Po co montuje się bramę zastępczą?
Można powiedzieć, że brama zastępcza to brama tymczasowa, ponieważ montuje się ją w garażu na czas budowy i użytkuje się do czasu zakończenia wszelkich robót budowlanych w garażu i jego otoczeniu. Po co? Żeby uchronić się przed niepotrzebnymi problemami i wydatkami.
Właściwa brama garażowa podczas budowy może silnie zabrudzić się, a nawet zepsuć - jej doczyszczenie i naprawa mogą być kosztowne, a w skrajnych przypadkach niemożliwe.
Dlatego zawsze radzimy naszym klientom montaż bramy zastępczej. Dzięki niej otwór garażu może być zamykany także podczas budowy, co zmniejsza ryzyko kradzieży przechowywanych tam rzeczy i pojazdów.
Dlaczego warto zamontować bramę zastępczą?
Jak twierdzi nasz ekspert, Rafał Błażuk, podstawową zaletą jest to, że dzięki bramie zastępczej, klient unika uszkodzenia docelowej bramy.
Garaż, szczególnie podczas budowy czy remontu, służy często za przydomowy „magazyn”, przez co stężenie pyłów i kurzu jest w nim dużo wyższe. Nierzadko to właśnie w garażu przeprowadzane są takie prace, jak np. cięcie glazury. Wszystkie zanieczyszczenia, powstałe w trakcie tych czynności, osiadają nie tylko na bramie, ale także na elementach jej prowadzenia, których doczyszczenie może być bardzo trudne. A to, co osadzi się na bramie, może później rzutować na jej działanie, generować konieczność częstszego serwisowania i naprawy. Niektóre bramy nie posiadają folii ochronnej, więc ryzyko uszkodzenia lub trudność z ich późniejszym wyczyszczeniem są jeszcze większe - wyjaśnia Rafał Błażuk.
Ponadto, jeśli garaż nie jest jeszcze przygotowany do montażu nowej bramy, do którego należy odpowiednio przygotować posadzkę, to lepiej zaczekać z jej instalacją, żeby „nie wisiała” w otworze.
Brama zastępcza zabezpieczy Twój garaż
Często brama jest montowana w czasie, gdy są jeszcze prowadzone mokre prace budowlane (kładzione są tynki i posadzki), wszystko po to, żeby zabezpieczyć budynek i zamknąć go (szczególnie, jeśli między wejściem do domu a garażem nie ma jeszcze zamontowanych drzwi).
Takie rozwiązanie, oprócz zabezpieczenia budynku, ma jeszcze drugą zaletę. Po zakończeniu tzw. mokrych prac budowlanych, powietrze ma bardzo dużą wilgotność.
Gdybyśmy na tym etapie mieli już zamontowaną bramę docelową, para wodna kondensowałaby się na samej bramie oraz na jej silniku, a nie jest to korzystne ani dla paneli, ani dla elektroniki. Dlatego lepiej jest zastosować bramę zastępczą.
Co mówią sprzedawcy?
Popularność takiego rozwiązania sukcesywnie rośnie. Nasi klienci są powiadamiani o takiej możliwości jeszcze na etapie wyceny stolarki okiennej i bramy. Bowiem główną zaletą bramy zastępczej jest możliwość zamknięcia budowy właśnie po zamontowaniu stolarki okiennej, kiedy wykonywane są zazwyczaj takie prace, jak: montaż instalacji, kładzenie tynków, wylewki. Lepiej, gdy inwestor dopiero po ich zakończeniu zamontuje właściwą bramę garażową. Brama zastępcza pozwala zatem na zabezpieczenie tzw. stanu surowego budynku na czas trwania prac instalacyjno-tynkarskich — mówi Sławek Klatka z F.H.U. FENSTER w Jaśle.
Czy montaż bramy zastępczej jest drogim rozwiązaniem?
Bramę zastępczą wynajmuje się jedynie na czas budowy. Koszt zależy od dystrybutora - niektórzy z nich zapewniają użytkowanie jej bez kosztów, bo wszystko może być już zawarte w cenie zakupu właściwej bramy garażowej.
Z całą pewnością ewentualny wynajem jest dużo tańszy niż późniejsze czyszczenie nowej bramy lub jej naprawa. Dlatego warto zapytać o taką możliwość dystrybutora, u którego dokonujemy zakupu.
Źródło i zdjęcia: Novoferm Polska