Dlaczego Grupa VELUX nawiązała współpracę z Schneider Electric?
Nawiązując do ogłoszonego w tym roku wsparcia dla Grupy VELUX w zakresie pozyskania do 2023 roku energii elektrycznej pochodzącej w 100 proc. ze źródeł odnawialnych, i zrealizowania tym samym przyjętego celu RE100, firma Schneider Electric, w ramach nowej umowy, opracuje dla każdej z fabryk Grupy VELUX program na rzecz zerowej emisji dwutlenku węgla. Pomoże to skutecznie ograniczyć zużycie energii oraz zwiększyć udział i znaczenie źródeł odnawialnych.
Zarówno korporacje, rządy, jak i społeczeństwo muszą zrobić znacznie więcej, by rozwiązać kryzys klimatyczny i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Co więcej, musimy też działać znacznie szybciej. Grupa VELUX usuwa bariery operacyjne dzięki stworzeniu znaczącego, wydzielonego funduszu inwestycyjnego na cele klimatyczne, który nadaje priorytet naszym działaniom i ambicjom. Wybraliśmy firmę Schneider Electric na partnera w tej podróży ze względu na łączące nas wartości. Schneider Electric pomoże nam opracować i zrealizować globalny program proklimatyczny. To partnerstwo przyspieszy sprawne osiągnięcie przyjętych celów – powiedział Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska.
Rozszerzone partnerstwo przyczyni się osiągnięcia przez Grupę VELUX stuprocentowej neutralności emisji dwutlenku węgla (zakres 1 i 2 – emisje bezpośrednie i pośrednie emisje energetyczne) do 2030 roku. Realizacja tego celu wyprzedzi o całe dekady inne cele korporacyjne. Natomiast w roku 2041 na stulecie działalności Grupy, planowana jest realizacja strategii "Dożywotniej Neutralności Węglowej". To pionierskie zobowiązanie dotyczy zneutralizowania przez Grupę VELUX swojego dotychczasowego śladu węglowego oraz zminimalizowania emisji dwutlenku węgla w przyszłości, zgodnie z zaleceniami klimatycznymi scenariusza 1,5°C zawartego w Porozumieniu Paryskim, a także przy współpracy z World Wide Fund for Nature (WWF) w zakresie ochrony lasów na całym świecie. Grupa VELUX dąży również do zmniejszenia o połowę emisji dwutlenku węgla w całym swoim łańcuchu wartości (zakres 3) do 2030 roku.
Rola Schneider Electric w procesie dekarbonizacji Grupy VELUX
Trzyletnie partnerstwo uwzględni wszystkie fabryki Grupy VELUX. Firma Schneider Electric, uznana w lutym 2021 r. za najbardziej zrównoważoną organizację na świecie w Corporate Knights’ Global Index 100, opracuje globalny program dekarbonizacji, który zawierać będzie następujące elementy:
- ocenę energetyczną wszystkich zakładów Grupy VELUX, której efektem będzie opracowanie i wdrożenie planu działań na rzecz zerowej emisji dwutlenku węgla;
- wsparcie programu „Energy Excellence” Grupy VELUX zgodnie z normą ISO50001;
- usprawnienie działań w zakresie efektywności energetycznej;
- przestawienie się na lokalne, odnawialne źródła energii i stopniowe wycofywanie się z paliw kopalnych;
- implementację globalnego systemu monitorowania za pomocą platformy EcoStruxure™ Resource Advisor Schneider Electric w celu pomiaru i analizy zużycia energii.
Grupa VELUX wdroży pilotażowo plany działań dążące do zerowej emisji dwutlenku węgla w swoich dwóch najbardziej znaczących pod względem energochłonnym zakładach, które odpowiadają za około 25 proc. całej wykorzystywanej energii: JTJ Sonneborn Industrie GmbH w Niemczech oraz NM Polska Sp. z o.o. w Polsce. W tych zakładach planowane są liczne inwestycje mające znaczący wpływ na przejście zakładów na odnawialne i efektywne źródła energii cieplnej poprzez instalacje m.in. pomp ciepła zasilanych zieloną energią elektryczną oraz poprzez dalsze wykorzystanie odpadów drzewnych z certyfikatami (FSC/PEFC) wytwarzanych na miejscu. Grupa VELUX zainwestuje również w lokalne elektrownie fotowoltaiczne oraz w dalszym ciągu będzie poprawiać efektywność energetyczną zakładów poprzez optymalizację systemów zasilania, procesów produkcyjnych i zarządzania energią.
źródło i zdjęcia: VELUX Polska Sp. z o.o.