Zbliża się kolejna fala upałów. Jak zapewnić komfort we wnętrzach w trakcie gorącego lata? Warto sięgnąć po sposoby, które od dawna sprawdzają się w krajach śródziemnomorskich, jak np. zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, które są nie tylko energooszczędne, ale także skutecznie chronią wnętrza przed nagrzewaniem.
Rekordowe temperatury latem
Okres wakacyjny to od kilu lat rekordowy sezon pod względem temperatur. Najwyższa, jaką kiedykolwiek zanotowano w Europie, wynosiła 48,8°C i wystąpiła na Sycylii w 2021 roku. Eksperci prognozują, że w wielu krajach fale upałów w szczytowym momencie lata mogą osiągać historycznie najwyższe temperatury.
Dotyczy to również Polski, gdzie, nie tak dawno, bo w 2019 r., w miejscowości Ceber zanotowano 38,3°C. Temperatura powyżej 30°C latem nikogo już nie dziwi i zaczyna być normą. Jedno jest pewne - takie wysokie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto odpowiednio przygotować się na nie.
Jak twierdzą eksperci, w domu termometry powinny wskazywać poniżej 25°C w ciągu dnia w pokoju dziennym. Zdrowy sen zapewni nam natomiast temperatura poniżej 18°C w dobrze wywietrzonej sypialni.
3 zasady zdrowego domu latem
Przytulne, jasne, ale nieprzegrzane miejsce w domu może decydować o tym, czy będziemy cieszyć się z upalnego lata. Relaksujące miejsce na poddaszu, gdzie można pracować lub po prostu odpocząć i poczytać, może umilić czas spędzony w domu pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednią ochronę przed nadmierną temperaturą.
Warto wprowadzić rozwiązania, które zapobiegną niepotrzebnemu włączaniu klimatyzacji, a tym samym nadmiernej konsumpcji energii w domu.
Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby latem w Twoim domu było komfortowo i zdrowo:
Po pierwsze - postaw na naturalną wentylację. Jest najtańszym i jednym z najlepszych sposobów na ochłodzenie domu, a także pomaga pozbyć się wirusów, zanieczyszczonego powietrza i wypełnia dom świeżym powietrzem.
Żeby uzyskać najlepszy efekt, należy otwierać okna znajdujące się na niższych kondygnacjach od chłodniejszej strony domu i te zainstalowane na parterze od strony cieplejszej.
Okna należy otwierać wcześnie rano i w chłodniejszych godzinach wieczornych lub pozostawić otwarte na noc, zaś zewnętrzne rolety i markizy zamykać w ciągu dnia, gdy słońce najmocniej grzeje.
Po drugie - wybierz zewnętrzne rolety na okna. Unikaj niepotrzebnego korzystania z klimatyzacji. Oszczędzisz dzięki temu na zużyciu energii. Co więcej, zapobiegniesz bólowi głowy, który może być spowodowany przez długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Rolety zewnętrzne VELUX zmniejszają ilość ciepła nawet do 94%, więc dzięki nim utrzymanie komfortowej temperatury na poddaszu jest łatwiejsze, a praca czy sen w takim miejscu są o wiele zdrowsze i przyjemniejsze. Nie zapominaj, że zewnętrzne osłony są znacznie skuteczniejsze w ochronie przed przegrzaniem niż rolety wewnętrzne, gdyż zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą do szyby.
Po trzecie - wygodnie steruj roletami. Możesz ułatwić sobie wietrzenie domu i zapewnić większy komfort sterowania roletami i oknami elektrycznymi i solarnymi, dzięki aplikacjom na telefon np. VELUX App.
Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają także na zaprogramowanie otwierania i zamykania okien i rolet o wybranej porze. Dają także możliwość inteligentnego kontrolowania jakości i temperatury powietrza w domu na podstawie wewnętrznych czujników klimatu w domu i aktualnej prognozy pogody.
Dzięki temu możesz skupić się na swojej pracy i nie musisz odchodzić od biurka, aby zasłonić rolety lub zamknąć okno, gdy spadną pierwsze krople letniego deszczu.
Możemy wybierać spośród różnych typów osłon zewnętrznych, które nie tylko ochronią przed przegrzaniem, ale też zaciemnią wnętrze i zapewnią dodatkową ochronę przed hałasem. Dla osób ceniących sobie widoki i poszukujących ochrony przed upałem na poddaszu, najlepszym rozwiązaniem będzie markiza VELUX.
Świetnie sprawdzi się w domowym biurze lub w salonie i kuchni, gdzie zależy nam na świetle dziennym. Jeżeli ważny jest dla nas efekt zaciemnienia pokoju i zyskania dodatkowych godzin snu latem, wybierzmy solarną markizę zaciemniającą lub roletę zewnętrzną, która dodatkowo tłumi hałasy, a zimą chroni przed wychłodzeniem.
Markiza na okno - pozbądź się uporczywych owadów latem
Wraz z ciepłymi dniami, pojawiają się komary, które mogą zakłócić sen przy otwartym oknie i radość z orzeźwiającego wieczornego chłodu. Najlepszym rozwiązaniem na uciążliwe owady jest moskitiera, zwłaszcza wtedy, gdy nie przesłania widoku i umożliwia skuteczne wietrzenie, a jej elegancki wygląd pasuje do wnętrza.
Moskitierę VELUX z łatwością montuje się we wnęce okiennej. Co ważne, nie musimy wybierać między moskitierą a roletami zewnętrznymi czy wewnętrznymi - wszystkie te produkty można zamontować na oknie i cieszyć się komfortem na poddaszu latem.
Źródło i zdjęcia: VELUX