Misja oraz cele konkursu Inspirator Kariery
Misją i celem konkursu jest wybór i promowanie podmiotów podejmujących inicjatywy na rzecz podniesienia jakości kształcenia zawodowego.
Wyróżniając FAKRO kapituła konkursowa zwróciła uwagę na takie aspekty działalności firmy jak:
- współpraca ze szkołami budowlanymi,
- stały wzrost zatrudniania,
- rekrutację wśród absolwentów,
- organizację „dni otwartych” dla uczniów i studentów,
- udział w targach szkolnych,
- przyjmowanie wycieczek szkolnych,
- prezentacje zawodów w przedszkolach czy szkołach oraz podczas „festiwali zawodów”.
Zauważono również zaangażowanie firmy FAKRO w promowanie pozytywnego wizerunku marki wśród młodzieży, której przejawem jest program Ambasador Marki FAKRO nakierowany na studentów.
FAKRO od lat współpracuje ze wszystkimi placówkami edukacyjnymi, które chcą zapoznawać się z nowoczesnymi technologiami oraz podnosić kwalifikacje zarówno uczniów jak i pedagogów.
W gronie partnerskich placówek znajduje się ponad 60 szkół budowlanych z całej Polski.
Są to głównie szkoły zrzeszone w Sekcji Szkół Budowlanych Polskiej Izby Przemysłowo – Handlowej Budownictwa.
W ofercie edukacyjnej FAKRO znajdują się programy szkoleniowe przeznaczone dla uczniów i nauczycieli.
Szkolenia te mają miejsce zarówno w szkołach, jak i w siedzibie firmy w Nowym Sączu.
Szkolenia w placówkach edukacyjnych eksperci firmy przeprowadzają w oparciu o trzy moduły możliwe do połączenia w tym samym terminie.
- Szkolenie teoretyczne - polegające na prezentacji multimedialnej dotyczącej budowy, zalet i zastosowania produktów firmy.
- Szkolenie praktyczne - polegające na pokazie montażu okien dachowych FAKRO jak i samodzielnym ćwiczeniu montażu przez uczestników.
- Prowadzone są też wizyty zawodoznawcze i szkoleniowe uczniów szkół budowlanych. Rocznie korzysta z tej formy wsparcia ok. 200 uczniów z całej Polski.
Firma prowadzi również staże zawodowe i wizyty zawodoznawcze dla nauczycieli teoretycznej i praktycznej nauki zawodu szkół zawodowych i średnich branży budowlanej w Polsce.
Rocznie z tego wsparcia korzysta kilkudziesięciu nauczycieli.
Dotychczas FAKRO zorganizowała 7 Ogólnopolskich Konferencji dla Dyrektorów Szkół Budowlanych.
Konferencje mają na celu wymianę doświadczeń, wypracowywanie wspólnych inicjatyw i rozwiązań na rzecz zawodowej edukacji budowlanej oraz integrację środowiska.
Wszystkie dotychczasowe konferencje były w całości finansowane ze środków własnych firmy FAKRO.
W każdej konferencji brało udział około 60 Dyrektorów Szkół Budowlanych z całej Polski oraz przedstawiciele MEN i różnych organizacji branżowych.
Firma FAKRO była też inicjatorem starań o oficjalne wprowadzenie do rejestru nowego zawodu „montera stolarki budowlanej”.
Celem takiego działania jest wykształcenie profesjonalisty, który zajmie się:
- montażem drzwi,
- montażem okien,
- montażem osłon przeciwsłonecznych,
- montażem schodów i bram garażowych
- wykonywaniem przeglądów, napraw i konserwacji tych elementów.
Zespół FAKRO jest przekonany, że nowy zawód, którego nauka ruszyła od września 2018 roku, przygotowujący fachowców, zapewni wszystkim użytkownikom profesjonalny montaż – raz na długie lata.
Cieszymy, że propagowane od lat wartości FAKRO takie jak odpowiedzialność czy rozwój zostały zauważone i docenione przez ekspertów tworzących kapitułę konkursu - zauważa Janusz Komurkiewicz, członek Zarządu FAKRO ds. Marketingu - Współpraca FAKRO na rzecz rozwoju zawodowego przyszłych i obecnych pracowników znajduje swój namacalny wymiar społeczny w naszej kluczowej wartości firmowej jaką jest odpowiedzialność. Tym działaniem wcielamy także w życie kolejną z naszych wartości – rozwój, realizowany na drodze kształcenia zawodowego, kursów językowych, szkoleń podnoszących kwalifikacje, dofinansowań do studiów.
źródło i zdjęcia: Fakro