Co warto wiedzieć przed instalacją systemu chowanego?
Klienci, którzy samodzielnie wykonują instalację Hide a Hose, już na samym początku stają przed prostym z pozoru dylematem: jaka marka i jaka cena? Brak wiedzy na temat różnic między np. jednostkami centralnymi może skłaniać do wybrania tańszej jednostki, która wg informacji technicznych odpowiada wymaganiom stawianym przez instalację. Cóż, to tak jak z samochodami: i Fiat 126p, i Lexus RX mają po 4 koła, ale to tylko jedna z niewielu cech, które je łączą. Dlatego warto pamiętać, że tanie silniki (dokładnie tak samo jak w przypadku samochodów) nie mają wiele wspólnego ani z ekonomią, ani z ekologią. Zły dobór centralnego odkurzacza może powodować jego przegrzewanie lub zapychanie się instalacji, co znacznie skraca jej żywotność oraz powoduje słabe wciąganie węża w instalację.
Gdzie umieścić punkt z wężem do odkurzania?
Zazwyczaj wystarcza zaplanowanie 1 gniazda z wężem chowanym w instalacji na każdym poziomie domu. Wyjątkiem są większe obiekty, gdzie potrzebne może być ułożenie w instalacji węża dłuższego niż 12‑metrowy; wówczas, dla zwiększenia komfortu osoby sprzątającej, sugerujemy jednak umieszczenie dodatkowego gniazda i zastosowanie krótszych węży, których użytkowanie jest wygodniejsze.
Warto zwrócić uwagę na to, iż gniazda do systemów błyskawicznego węża w ścianie, są dość głębokie, a więc wymaga głębokiego otworu w ścianie. Dlatego starajmy się umiejscowić je na pełnej grubości bloczku albo (w przypadku cienkich ścianek działowych) podkleić płytą karton‑gipsową. Można też zaciągnąć siatkę i solidnie otynkować po drugiej stronie. Już podczas wykonywania instalacji warto być zaopatrzonym w finalne gniazdo – pozwoli to na perfekcyjne ułożenie płytki i bezbłędne osadzenie na niej gniazda. Jeśli wykonujemy instalację bez gniazda, ryzykujemy, że nawet przy niewielkiej niedokładności trudno będzie prawidłowo osadzić gniazdo; już podczas końcowego, „białego” montażu. Inaczej mówiąc, błąd na tym etapie może wymusić powtórzenie części prac montażowych.
Jak przebiega instalacja systemu chowanego węża?
Przed ułożeniem instalacji zaplanujmy ją tak, aby kolanek było jak najmniej. W miejscu, gdzie chować będzie się wąż do sprzątania w naszym rurociągu, nie powinno być więcej niż 3 długie systemowe dziewięćdziesiątki. Wpływa to na wygodne, lekkie wyciąganie oraz wciąganie węża do i z instalacji. To naprawdę bardzo ważne; zdarzały się przypadki, gdy niewykwalifikowany monter ułożył instalację w taki sposób, że wąż wciągał się i wyciągał z instalacji w sposób niekomfortowy. W części instalacji, w której umiejscowiony jest wąż, nie powinno być więcej niż 3 kolana 90°; od tej zasady nie ma wyjątków.
Jeśli zajmiemy się instalacją do odkurzacza w odpowiednio wczesnej fazie robót instalacyjno‑hydraulicznych, nie sprawi nam kłopotu zaplanowanie instalacji nie tylko tak, żeby nie przekroczyć 3 kolan, ale może nawet uda się zmniejszyć ich liczbę do 2. Ważne: na odcinku, gdzie wąż ma się chować, nie można stosować kolan systemu zwykłego ani robić rozgałęzień. Dodatkowo należy wydłużyć odcinek z wężem o około 10% i już za tym odcinkiem możemy zastosować zwykłe elementy oraz szufelkę (np.: Vroom/Wally Flex/Simply Flex) lub zwykłe gniazdko.
Jaki odkurzacz centralny wybrać do systemu chowanego?
Wybór odkurzacza centralnego dla systemów Hide a Hose jest zupełnie inny niż przy zwykłych instalacjach. W skrócie: w żadnym stopniu nie sugerujemy się tutaj standardowymi zaleceniami. Dla tego systemu odkurzacz musi być mocny, wyposażony w solidny silnik, który wytworzy wysokie podciśnienie. Jednocześnie, w przypadku węży dłuższych niż standardowe 9 metrów (oraz przy bardziej rozbudowanych instalacjach), sugerujemy wyposażenie systemu w model wodny lub bezfiltrowy, które to gwarantują większą wydajność, lub mocny model filtrowy, nawet dwusilnikowy. W żadnym wypadku nie zachęcamy do stosowania odkurzaczy z silnikami o mocy poniżej 1800W!
Osoba decydująca się na instalację systemu chowanego węża powinna wiedzieć, że przy wyborze urządzenia ssącego nie warto iść na kompromisy. Siła odkurzania, a więc najważniejsza cecha systemu, to nie tylko profesjonalne ułożenie instalacji, lecz także wybór dobrej, silnej jednostki centralnej. Jednostka ta powinna być wyposażona w silnik nie tylko mocny, ale też wysokiej jakości i trwałości – taki, który bez problemów będzie radził sobie z większymi obciążeniami przez wiele lat. Dlatego w tym wypadku warto spytać o to, jakie turbiny ma jednostka centralna, ponieważ wydajność zależy nie tylko od mocy, a na rynku można kupić również modele wyposażone w turbiny „ekonomiczne”.
źródło i zdjęcia: ECOMAX