Często podczas zakupu bramy garażowej pojawia się dylemat związany z wyborem jej odpowiedniego koloru. Kwestie estetyczne, właśnie takie jak kolor, faktura, szerokość przetłoczeń, etc., podlegają oczywiście pewnym modom, ale warto także spojrzeć na bramę jako element pewnej całości architektonicznej.
We współczesnym budownictwie kolor bramy najczęściej jest zależny od koloru stolarki okiennej i drzwiowej, ale także od stylistyki domu i kolorystyki elewacji.
Do nowoczesnych domów najczęściej wybierana jest wysokogatunkowa stolarka PCV, stolarka drewniana, drewniano-aluminiowa lub aluminiowa - najczęściej w różnych odcieniach szarości. I właśnie do takich okien i drzwi dobierana jest kolorystyka bramy garażowej.
Brama garażowa - nowoczesna czy klasyczna?
By brama wpisywała się w estetykę nowoczesnego domu (modern design) - mowa o projektach minimalistycznych i nawiązujących do modernistycznych brył, w których dominuje kolorystyka szarości i bieli - powinna tworzyć jednolitą, najlepiej matową płaszczyznę, niedzieloną przetłoczeniami.
Taki efekt można uzyskać dzięki malowaniu strukturalnemu, dostępnemu w najpopularniejszych odcieniach, takich jak: Satin Grey, Satin Dark Grey, Satin White lub Satin Window Grey. Warto pamiętać, że okna, drzwi i brama wcale nie muszą mieć identycznego odcienia - liczy się gama odcieni tego samego koloru, np. jasnoszary, grafitowy. Pozwala to osiągnąć elegancki i oryginalny efekt.
Jednak okleina drewnopodobna wbrew pozorom nadal nie wyszła z mody, choć częściej jest stosowana w klasycznych projektach domów (tzw. classic design). Okna i bramy z takim wykończeniem są nadal bardzo popularne, zmieniają się tylko upodobania kolorystyczne, np. odcienie drewna.
Z naszych obserwacji wynika, że klienci do bram garażowych najchętniej wybierają okleinę winchester, dąb bagienny, ciemny dąb, a także złoty dąb.
Brama garażowa w mocnym kolorze
Łączenie klasycznych projektów domów z nowoczesną stolarką to kolejny zauważalny trend rynkowy. Kolor bramy nie zawsze musi pasować do koloru okien, przeciwnie - kontrasty są modne.
Czasami kolor bramy warto dobrać do dachówki lub okiennic, rolet, żaluzji, czyli elementów osłonowych, a dopiero w drugiej kolejności dobierać kolor okien. Dodatkowo z kolorem bramy, niezależnym od kolorystyki stolarki okiennej, możemy także odważnie eksperymentować w przypadku, gdy brama i okna się „nie widzą” lub gdy powierzchnia sąsiadującej ramy okiennej, w porównaniu z powierzchną bramy, jest mała.
Wówczas ważniejsza jest spójność kolorystyczna bramy garażowej np. z elewacją budynku. Warto także pobawić się kolorami, gdy dom jest mniejszy. Ważne jednak, by tych decyzji nie zostawiać na koniec, lecz podjąć je na tyle wcześnie, by świadomie stworzyć spójny charakter posesji.
Problem z dopasowaniem koloru bramy garażowej
Nie zawsze można dopasować kolorystykę bramy do pozostałych elementów domu, szczególnie w budownictwie starszej daty, w którym zdarza się estetyczny chaos, np. gdy elewacja lub poszczególne elementy stolarki były wykańczane lub montowane w różnym czasie i występują w różnych kolorach i stylach.
W sytuacji, w której nie uda się nam znaleźć bramy garażowej dopasowanej do estetyki domu, warto określić zasadę łączącą elementy posesji, np. kolorystykę elewacji, dachówki, odcienie któregoś z dominujących kolorów, kolor rolet lub okiennic.
Dopasowanie bramy do tych elementów, nawet zdecydowanie odróżniającej się od okien, może korzystnie wpłynąć na estetykę budynku, np. zielone okiennice i brama na tle białej elewacji. Ponadto, jeśli brama i ściana garażu są elementami wysuniętymi z bryły budynku, to równie dobrze brama garażowa może kolorystycznie nawiązywać do kolorystyki bramy wjazdowej lub ogrodzenia.
Klienci, którzy nie mogą zdecydować się na żaden z dostępnych, standardowych kolorów, mogą na życzenie zamówić bramę w dowolnym kolorze z palety RAL, jeśli tylko jest taka możliwość.
Źródło i zdjęcia: Novoferm Polska