PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Na co zwrócić uwagę przy wyborze styropianu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Ceny energii stale rosną. Nieocieplony dach, ściany i piwnica powodują niekontrolowaną utratę ciepła, którą nawet w 70% można wyeliminować. Dlatego należy pamiętać że płyty styropianowe stanowią jedynie niewielki procent kosztów wykonania ocieplenia, należy wybrać płyty styropianowe świadomie, aby wydatek przyniósł maksymalne oszczędności.

Przy wyborze styropianu, którym chcemy ocieplić ściany, należy zwrócić uwagę na deklarowaną przez producenta lambdę (λD), czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Jest on zależny od gęstości styropianu. Im więcej "styropianu w styropianie", tym waga w przeliczeniu na m3 jest wyższa i tym lepszym jest izolatorem.

Im wyższa gęstość styropianu, tym niższa i lepsza lambda. Im niższa lambda, tym lepszy styropian, a przez to możliwość zastosowania mniejszej grubości. To również dodatkowa oszczędność poprzez zużycie mniejszej ilości siatki, kleju i tynku.

Obecnie nie jest wskazane wybieranie styropianu o gęstości niższej niż 11 kg/m3. Ponieważ poniżej tej gęstości styropiany nie spełniają wymaganych parametrów wytrzymałościowych – TR (wytrzymałość na rozrywanie) i BS (wytrzymałość na zginanie), szczególnie istotnych podczas docieplania ścian zewnętrznych budynków.

Należy wziąć uwagę, że im słabsze parametry wytrzymałościowe, tym większe ryzyko braku wytrzymałości elewacji i konieczność jej przedwczesnej utylizacji lub demontażu. To niesie za sobą koszty pozbycia się odpadów, wykonania nowego docieplenia od podstaw oraz skrócenie przewidywanego okresu oszczędności wydatków na ogrzewanie.

Jeśli zależy nam aby nasz dom spełniał najwyższe standardy termoizolacji albo był ocieplony cieńszą warstwą styropianu należy przypatrzyć się szarym odmianom styropianu. Do produkcji szarego styropianu używa się związków poprawiających walory termoizolacyjne, np. grafitu, sadzy czy związków aluminium.

Dzięki takiej zmianie w mieszance surowca, potrafią one osiągać współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,031 W/mK - nieosiągalny dla białych płyt. A to przekłada się na bardzo wysoką poprawę walorów jego termoizolacyjnych.

Do termoizolacji domów energooszczędnych i pasywnych poleca się szare płyty styropianowe Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX (λD≤0,031 W/mK), Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM (λD≤0,031 W/mK) czy Austrotherm EPS FASSADA THERMA (λD≤0,033 W/mK).

źródło i zdjęcie: Austrotherm

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum