PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Centralne odkurzanie

Sposób na czysty dom, czyli jak utrzymać porządek

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Czysty i zdrowy dom, pozbawiony alergenów, jest możliwy dzięki najnowszej technologii i urządzeniom ułatwiającym sprzątanie. W zachowaniu porządku pomogą nam także wykształcone nawyki. Podpowiadamy, jak utrzymać czysty w dom bez dużego nakładu czasu.

Jak utrzymać czystość w domu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza tych, które na tego typu czynności mają naprawdę niewiele czasu. W utrzymaniu czystości pomaga przede wszystkim nowoczesna technologia oraz wiele urządzeń, które ułatwiają sprzątanie i przyspieszają je.

Nowoczesne sposoby na utrzymanie porządku

Wiesz, że nie lubisz sprzątać? Wszyscy domownicy mają sporo obowiązków, a w wolnym czasie wolą relaksować się, a nie poświęcać czas na obowiązki domowe?

Jeśli tak, to warto pomyśleć o tym jeszcze na etapie projektowania domu. Wówczas można wdrożyć rozwiązania pozwalające na zaoszczędzenie na czasie przy sprzątaniu.

Już na początkowym etapie warto rozważyć rekuperator. To mechaniczna wentylacja powietrza z odzyskiem ciepła, która oczyszcza powietrze trafiające do domu m.in. z kurzu i roztoczy. Tym samym już na wstępnie ogranicza się ilość zabrudzeń trafiających do domu, co będzie miało istotne znaczenie dla częstotliwości sprzątania.

Wentylacja mechaniczna ma również tę zaletę, że nie wysusza powietrza, co zmniejsza ilość kurzu w pomieszczeniach. Aby jednak spełnić ten warunek, rekuperator musi być dobrany w odpowiedni sposób. 

Czysty dom, czyli odkurzacz centralny na pokładzie

Jedną z najbardziej uciążliwych czynności dla wielu osób ‑ zwłaszcza mieszkających w dużych domach ‑ jest odkurzanie. Okazuje się jednak, że istnieje sposób na to, by obowiązek ten był łatwy, szybki i efektywny.

Pozwalają na to odkurzacze centralne z przewodami zamontowanymi w ścianach, które odprowadzają zanieczyszczenia do specjalnego zbiornika zazwyczaj umieszczonego w kotłowni. Tym samym wystarczy zastosowanie rury ssącej podłączonej do otworu w pomieszczeniu, aby sprawnie pozbyć się zabrudzeń.

W domu, w którym mieszkają alergicy jeszcze lepiej sprawdzi się centralny odkurzacz wodny. Takie urządzenie jest praktycznie bezobsługowe i eliminuje częsty kontakt z zanieczyszczeniami.

Nie trzeba wymieniać w nim filtra, co wiąże się z dodatkową oszczędnością czasu i pieniędzy. Odkurzacz centralny jest świetnym sposobem na czysty dom, który będzie maksymalnie łatwy w sprzątaniu.

Nawyki, które pomagają w utrzymaniu czystości
W domu, w którym mieszkają alergicy jeszcze lepiej sprawdzi się centralny odkurzacz wodny - to urządzenie niemal bezobsługowe, które eliminuje częsty kontakt z zanieczyszczeniami

Centralne odkurzacze mogą współpracować również z takimi urządzeniami, jak roboty sprzątające. To samojezdne maszyny, które nie tylko odkurzają, ale mogą także mopować podłogi. Pozwala na to m.in. urządzenie Robot Vactronic dostępne w ofercie firmy Ecomax, które całkowicie eliminuje konieczność samodzielnego odkurzania.

Wszystko dzięki temu, że sprzęt działa autonomicznie - samo oddaje zanieczyszczenia do stacji dokującej. Tym samym możesz cieszyć się czystym domem bez większego wysiłku.

Łatwiejsze pranie

Okazuje się, że nowoczesna technologia pozwala ułatwić również pranie. Przykładem jest system Laundry Jet pozwalający na transport brudnych ubrań i pościeli od razu do pralni, właściwie z dowolnego pomieszczenia w domu. Co ważne, jest on dostępny w kilku wariantach, dzięki czemu można dobrać go idealnie do wielkości domu, także do budynku o niewielkich rozmiarach.

Nawyki, które pomagają w utrzymaniu czystości

Wymienione rozwiązania technologiczne sprawią, że w przeciągu roku można zaoszczędzić na sprzątaniu wiele godzin. Wciąż jednak trzeba pamiętać o kilku nawykach, które warto wykształtować, aby ograniczyć czas poświęcany na sprzątanie do minimum.

Czysty dom, czyli odkurzacz centralny na pokładzie
Rozwiązania technologiczne sprawiają, że w przeciągu roku można zaoszczędzić na sprzątaniu wiele godzin, które są cenne m.in. dla zapracowanych rodziców

Ważną regułą jest przede wszystkim to, aby po użyciu od razu odkładać dany przedmiot na swoje miejsce. Złotą zasadą jest też wykonywanie określonych zadań od razu, zwłaszcza jeśli zajmą one tylko kilka minut, a także dzielenie się obowiązkami z pozostałymi domownikami.

Jest wiele sposobów na czysty dom. Część z nich najlepiej wdrożyć jeszcze na etapie projektowania budynku, co finalnie pozwoli nie tylko na zaoszczędzenie wielu godzin, ale także na zadbanie o zdrowie domowników, którzy będą mogli spędzać czas w domu zdrowym, czystym i pozbawionym alergenów.

A na co Ty poświęcisz czas zaoszczędzony na sprzątaniu?

Źródło i zdjęcia: Ecomax

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum