PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jak zaprojektować ogrodzenie z pustaków betonowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Ogrodzenie rodem z Grecji czy ze Skandynawii? A może w stylu rustykalnym lub klasycznym? Wybierz rodzaj ogrodzenia, który najbardziej pasuje do Twojego domu. Stwórz jego projekt i wstępną wycenę z bezpłatnym programem Polbruk.  

Ogrodzenie to ważny element posesji - nie tylko chroni ją przed nieproszonymi gośćmi, lecz także odpowiada za pierwsze wrażenie. Można je wznieść z wielu materiałów dostępnych na rynku, np. z drewna, kamienia, siatki czy z paneli metalowych.

Ciekawym materiałem, który sprawdza się na ogrodzeniu, są pustaki betonowe. Po pierwsze dlatego, że wyróżniają się wysoką wytrzymałością i nie wymagają pielęgnacji. Po drugie - można je łatwo łączyć z innymi materiałami, bo mają uniwersalny, minimalistyczny wygląd, dzięki czemu wpasują się w każdą aranżację.

To tylko niektóre korzyści płynące z zastosowania pustaków betonowych do budowy ogrodzenia. Na co warto zwrócić uwagę podczas tworzenia takiej konstrukcji? Zacznijmy od kwestii technicznych.

Budowa ogrodzenia - plan

Budowa ogrodzenia to ważny etap aranżacji przestrzeni naszej posesji - wyznacza jej granice, ale jest też punktem odniesienia dla innych elementów kompozycji. Zgodnie z przepisami prawa, budowa ogrodzenia do wysokości do 2,2 metra nie wymaga zgłoszenia, ale mimo wszystko trzeba je odpowiednio zaprojektować.

Ogrodzenie zawsze budujemy jako pierwsze, jeszcze przed wyznaczeniem ciągów pieszych i jezdnych, gdyż łatwiej jest planować wszelkie trakty komunikacyjne w kierunku ogrodzenia niż na odwrót.

Bez względu na to, czy tworzymy aranżację od zera czy przeprowadzamy renowację otoczenia naszego domu, zawsze postępujemy tak samo:

  • najpierw wytyczamy ogrodzenie w terenie,
  • następnie ustalamy, gdzie chcemy postawić bramy lub furtki - to właśnie w ich kierunku będziemy wytyczać alejki czy podjazd,
  • później wykonujemy fundament ogrodzenia oraz osadzamy pręty zbrojeniowe - niektóre z nich, czyli pręty pionowe, będą wyznaczały miejsca ustawienia słupków w ogrodzeniu; pamiętajmy, że to właśnie do słupków w przyszłości zamontujemy przęsła, furtki oraz bramę.
Ogrodzenie to ważny element posesji - nie tylko chroni ją przed nieproszonymi gośćmi, lecz także odpowiada za pierwsze wrażenie
Ogrodzenie to ważny element posesji - nie tylko chroni ją przed nieproszonymi gośćmi, lecz także odpowiada za pierwsze wrażenie

Poprzestańmy na razie na wyznaczeniu ogólnego zarysu. Pozostałe prace nad ogrodzeniem dokończymy dopiero po wytyczeniu podjazdu i innych ciągów pieszych.

To bardzo łatwe, gdy już wiemy, gdzie będą zlokalizowane wyjazdy i wyjścia z naszej posesji. Teraz musimy odpowiednio przemyśleć spadki nawierzchni, tak by odprowadzanie wody z posesji było prawidłowe, a następnie wykonać podbudowę pod przyszłą nawierzchnię.

Później, w zależności od zaawansowania wszystkich prac, rekomenduje się dokończenie ogrodzenia. Podobnie sytuacja wygląda przy kompleksowej modernizacji otoczenia naszego domu, jednak z tym wyjątkiem, że całą operację zaczynamy od prac rozbiórkowych.

Lokalizacja ogrodzenia

Kolejnym ważnym aspektem budowy ogrodzenia wokół naszej posesji, jaki musimy wziąć pod uwagę, jest jej lokalizacja. Jeśli mieszkamy w okolicy ze wzmożonym ruchem ulicznym, a chcemy maksymalnie chronić naszą prywatność, to zaleca się wykonanie litego muru.

Atutem takiego rozwiązania jest stworzenie solidnej bariery akustycznej przed hałasem dochodzącym z ulicy, a także nieprzeniknionej osłony zapobiegającej zaglądaniu do ogrodu.

Minusem takiego rozwiązania jest jednak zacienienie niekiedy znacznej części ogrodu, co może negatywnie wpływać na rozwój w nim zieleni i wręcz uniemożliwiać nasadzenia niektórych światłolubnych roślin.

Ogrodzenie ażurowe
Ogrodzenie ażurowe

Alternatywą jest ogrodzenie ażurowe, w którym podmurówka i słupki są wykonane z prefabrykatów betonowych, zaś przęsła z innych materiałów – drewna, metalu czy szkła. Tego rodzaju ogrodzenia są polecane do ogrodów zlokalizowanych w spokojniejszej okolicy, o luźniejszej zabudowie.

Ich atutem jest fakt, że zapewniają lepszy dostęp światła dziennego do ogrodu. Pewnym minusem - brak ochrony prywatności i ochrony przed niechcianymi dźwiękami.

Oczywiście oba te rozwiązania znajdują się w opozycji względem siebie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by stworzyć ogrodzenie będące połączeniem konstrukcji ażurowej i pełnej. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych indywidualnych upodobań i pomysłów.

Styl ogrodzenia

Kiedy wybieramy ogrodzenie, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z którego będzie wykonane i na rodzaj jego konstrukcji, lecz także na dopasowanie go do stylu naszego domu. To budynek jest sercem całej tej kompozycji, a ogrodzenie tworzy zapowiedź jego charakteru.

Na szczęście pustaki betonowe cechują się niezwykłą uniwersalnością, choć część z nich pasuje do określonych stylów architektonicznych.

Takim produktem jest na przykład pustak Neo przeznaczony do nowoczesnych aranżacji. Ma geometryczny, prostokątny kształt i gładką fakturę. Jest dostępny w sprzedaży w dwóch kolorach utrzymanych w odcieniach szarości: stalowym i grafitowym.

Równie ciekawą alternatywą dla tego typu kompozycji jest pustak ogrodzeniowy Murro. Jego kształt jest również geometryczny i prostokątny, także ma gładką fakturę, ale… występuje aż w pięciu kolorach.

Ogrodzenie Murro
Ogrodzenie Murro

Część z nich to pełne, jednolite szarości (stalowy, grafitowy), natomiast kolejne to melanże przypominające gładki kamień - Murro w kolorze nerino (połączenie bieli, szarości i czerni) i latte do bardziej klasycznych kompozycji.

Nie oznacza to bynajmniej, że szarości, w których występuje Murro, użyjemy tylko w nowoczesnych projektach. Z powodzeniem wykorzystamy je także w aranżacjach w stylach skandynawskim czy japońskim, w których sprawdzą się także pustaki Antara II w kolorach granitowym i nerino, choć te przypominają wyglądem łupany kamień.

Taki design zawdzięczają łamanej fakturze, która sprawia, że beton do złudzenia przypomina kamień.

Antara II paloma (biało-szary) stwarza możliwość aranżacji posesji w stylu śródziemnomorskim, inspirowanych białymi domami w Grecji, natomiast Antara II w kolorze latte (biało-jasno-piaskowy) stanowi intrygujące rozwiązanie dla aranżacji rustykalnych oraz klasycznych.

Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II

Samodzielne projektowanie ogrodzenia

Ogrodzenie można samodzielnie zaprojektować przy pomocy Kalkulatora ogrodzeń. Jest to bezpłatny i intuicyjny program, który umożliwia przygotowanie projektu oraz dokonanie jego szacunkowej wyceny.

Można w nim wybrać styl posesji (klasyczny lub nowoczesny) oraz rodzaj elewacji, a także preferowane kolory ogrodzenia. Program pozwala na narysowanie schematu ogrodzenia i podpowiada domyślne rozwiązania na frontowe ogrodzenie, czyli miejsce na furtkę oraz na bramę w standardowych wymiarach.

Te parametry, podobnie jak wymiary przęseł czy liczba warstw muru, można łatwo zmienić, a każda zmiana jest widoczna dzięki podglądowi 3D. Efektem końcowym projektu jest raport zawierający wykaz użytych produktów i orientacyjny kosztorys.

Na wybór odpowiedniego ogrodzenia posesji składa się szereg mniejszych i większych decyzji. Warto dobrze przemyśleć każdą z nich, bo efektem finalnym ma być wizytówka naszego domu.

Źródło i zdjęcia: Polbruk S.A.

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum