PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Od czego zależy, ile energii pobiera rekuperator powietrza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Jak wykonać analizę poboru energii przez rekuperator i od czego zależy, ile właściwie zużyje prądu? Jak zoptymalizować pracę rekuperatora? Przedstawiamy czynniki wpływające na szybkość zwrotu z tej inwestycji.

Rekuperatory to urządzenia generujące oszczędności, choć potrzebują do działania energii elektrycznej. Ile energii pobiera rekuperator powietrza, od czego dokładnie to zależy, i czy pobór ten jest kosztowny w skali roku?

Rekuperator gwarantuje oszczędność

Zanim zajmiemy się konkretnymi kalkulacjami i tym, ile prądu pobiera rekuperator, warto zaznaczyć, że urządzenie to ‑ choć pobiera energię ‑ w ciągu swojej pracy od razu gwarantuje oszczędność.

Rekuperatory powietrza pozwalają na odzysk ciepła z powietrza zużywanego, które jest z budynku wywiewane. Dlatego też, pomimo zużywania prądu przez system, tak naprawdę od razu można liczyć na oszczędności związane z mniejszymi rachunkami za ogrzewanie. Obecnie ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza, że koszty ogrzewania, głównie gazowego, znacząco wzrosły.

Pobór energii przez rekuperator

Do analizy poboru energii przez rekuperator potrzebne są trzy główne współczynniki:

  • moc rekuperatora [W],
  • czas jego pracy [h],
  • koszt energii za 1kWh [zł].

Średnia cena za 1 kWh w Polsce w 2022 roku wynosi 0,77 zł, dlatego właśnie tę kwotę będziemy brać pod uwagę w dokonywaniu obliczeń. Uwzględnimy m.in. nowoczesny rekuperator ENSY InoVent 400 dostępny w naszej ofercie, który może pracować w różnych trybach, z wydatkiem powietrza na poziomie 30%, 50% oraz 100 procent.

Jak będzie wyglądał pobór energii przez ten rekuperator? Wyniki przedstawiamy w tabeli:

Ile energii pobiera rekuperator?

Obliczenia oparto na bilansie z nawiewem na poziomie 380 m³/godz. i wywiewem 380 m³/godzinę. Zatem rekuperator ścienny InoVent 400 wykazuje  maksymalny wydatek 410 m³/godz. przy sprężu 200 Pa. Model 400 może pracować przy 92,68% swojej mocy i generować koszty opisane w tabeli powyżej.

Natomiast rekuperator ścienny Ensy InoVent 700 o wydatku powietrza 800/800 (nawiew i wywiew), przy sprężu 200 Pa może pracować przy 47,50% swojej mocy i generować koszty opisane w tabeli powyżej.

Trzeba mieć na uwadze to, że urządzenie InoVent 400 wykazuje maksymalny wydatek (100 Pa) 470 m³/godz., przez co nadaje się do mieszkań, apartamentów oraz małych domów.

Jeśli InoVent 400 ma pracować na większym metrażu, będzie działał dłuższy czas w wyższym trybie poboru mocy i znacznie zwiększy nasze wydatki na prąd. W takiej sytuacji warto rozważyć zakupienie rekuperatora o wyższej pojemności, który będzie pracował bardziej oszczędnie i wykorzystywał tylko część swojej mocy.

 

 

Rekuperator ENSY InoVent 400
Rekuperator ENSY InoVent 400

Jak widać, zużycie prądu przez rekuperator Ensy InoVent 700 jest mniejsze w każdym z trybów, oprócz najwyższego. Jeśli więc urządzenie to będzie pracowało tylko w połowie swojej mocy, roczne oszczędności związane ze zużyciem prądu będą oscylowały między 637,42 zł a 290,04 zł (w porównaniu z modelem Ensy InoVent 400).

Prawidłowy dobór rekuperatora

Po raz kolejny widać, jak istotny jest prawidłowy dobór rekuperatora. Urządzenie niedopasowane wydajnością do budynku będzie przez długi czas pracowało w trybie najwyższego wydatku i zużywało tym samym większe ilości prądu (w małych domach może być tym samym bardzo głośne).

Warto zainwestować kilka tysięcy złotych więcej w sprzęt pobierający mniej prądu (bo pracujący w niskim zakresie swojej mocy przez dłuższy czas), który będzie także wygodniejszy w użytkowaniu.

Warto mieć na uwadze także to, że rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym generują 2‑3 razy większe opłaty, zwłaszcza w okresie zimowym, a także w innych miesiącach, w których temperatura dzienna spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Dzieje się tak, gdyż pracują w nich grzałki, które muszą zapewnić wymiennikowi odpowiednią temperaturę pracy. Rekuperatory obrotowe można postawić w temperaturze ‑10 stopni Celsjusza i uniknąć dodatkowych kosztów.

Jak zoptymalizować pracę rekuperatora?

Rekuperator powinien pracować bez przerwy (wyjątkiem są przerwy wynikające z prac remontowych), ale w sposób optymalny.

Urządzenia te pracują w trzech trybach:

  • na pierwszym biegu ‑ z najmniejszą wydajnością, którą zaleca się m.in. nocą lub wtedy, gdy domowników nie ma w budynku,
  • na drugim oraz na trzecim biegu ‑ z mocą optymalną w czasie normalnej eksploatacji.

W ciągu dnia rekuperatory działają w różnych trybach - przekłada się to na różnice w miesięcznym i rocznym zużyciu energii. Wszelkie obliczenia poboru prądu są więc przybliżone. Decyzję doboru rekuperatora powinniśmy powierzyć specjaliście, który po dogłębnej analizie dopasuje sprzęt do potrzeb domowników.

W tym tekście wskazaliśmy, ile prądu zużywa rekuperator w ciągu roku. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wpływ na zużycie energii przez to urządzenie ma naprawdę szereg różnych czynników, takich jak tryb pracy rekuperatora czy ilość oczyszczanego przez niego powietrza.

Na szybkość zwrotu z inwestycji wpływa dodatkowo sam koszt sprzętu i inne dodatkowe czynniki.

Źródło i zdjęcia: Ecomax

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum