PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Płytki ceramiczne, akcesoria

Prywatne SPA w Twojej łazience - porady aranżacyjne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Estetyka otoczenia, w którym zamierzamy odpoczywać, i jego klimat wpływają na naszą zdolność do wyciszenia i relaksu. Jak zaaranżować łazienkę, w której będziemy mogli poczuć się jak w prawdziwym SPA? Podpowiadamy, jak osiągnąć efekt salonu welness we własnym domu.

Formalnie SPA kojarzone jest z salonami kosmetycznymi lub z miejscami odnowy biologicznej. Emocjonalnie SPA przywodzi na myśl relaks, błogość i dobrostan ciała oraz duszy.

Choć profesjonalny punkt wellness jest bardzo trudny do zaaranżowania w domowym zaciszu, nic nie stoi na przeszkodzie, by poprzez funkcjonalny wystrój zorganizować sobie łazienkę w stylu SPA. W ten sposób możemy zapewnić sobie kilka chwil upragnionego odpoczynku po pracy we własnych czterech ścianach.

Łazienka w stylu SPA powinna nawiązywać do filozofii witalności - tworzyć miejsce pozwalające na osiągniecie harmonii duszy i ciała. Zgodnie z nią, woda powinna przywrócić równowagę zmysłom. Na relaksującą kąpiel nie ma jednak uniwersalnego przepisu - każdy powinien dobrać wodny rytuał do swoich potrzeb i preferencji.

Jedno jest jednak pewne - aranżacja łazienki w stylu SPA ma niebagatelne znaczenie. Estetyka otoczenia, w którym zamierzamy odpoczywać i jego klimat mocno wpływają na naszą zdolność do relaksu.

Otoczenie sprzyjające odpoczynkowi

Rytuały pielęgnacyjne najlepiej jest celebrować wszystkimi zmysłami - dotykiem, węchem, słuchem i oczywiście wzrokiem. Aranżacja łazienki w stylu SPA to przede wszystkim koncentracja na naturalnych materiałach.

Dominują tu kamień, drewno i naturalne kolory. Pomieszczenie nie powinno kojarzyć się zbyt sterylnie i ozięble, więc raczej nie sprawdzi się tu pomysł na tzw. całą białą łazienkę.

Kolor ten może jednak występować w dużej ilości, ponieważ w SPA dominują raczej jasne odcienie, więc biel, beż, szarość będą jak najbardziej na miejscu.

Efekt salonu welness osiągnąć możemy między innymi poprzez wykorzystanie płytek imitujących kamień, szczególnie tych wielkogabarytowych, jak np. kolekcja Onix white.

Onix White
Płytki ścienne i podłogowe z kolekcji Onix white, wymiary 120 cm x 280 cm

Z kolei seria płytek podłogowych i ściennych Tacoma, również inspirowana pięknem kamienia, doda każdemu wnętrzu oryginalnego charakteru i stworzy zachwycające połączenie zarówno z intensywnymi barwami, jak i ze spokojnymi.

Jeśli chcemy nieco ocieplić wnętrze, warto zainteresować się płytkami Torstone występującymi w piaskowych i brązowych odcieniach.

Łazienka bliżej natury, czyli drewno we wnętrzach

Łazienka w stylu SPA często aranżowana jest z wykorzystaniem drewnianych motywów. Najlepiej pasuje do niej egzotyczne drewno zastosowane np. na jednej całej ścianie w postaci symetrycznych desek.

Jest to jednak rozwiązanie niezwykle kosztowne, więc my zaproponujemy bardziej atrakcyjną cenowo alternatywę - za pomocą płytek drewnopodobnych z kolekcji Grapia lub Libero z powodzeniem stworzymy aranżację nawiązującą do kojących kolorów natury.

Płytki z serii Grapia, kolor noce
Płytki z serii Grapia, kolor noce

Tym sposobem uzyskamy zarówno klimatyczne, jak i praktyczne wnętrze odporne na wilgoć. W naszym domowym SPA odejdzie nam niepotrzebny stres związany z koniecznością impregnacji oraz pielęgnacji drewnianych powierzchni.

By przybliżyć się do natury, polecamy wstawić do pomieszczenia rośliny przystosowane do panującej wilgoci, które w połączeniu z drewnopodobnymi płytkami stworzą pomieszczenie bliskie naturze.

Dodatki do domowego SPA

Łazienka w stylu SPA powinna być urządzona nie tylko przytulnie, lecz także funkcjonalnie. Miękki dywanik przy wannie na pewno pozwoli przyjemniej zakończyć regeneracyjny rytuał. Liczy się również uporządkowanie przestrzeni, które sprzyjać będzie osiągnięciu wewnętrznej równowagi.

Komplet ręczników powinien być efektownie złożony na półce lub we wnęce, do tego warto, by były w takim kolorze, jak pozostałe elementy łazienki. Kosmetyki również powinny mieć swoje miejsce (najlepiej w zamkniętych szafkach lub szufladach), by nie rozpraszały uwagi podczas kąpieli.

Co jeszcze? Warto oczywiście zainwestować w aromaty, np. w zestaw olejków eterycznych lub w świeczki zapachowe, które są niezwykle istotne - pomogą stworzyć intymne oświetlenie pomieszczenia, a także nadadzą całemu rytuałowi wyjątkowości i pogłębią odprężenie.

Do tego cicha i odpowiednia muzyka w tle. W zależności od naszych upodobań, możemy postawić na smooth jazz, trzaski polana w kominku lub odtworzyć dźwięki natury, takie jak szum fal czy śpiew ptaków.

Choć dzisiejsze SPA są często oparte na nowoczesnej technologii i innowacyjnych produktach, nie musimy wyjeżdżać do specjalistycznego ośrodka odnowy biologicznej, by móc się odprężyć. Wystarczą chęci, wyobraźnia i odpowiednia aranżacja otoczenia.

Źródło i zdjęcia: Cerrad

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum