PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Innowacyjne izolacje pod wodne ogrzewanie podłogowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie jednym z popularniejszych sposobów zapewnienia w pomieszczeniach komfortowej temperatury. Jego instalacja wymaga zastosowania dobrej jakości izolacji, zapewniającej mniejsze straty cieplne, a tym samym - niższe rachunki.

Izolator doskonały - styropian EPS

Jednym z lepszych izolatorów dostępnych na rynku, jest styropian EPS. Może być dodatkowo, jak w serii Instal Panel, pokryty jednostronnie okładziną ze srebrnej tkaniny polipropylenowej lub folii metalizowanej. Doskonale sprawdza się jako termoizolator do stropów międzykondygnacyjnych oraz podłóg na gruncie. Ułatwia też montaż rur do ogrzewania podłogowego.  

Płyty te charakteryzują się wysokimi parametrami termoizolacyjnymi, a ich współczynnik przewodzenia ciepła jest równy lub mniejszy niż 0,036 lub nawet 0,031 W/mK. Na uwagę zasługuje specjalna konstrukcja zakładek na klej, która redukuje ryzyko powstawania mostków cieplnych. Seria Instal Panel obejmuje płyty Instal Panel Alu, Instal Panel PP oraz Instal Panel Passive PPnowością w ofercie firmy Styropmin.

Instal Panel ALU - bariera nie do przekroczenia

To białe płyty EPS 100, pokryte polipropylenową, metalizowaną folią, stanowiącą dodatkową barierę ciepła. Ich izolacyjność termiczna wynosi 0,036 W/mK, a wytrzymałość na zginanie 150 kPa. Naprężenie ściskające, przy 10% odkształceniu względnym jest na poziomie 100 kPa. Płyty są samogasnące – w klasie reakcji na ogień E. Dostępne są w trzech różnych grubościach i wymiarach.

Białe płyty EPS 100 pokryte polipropylenową, metalizowaną folią stanowiącą dodatkową barierę ciepła
Białe płyty EPS 100 pokryte polipropylenową, metalizowaną folią stanowiącą dodatkową barierę ciepła

Instal Panel PP i Passive PP - najwyższa izolacyjność termiczna

Instal Panel PP to również białe płyty EPS 100 pokryte polipropylenową tkaniną o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Do ich zalet zaliczyć można mocniejsze zakotwiczenie. Pokryte są tkaniną z nadrukiem siatki.

Instal Panel PP - bardzo komfortowy montaż, bez poprawek
Instal Panel PP - bardzo komfortowy montaż, bez poprawek

Z kolei Instal Panel Passive PP to innowacyjne grafitowe płyty styropianowe, również pokryte polipropylenową tkaniną o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Charakteryzuje je najwyższa izolacyjność termiczna, na poziomie 0,031 W/mK i wysoka wytrzymałość na zginanie –125 kPa.

Instal Panel Passive PP to grafitowe płyty styropianowe pokryte polipropylenową tkaniną o wysokiej wytrzymałości mechanicznej
Instal Panel Passive PP to grafitowe płyty styropianowe pokryte polipropylenową tkaniną o wysokiej wytrzymałości mechanicznej

Naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu względnym wynosi 80 kPa. To, podobnie jak pozostałe panele izolacyjne, płyty samogasnące. Posiadają mocniejsze zakotwiczenie i pokryte są tkaniną z nadrukiem siatki.

Łatwy i szybki montaż

Instal Panel to duże formaty płyt, co przyspiesza montaż izolacji. Dodatkowo posiadają specjalną konstrukcję i nadruk siatki, co również poprawia komfort ich układania. Cechuje je wysoka wytrzymałość mechaniczna, dzięki czemu nie pękają w trakcie montażu.

Montaż ułatwiają także trwałe połączenie styropianu z folią bądź tkaniną PP, zakładki folii ALU lub zakładki tkaniny PP oraz zastosowanie paska klejowego do łączenia zakładek.

Co istotne, jeśli zachodzi konieczność mocniejszego zakotwienia w izolacji (np. przy ujemnych temperaturach podczas montażu, powodujących naprężenia w rurkach) spinki mocujące pozostają zawsze na miejscu.

Z dbałością o środowisko

U źródeł powstania płyt Instal Panel stoi nie tylko komfort cieplny użytkowników ogrzewania podłogowego, ale także troska o środowisko. Z jednej strony dbałość o ekologię przekłada się na korzyści wynikające ze stosowania płyt, takie jak mniejsze straty ciepła i tym samym energooszczędność, z drugiej – widać ją już na etapie produkcji.

Firma Styropmin stosuje recykling styropianu, a gotowe już płyty pakuje w przyjazne środowisku opakowanie - taśmę papierową, która również nadaje się do recyklingu. Papier także wykonany został z drewna w sposób przyjazny środowisku.

W końcu transport - zorganizowany został w taki sposób, by odbywał się lokalnie, w obrębie poszczególnych fabryk w całej Polsce, co zmniejsza ślad węglowy.

źródło i zdjęcia: Styropmin

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum