawna sprawdzają się w krajach śródziemnomorskich, jak np. zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, które są nie tylko energooszczędne, ale także skutecznie chronią wnętrza przed nagrzewaniem.

Rekordowe temperatury latem

Okres wakacyjny to od kilu lat rekordowy sezon pod względem temperatur. Najwyższa, jaką kiedykolwiek zanotowano w Europie, wynosiła 48,8°C i wystąpiła na Sycylii w 2021 roku. Eksperci prognozują, że w wielu krajach fale upałów w szczytowym momencie lata mogą osiągać historycznie najwyższe temperatury.

Dotyczy to również Polski, gdzie, nie tak dawno, bo w 2019 r., w miejscowości Ceber zanotowano 38,3°C. Temperatura powyżej 30°C latem nikogo już nie dziwi i zaczyna być normą. Jedno jest pewne - takie wysokie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto odpowiednio przygotować się na nie.

Jak twierdzą eksperci, w domu termometry powinny wskazywać poniżej 25°C w ciągu dnia w pokoju dziennym. Zdrowy sen zapewni nam natomiast temperatura poniżej 18°C w dobrze wywietrzonej sypialni.

Unikaj niepotrzebnego korzystania z klimatyzacji, która może Cię przeziębić i być przyczyną bólu głowy - skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań, popularnych w krajach śródziemnomorskich, np. z rolet zewnętrznych
Unikaj niepotrzebnego korzystania z klimatyzacji, która może Cię przeziębić i być przyczyną bólu głowy - skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań, popularnych w krajach śródziemnomorskich, np. z rolet zewnętrznych

3 zasady zdrowego domu latem

Przytulne, jasne, ale nieprzegrzane miejsce w domu może decydować o tym, czy będziemy cieszyć się z upalnego lata. Relaksujące miejsce na poddaszu, gdzie można pracować lub po prostu odpocząć i poczytać, może umilić czas spędzony w domu pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednią ochronę przed nadmierną temperaturą.

Warto wprowadzić rozwiązania, które zapobiegną niepotrzebnemu włączaniu klimatyzacji, a tym samym nadmiernej konsumpcji energii w domu.

Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby latem w Twoim domu było komfortowo i zdrowo:

Po pierwsze - postaw na naturalną wentylację. Jest najtańszym i jednym z najlepszych sposobów na ochłodzenie domu, a także pomaga pozbyć się wirusów, zanieczyszczonego powietrza i wypełnia dom świeżym powietrzem. 

Żeby uzyskać najlepszy efekt, należy otwierać okna znajdujące się na niższych kondygnacjach od chłodniejszej strony domu i te zainstalowane na parterze od strony cieplejszej.

Zasada zdrowego domu latem - postaw na naturalną i wygodną wentylację
Zasada zdrowego domu latem - postaw na naturalną i wygodną wentylację 

Okna należy otwierać wcześnie rano i w chłodniejszych godzinach wieczornych lub pozostawić otwarte na noc, zaś zewnętrzne rolety i markizy zamykać w ciągu dnia, gdy słońce najmocniej grzeje.

Po drugie - wybierz zewnętrzne rolety na okna. Unikaj niepotrzebnego korzystania z klimatyzacji. Oszczędzisz dzięki temu na zużyciu energii. Co więcej, zapobiegniesz bólowi głowy, który może być spowodowany przez długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Rolety zewnętrzne VELUX zmniejszają ilość ciepła nawet do 94%, więc dzięki nim utrzymanie komfortowej temperatury na poddaszu jest łatwiejsze, a praca czy sen w takim miejscu są o wiele zdrowsze i przyjemniejsze. Nie zapominaj, że zewnętrzne osłony są znacznie skuteczniejsze w ochronie przed przegrzaniem niż rolety wewnętrzne, gdyż zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą do szyby.

Po trzecie - wygodnie steruj roletami. Możesz ułatwić sobie wietrzenie domu i zapewnić większy komfort sterowania roletami i oknami elektrycznymi i solarnymi, dzięki aplikacjom na telefon np. VELUX App.

W utrzymaniu zdrowego klimatu w domu latem pomogą Ci systemy zdalnego sterowania roletami i oknami
W utrzymaniu zdrowego klimatu w domu latem pomogą Ci systemy zdalnego sterowania roletami i oknami

Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają także na zaprogramowanie otwierania i zamykania okien i rolet o wybranej porze. Dają także możliwość inteligentnego kontrolowania jakości i temperatury powietrza w domu na podstawie wewnętrznych czujników klimatu w domu i aktualnej prognozy pogody.

Dzięki temu możesz skupić się na swojej pracy i nie musisz odchodzić od biurka, aby zasłonić rolety lub zamknąć okno, gdy spadną pierwsze krople letniego deszczu.

Możemy wybierać spośród różnych typów osłon zewnętrznych, które nie tylko ochronią przed przegrzaniem, ale też zaciemnią wnętrze i zapewnią dodatkową ochronę przed hałasem. Dla osób ceniących sobie widoki i poszukujących ochrony przed upałem na poddaszu, najlepszym rozwiązaniem będzie markiza VELUX.

Świetnie sprawdzi się w domowym biurze lub w salonie i kuchni, gdzie zależy nam na świetle dziennym. Jeżeli ważny jest dla nas efekt zaciemnienia pokoju i zyskania dodatkowych godzin snu latem, wybierzmy solarną markizę zaciemniającą lub roletę zewnętrzną, która dodatkowo tłumi hałasy, a zimą chroni przed wychłodzeniem.

Roleta zewnętrzna świetnie sprawdzi się w pokoju dziecka. Chroni przed nagrzewaniem i hałasem
Roleta zewnętrzna świetnie sprawdzi się w pokoju dziecka. Chroni przed nagrzewaniem i hałasem

Markiza na okno - pozbądź się uporczywych owadów latem

Wraz z ciepłymi dniami, pojawiają się komary, które mogą zakłócić sen przy otwartym oknie i radość z orzeźwiającego wieczornego chłodu. Najlepszym rozwiązaniem na uciążliwe owady jest moskitiera, zwłaszcza wtedy, gdy nie przesłania widoku i umożliwia skuteczne wietrzenie, a jej elegancki wygląd pasuje do wnętrza.

Moskitierę VELUX z łatwością montuje się we wnęce okiennej. Co ważne, nie musimy wybierać między moskitierą a roletami zewnętrznymi czy wewnętrznymi - wszystkie te produkty można zamontować na oknie i cieszyć się komfortem na poddaszu latem.

Źródło i zdjęcia: VELUX

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum