Rodzaje i funkcje kominków wentylacyjnych
System wentylacyjny ma za zadanie przeprowadzenie przez połać dachu kanałów wentylacyjnych oraz wywietrzników i term gazowych. Istnieje kilka różnych kryteriów podziału tych urządzeń.
I tak, ze względu na ich przeznaczenie, wyróżniamy kominki służące do odprowadzania pary wodnej z połaci dachu (umieszczane są pomiędzy warstwami), kominki odpowietrzające do pionów kanalizacyjnych, kominki nawiewne, których zadaniem jest czerpanie i wprowadzanie świeżego powietrza do wnętrza budynku oraz kominki wyciągowe (nieizolowane – np. kominek wentylacyjny nieizolowany VILPE Ø 160/500) odprowadzające zużyte powietrze poza budynek.
Zwieńczeniem systemu wentylacji mechanicznej np. rekuperacji w budynku mieszkalnym, jest tzw. wyrzutnia dachowa, taka jak VILPE® SCOOP, która przeznaczona jest do przewodów o średnicach 180 i 200 mm dla różnych pokryć dachowych w zależności od modelu. VILPE® to uznana, fińska marka produktów wentylacyjnych, akcesoriów do wszystkich rodzajów dachów i pokryć dachowych oraz elementów mocujących do dachów i fasad.
Kominki wentylacyjne tego producenta wyróżnia na rynku m.in. materiał – to wysokiej jakości polipropylen. Warto wziąć to pod uwagę, bowiem większość kominków oferowanych przez innych producentów wykonana jest z niskogatunkowego PVC.
Kominki wentylacyjne podzielić można także na odpowietrzające (lub odpowietrzająco-kanalizacyjne) oraz grzybki wentylacyjne. Pierwsze z nich wyrównują ciśnienie w wentylacji, dzięki czemu do pomieszczeń o wysokiej wilgotności nie cofają się nieprzyjemne zapachy. Zadaniem grzybków jest właściwa cyrkulacja powietrza.
Od pozostałych kominków różni je m.in. średnica, która musi być większa niż 15 cm. Kominki odpowietrzające mogą mieć średnicę powyżej 10 cm.
Klasyfikacja kominków wentylacyjnych może także uwzględniać ich montaż.Wyróżniamy wtedy kominki wentylacyjne dachowe, ścienne bądź boczne.
Kominki mogą być także zaizolowane oraz obrotowe. Przykładem pierwszego z nich jest kominek wentylacyjny VILPE XL Ø 250/IS/500. To zaizolowany przewód wywietrznika kominka wentylacyjnego o przekroju Ø 250 mm z głowicą.
Jego zewnętrzne wymiary wynoszą Ø 300 mm i 500 mm wysokości. Głowica jest tak zaprojektowana, by chroniła przed deszczem, a jednocześnie optymalnie wentylowała. Kominki obrotowe wyposażone są w system napędzający, dzięki któremu łatwiej uzyskać prawidłową wymianę powietrza.
Sposoby montażu
Ujściem wszystkich szybów wentylacyjnych w budynku jest komin. Tą drogą odprowadzane są spaliny generowane przez instalację grzewczą opartą na procesie spalania a także, w dużej mierze, uchodzi tędy wilgoć. Kominki wentylacyjne mogą być podłączone do komina lub posiadać osobny wylot w dachu.
W domach z wentylacją grawitacyjną, układ kanałów zwykle zbiega się w jednym punkcie i wspólnie wychodzi przez komin. W estetycznej zabudowie o odpowiedniej szerokości mieści się kilka rur odprowadzających.
W takiej sytuacji, choć wszystkie ujścia kominków wentylacyjnych znajdują się w jednym miejscu, w praktyce stanowią odrębne konstrukcje. Przy montażu kominków wentylacyjnych kluczowe jest, aby wentylacja powiązana z kominkami dachowymi była systemem naczyń połączonych, uzupełniających się wzajemnie w celu szczelnego poprowadzenia przewodów wentylacyjnych poprzez połać dachową, tak, by skropliny z pomieszczenia eksportowane były na pokrycie dachowe.
Do podłączenia kominka wentylacyjnego do przewodów wentylacyjnych służą rury elastyczne oraz odpowiednie uszczelnienia, w tym taśma lub kołnierz ze średnicą dopasowaną do średnic rury i kominka wentylacyjnego. Ważne jest zatem, aby poszczególne elementy idealnie do siebie pasowały. Jeśli połączenie wykonane zostanie solidnie, cały system wentylacyjny będzie działał sprawnie i bezawaryjnie.
Bardzo ważnym elementem montażu jest zabezpieczenie kominka wentylacyjnego przed osuwającym się śniegiem, np. poprzez instalację płotków przeciwśniegowych, śniegołapów, belek bądź rur. Dzięki nim w sytuacji, w której dojdzie do obsunięć śniegu, nie zaistnieje niebezpieczeństwo zatkania wylotu kominka wentylacyjnego.
źródło i zdjęcie: Semi-Finland