Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak zaprojektować ogrodzenie z pustaków betonowych?

Ogrodzenie rodem z Grecji czy ze Skandynawii? A może w stylu rustykalnym lub klasycznym? Wybierz rodzaj ogrodzenia, który najbardziej pasuje do Twojego domu. Stwórz jego projekt i wstępną wycenę z bezpłatnym programem Polbruk.  

Jak zaprojektować ogrodzenie z pustaków betonowych?
Polbruk S.A. Kostka brukowa, płyty tarasowe, elementy małej architektury
www.polbruk.pl www.facebook.com

Ogrodzenie to ważny element posesji - nie tylko chroni ją przed nieproszonymi gośćmi, lecz także odpowiada za pierwsze wrażenie. Można je wznieść z wielu materiałów dostępnych na rynku, np. z drewna, kamienia, siatki czy z paneli metalowych.

Ciekawym materiałem, który sprawdza się na ogrodzeniu, są pustaki betonowe. Po pierwsze dlatego, że wyróżniają się wysoką wytrzymałością i nie wymagają pielęgnacji. Po drugie - można je łatwo łączyć z innymi materiałami, bo mają uniwersalny, minimalistyczny wygląd, dzięki czemu wpasują się w każdą aranżację.

To tylko niektóre korzyści płynące z zastosowania pustaków betonowych do budowy ogrodzenia. Na co warto zwrócić uwagę podczas tworzenia takiej konstrukcji? Zacznijmy od kwestii technicznych.

Budowa ogrodzenia - plan

Budowa ogrodzenia to ważny etap aranżacji przestrzeni naszej posesji - wyznacza jej granice, ale jest też punktem odniesienia dla innych elementów kompozycji. Zgodnie z przepisami prawa, budowa ogrodzenia do wysokości do 2,2 metra nie wymaga zgłoszenia, ale mimo wszystko trzeba je odpowiednio zaprojektować.

Ogrodzenie zawsze budujemy jako pierwsze, jeszcze przed wyznaczeniem ciągów pieszych i jezdnych, gdyż łatwiej jest planować wszelkie trakty komunikacyjne w kierunku ogrodzenia niż na odwrót.

Bez względu na to, czy tworzymy aranżację od zera czy przeprowadzamy renowację otoczenia naszego domu, zawsze postępujemy tak samo:

  • najpierw wytyczamy ogrodzenie w terenie,
  • następnie ustalamy, gdzie chcemy postawić bramy lub furtki - to właśnie w ich kierunku będziemy wytyczać alejki czy podjazd,
  • później wykonujemy fundament ogrodzenia oraz osadzamy pręty zbrojeniowe - niektóre z nich, czyli pręty pionowe, będą wyznaczały miejsca ustawienia słupków w ogrodzeniu; pamiętajmy, że to właśnie do słupków w przyszłości zamontujemy przęsła, furtki oraz bramę.
Ogrodzenie to ważny element posesji - nie tylko chroni ją przed nieproszonymi gośćmi, lecz także odpowiada za pierwsze wrażenie
Ogrodzenie to ważny element posesji - nie tylko chroni ją przed nieproszonymi gośćmi, lecz także odpowiada za pierwsze wrażenie

Poprzestańmy na razie na wyznaczeniu ogólnego zarysu. Pozostałe prace nad ogrodzeniem dokończymy dopiero po wytyczeniu podjazdu i innych ciągów pieszych.

To bardzo łatwe, gdy już wiemy, gdzie będą zlokalizowane wyjazdy i wyjścia z naszej posesji. Teraz musimy odpowiednio przemyśleć spadki nawierzchni, tak by odprowadzanie wody z posesji było prawidłowe, a następnie wykonać podbudowę pod przyszłą nawierzchnię.

Później, w zależności od zaawansowania wszystkich prac, rekomenduje się dokończenie ogrodzenia. Podobnie sytuacja wygląda przy kompleksowej modernizacji otoczenia naszego domu, jednak z tym wyjątkiem, że całą operację zaczynamy od prac rozbiórkowych.

Lokalizacja ogrodzenia

Kolejnym ważnym aspektem budowy ogrodzenia wokół naszej posesji, jaki musimy wziąć pod uwagę, jest jej lokalizacja. Jeśli mieszkamy w okolicy ze wzmożonym ruchem ulicznym, a chcemy maksymalnie chronić naszą prywatność, to zaleca się wykonanie litego muru.

Atutem takiego rozwiązania jest stworzenie solidnej bariery akustycznej przed hałasem dochodzącym z ulicy, a także nieprzeniknionej osłony zapobiegającej zaglądaniu do ogrodu.

Minusem takiego rozwiązania jest jednak zacienienie niekiedy znacznej części ogrodu, co może negatywnie wpływać na rozwój w nim zieleni i wręcz uniemożliwiać nasadzenia niektórych światłolubnych roślin.

Ogrodzenie ażurowe
Ogrodzenie ażurowe

Alternatywą jest ogrodzenie ażurowe, w którym podmurówka i słupki są wykonane z prefabrykatów betonowych, zaś przęsła z innych materiałów – drewna, metalu czy szkła. Tego rodzaju ogrodzenia są polecane do ogrodów zlokalizowanych w spokojniejszej okolicy, o luźniejszej zabudowie.

Ich atutem jest fakt, że zapewniają lepszy dostęp światła dziennego do ogrodu. Pewnym minusem - brak ochrony prywatności i ochrony przed niechcianymi dźwiękami.

Oczywiście oba te rozwiązania znajdują się w opozycji względem siebie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by stworzyć ogrodzenie będące połączeniem konstrukcji ażurowej i pełnej. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych indywidualnych upodobań i pomysłów.

Styl ogrodzenia

Kiedy wybieramy ogrodzenie, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z którego będzie wykonane i na rodzaj jego konstrukcji, lecz także na dopasowanie go do stylu naszego domu. To budynek jest sercem całej tej kompozycji, a ogrodzenie tworzy zapowiedź jego charakteru.

Na szczęście pustaki betonowe cechują się niezwykłą uniwersalnością, choć część z nich pasuje do określonych stylów architektonicznych.

Takim produktem jest na przykład pustak Neo przeznaczony do nowoczesnych aranżacji. Ma geometryczny, prostokątny kształt i gładką fakturę. Jest dostępny w sprzedaży w dwóch kolorach utrzymanych w odcieniach szarości: stalowym i grafitowym.

Równie ciekawą alternatywą dla tego typu kompozycji jest pustak ogrodzeniowy Murro. Jego kształt jest również geometryczny i prostokątny, także ma gładką fakturę, ale… występuje aż w pięciu kolorach.

Ogrodzenie Murro
Ogrodzenie Murro

Część z nich to pełne, jednolite szarości (stalowy, grafitowy), natomiast kolejne to melanże przypominające gładki kamień - Murro w kolorze nerino (połączenie bieli, szarości i czerni) i latte do bardziej klasycznych kompozycji.

Nie oznacza to bynajmniej, że szarości, w których występuje Murro, użyjemy tylko w nowoczesnych projektach. Z powodzeniem wykorzystamy je także w aranżacjach w stylach skandynawskim czy japońskim, w których sprawdzą się także pustaki Antara II w kolorach granitowym i nerino, choć te przypominają wyglądem łupany kamień.

Taki design zawdzięczają łamanej fakturze, która sprawia, że beton do złudzenia przypomina kamień.

Antara II paloma (biało-szary) stwarza możliwość aranżacji posesji w stylu śródziemnomorskim, inspirowanych białymi domami w Grecji, natomiast Antara II w kolorze latte (biało-jasno-piaskowy) stanowi intrygujące rozwiązanie dla aranżacji rustykalnych oraz klasycznych.

Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II

Samodzielne projektowanie ogrodzenia

Ogrodzenie można samodzielnie zaprojektować przy pomocy Kalkulatora ogrodzeń. Jest to bezpłatny i intuicyjny program, który umożliwia przygotowanie projektu oraz dokonanie jego szacunkowej wyceny.

Można w nim wybrać styl posesji (klasyczny lub nowoczesny) oraz rodzaj elewacji, a także preferowane kolory ogrodzenia. Program pozwala na narysowanie schematu ogrodzenia i podpowiada domyślne rozwiązania na frontowe ogrodzenie, czyli miejsce na furtkę oraz na bramę w standardowych wymiarach.

Te parametry, podobnie jak wymiary przęseł czy liczba warstw muru, można łatwo zmienić, a każda zmiana jest widoczna dzięki podglądowi 3D. Efektem końcowym projektu jest raport zawierający wykaz użytych produktów i orientacyjny kosztorys.

Na wybór odpowiedniego ogrodzenia posesji składa się szereg mniejszych i większych decyzji. Warto dobrze przemyśleć każdą z nich, bo efektem finalnym ma być wizytówka naszego domu.

Źródło i zdjęcia: Polbruk S.A.