Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice

Europejskie uniwersytety wykorzystują systemy Aluprof

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2021-10-12

Uniwersytety często są wizytówką miast, w których się znajdują. Wpływają na rozwój naukowy oraz gospodarczy, są ważnym miejscem badań oraz dyskusji. Sami studenci zaś ożywiają życie kulturalne oraz biorą udział w społecznych inicjatywach. Gmachy uniwersyteckie są reprezentatywne, a imponującemu wyglądowi sprzyja zastosowanie rozwiązań Aluprof.

Rozwiązania Aluprof wykorzystano w Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego

Siedzibą wydziału jest górujący nad Sosnowcem 84-metrowy wieżowiec nazywany popularnie "Żyletą". Budowę najwyższego obiektu – nie tylko w mieście, ale całym Zagłębiu Dąbrowskim – rozpoczęto w latach 70. XX wieku i trwała ona do 1981 roku. Rok później obiekt został przekazany Wydziałowi, a w 2007 roku przeszedł gruntowną modernizację według projektu architekta Ireneusza Chrenkoffa. 

Siedzibą Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
Siedziba Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego fot. Aluprof S.A.

Celem prac było nie tylko poprawienie wyglądu wizytówki Uniwersytetu Śląskiego i regionu, ale również jego energooszczędności. Dotyczyły one między innymi wymiany starej i zniszczonej elewacji, którą zastąpiono nowoczesnymi rozwiązaniami. W budynku Wydziału Nauk o Ziemi do realizacji ścian słupowo-ryglowych wykorzystano system Aluprof MB-SR50N (zaprezentowany na targach BAU 2021), który dedykowany jest budowie estetycznych fasad z wąskimi liniami podziału i umożliwia zlicowanie profili od strony wewnętrznej. W rozwiązaniu stosuje się ponadto ciągłą przekładkę termiczną z materiału HPVC oraz profilowanych uszczelek przyszybowych z EPDM, czego efektem jest wysoka izolacyjność cieplna. W budynku wykorzystano ponadto dwa systemy okienno-drzwiowe:

  • MB-60 o niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła i bardzo dobrych parametrach akustycznych oraz
  • MB-45 bez izolacji termicznej.

Warto podkreślić, że oba rozwiązania są ze sobą powiązane poprzez wykorzystanie kompatybilnych elementów oraz niemal identyczny wygląd, co daje dużą elastyczność przy wykonywaniu zabudowy. Dla poprawienia bezpieczeństwa obiektu zastosowano system MB-78EI do wykonywania przegród przeciwpożarowych z drzwiami w klasie do EI90. Rozwiązanie oparte jest o charakteryzujące się niską wartością współczynnika przenikania ciepła profile aluminiowe z przekładkami termicznymi oraz specjalne elementy izolacji ogniowej GKF/CI.

Rozwiązania Aluprof w Environmental Building University of York

Kojarzący się z minimalizmem budynek to siedziba kilku wydziałów i grup badawczych. Został zaprojektowany z myślą o ułatwieniu pracy zespołowej naukowców, działaczy ekologicznych i społecznych, a także prowadzenia zajęć dydaktycznych.

Warta 12,5 miliona funtów inwestycja, która została oddana do użytku w 2015 roku, swoim wyglądem komponuje się z otaczającymi ją łąkami kwietnymi, drzewami oraz stawem. Powstała według projektu pracowni Bond Bryan Architects, która zdecydowała, by część elewacji została pokryta roślinami. Zewnętrzny wygląd budynku to ponadto nowoczesne połączenie szkła i aluminium za sprawą systemu MB-SR50N. Environmental Building wykorzystuje również inne rozwiązanie Aluprof, a mianowicie system okienno-drzwiowy z izolacją termiczną MB-70. Charakteryzują go trójkomorowe profile oraz specjalna budowa kształtowników skrzydła i ościeżnicy, która przy zamkniętych oknach i drzwiach daje efekt jednorodnej płaszczyzny. Cechą rozpoznawczą systemu jest także wyjątkowo niski współczynnik przenikania ciepła, co sprzyja energooszczędności obiektu powstałego z myślą o działaniach na rzecz środowiska.

Environmental Building, University of York
Environmental Building, University of York fot. Aluprof S.A.

 

Inne uniwersytety korzystające z rozwiązań Aluprof

Powyższe obiekty to nie jedyne uniwersytety, w których znajdują się nowoczesne i sprzyjające ochronie środowiska systemy. Rozwiązania Aluprof znalazły zastosowanie także w innych, ważnych na akademickiej mapie Europy obiektach. To takie uczelnie, jak:

  • De Montfort University,
  • University of Glasgow Centre for Virus Research
  • Queen’s University.

źródło i zdjęcia: Aluprof S.A.

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA