Na straży ciepła i domowych rachunków
Mówiąc o utrzymaniu ciepła wewnątrz budynku należy pamiętać, że poddasze stanowi dość newralgiczną część domu. Szacuje się, że przez połać i okna dachowe ucieka nawet 25-30% energii wykorzystywanej do ogrzewania. O szczególnej roli stolarki okiennej w kontekście budownictwa energooszczędnego może świadczyć fakt, że nowe przepisy jasno określają kryteria doboru okien pod względem maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła dla okna.
Odpowiedzią na coraz większe wymagania rynku są okna wykonane z zachowaniem doskonałych parametrów termicznych, wpisujących się w obowiązujące i przyszłe wymagania Warunków Technicznych.
Obrotowe okna ISO I3 Okpol to rozwiązanie, które zaprojektowano z myślą o oszczędzaniu energii cieplnej w budynku nawet w przypadku najbardziej wymagających konstrukcji budowlanych. Ich trzyszybowy wariant opiera się na pakietach o grubości 36 mm, które wyposażone są w nie jedną, a dwie ramki dystansowe oraz dwie powłoki niskoemisyjne, co pozwala na uzyskanie maksymalnych zysków z promieniowania słonecznego przy jednoczesnym ograniczeniu strat cieplnych do minimum.
Aktualnie obowiązujące wymagania sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w obrębie stolarki dachowej został zmniejszony o 0,2 W/m2K i wynosi 1,3 W/m²K.
– "Projektując ISO I3 poszliśmy o krok dalej. Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna wynosi on Uw=0,93 W/m²K, a w przypadku szyby jest to wartość na poziomie Ug=0,5 W/m²K, co plasuje je w czołówce rozwiązań przygotowanych na kolejne nowelizacje przewidziane w roku 2020" – podkreśla Marcin Demski, ekspert firmy OKPOL.
W przypadku modeli okien ISO I3 z 4 uszczelkami osiągnięto czwartą, najwyższą klasę szczelności w zakresie przepływu powietrza. Niezależnie od liczby zastosowanych uszczelek, okna dachowe OKPOL cechuje znakomite funkcjonowanie zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach.
W efekcie zmniejszamy energię potrzebną do ogrzania powierzchni poddasza, ograniczamy emisję CO2 do atmosfery, rachunki za energię spadają i możemy cieszyć się ciepłym i przytulnym pokojem na poddaszu.
Funkcjonalnie i estetycznie
Aspekt techniczny to jedno, natomiast wysokiej jakości stolarka okienna powinna nieść za sobą szereg wartości dodanych oraz doskonale uzupełniać aranżację całego wnętrza.
Dzięki łatwemu dostępowi do całej powierzchni przeszkleń oraz poszczególnych elementów stolarki, użytkowanie i pielęgnacja okna jest proste, intuicyjne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Okno obrotowe można bowiem stosować w przypadku ścianki kolankowej o zróżnicowanej wysokości, w dachach o kącie nachylenia od 15 do 90°. W przypadku pakietów trzyszybowych OKPOL nie występuje typowy dla energooszczędnej stolarki problem skraplania się pary wodnej na zewnętrznej, chłodnej tafli szkła. Specjalna powłoka antyroszeniowa pomaga skutecznie wyeliminować zjawisko "zaparowanych okien", szczególnie uciążliwe, kiedy w najbliższym otoczeniu brakuje elementów absorbujących nadmiar wilgoci z powietrza.
ISO I3 posiada funkcjonalne i trwałe wyposażenie, wybierane z szerokiej palety akcesoriów. Oferowana w standardzie klamka z kluczykiem zapewnia przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa – chroni przed otwarciem skrzydła z zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. O przepływ świeżego powietrza dba z kolei nawiewnik oraz klamka z funkcją mikro-uchylenia.
Całość uzupełnia elegancka i estetyczna konstrukcja oparta na klejonym drewnie sosnowym, która doskonale dopełni nawet najbardziej śmiałą aranżację każdego wnętrza.
źródło i zdjęcia: Okpol