Kiedy jest dobra pora na mycie okien?
Jeśli planujemy akcję mycia okien, dobrze jest zapoznać się wcześniej z prognozami pogody na dany dzień. Przede wszystkim należy unikać mycia, gdy na dworze panuje mróz. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, mycie okien może skutkować nawet pęknięciem szyby!
Ciepłe, słoneczne dni nie są najlepszą porą na mycie okien. Intensywne promienie słoneczne sprawiają, że płyn do czyszczenia szyb błyskawicznie paruje, wysycha i w efekcie na powierzchni szyby pozostają nieestetyczne smugi oraz zacieki.
Najlepiej więc podjąć się mycia okien w umiarkowanie ciepły i lekko pochmurny dzień, ewentualnie późnym popołudniem, gdy słońce przestanie już tak intensywnie świecić. W ten sposób zmniejszymy prawdopodobieństwo powstania smug na szybach.
Czym powinniśmy myć okna?
Najpopularniejszym sposobem na umycie okien jest wykorzystanie specjalnego środka do mycia szyb i papierowych ręczników, czystej ściereczki z mikrofibry bądź gumowej myjki. Najwięcej jednak zależy od zastosowanego płynu. Te słabej jakości mogą pozostawiać nieestetyczne smugi i zacieki. Warto zatem wybrać dobry płyn do mycia szyb bez smug.
Zamiast specjalnego środka do szyb można również zastosować zwykły płyn do mycia naczyń. Jego niewielką ilość należy rozpuścić w misce z ciepłą wodą. Następnie wystarczy nanieść go na szybę i dokładnie wytrzeć do sucha.
Jeśli natomiast nie chcemy korzystać ze środków chemicznych, można w celu umycia okien wykorzystać roztwór soku z cytryny i wody. Najlepsze proporcje to pół szklanki soku na szklankę wody. Taki preparat, oprócz umycia okien, nada wnętrzu przyjemnego, cytrynowego zapachu. Sok z cytryny można ewentualnie zamienić na mieszankę octu z wodą.
Po takie rozwiązanie warto sięgnąć w przypadku, gdy okna nie były od dawna myte i są mocno zabrudzone. Nie należy bać się nieprzyjemnego zapachu takiego środka – ocet szybko wietrzeje, a więc już po kilkunastu minutach nie powinno być po nim śladu. Mycie okien octem, poza wysoką skutecznością, ma jeszcze jedną zaletę – niski koszt.
Mycie okien krok po kroku
Mycie okien należy zacząć od dokładnego odkurzenia szyb oraz ich okolic i usunięcia zalegających tam zanieczyszczeń, pajęczyn, drobinek kurzu czy owadów.
Po odkurzaniu należy przejść do czyszczenia ram i parapetów. Częstym błędem jest zaczynanie od razu od szyb, jednak w ten sposób można je dodatkowo ubrudzić i zachlapać. Najpierw więc powinniśmy wyczyścić wewnętrzne ramy, a następnie można przejść do umycia ram zewnętrznych i zewnętrznego parapetu.
Dopiero w tym momencie powinno się nastąpić mycie szyb oraz ich polerowanie. W razie konieczności można jeszcze raz na sucho przetrzeć ramy i parapet.
Co jest najlepsze do polerowania okien?
Do polerowania okien dobrze użyć zwykłych kuchennych ręczników papierowych, chociaż mogą pozostawiać na szybach białe drobiny. Dawniej popularnym rozwiązaniem było wykorzystanie starych gazet.
W takiej sytuacji należy jednak uważać, żeby papier gazetowy nie był zbyt szorstki, gdyż może spowodować powstanie mikrorys na powierzchni szyby. Ponadto tusz z nawilżonego papieru gazetowego może zabrudzić szyby i dłonie.
Najlepiej do polerowania szyb nadają się chłonne ściereczki z mikrofibry, które sprawnie zbierają nadmiar wody. Wypolerujemy nimi szybę i unikniemy powstania dodatkowych zabrudzeń czy rysek. Jeśli nie mamy pod ręką ściereczki z mikrofibry, przydatne mogą okazać się… stare rajstopy nylonowe!
Przygotuj się do mycia
Wspomnieliśmy już, że w czasie mycia okien należy unikać mrozu bądź słonecznych, ciepłych dni. Wskazaliśmy też najlepszą kolejność mycia. Czego jeszcze należy unikać?
Musimy mieć świadomość, że mycie okien jest czynnością długotrwałą i wyczerpującą. Warto więc zaplanować ją z odpowiednim wyprzedzeniem. Zabieranie się do mycia okien po męczącym dniu nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Dobrze jest też myć okna regularnie, przynajmniej dwa razy do roku. Im okna są bardziej zabrudzone, tym trudniej je później doczyścić. Warto więc wcześniej dostosować środki czyszczące do poziomu zabrudzenia.
Źródło i zdjęcia: MS więcej niż OKNA