W przypadku nowo powstających budynków, pompa ciepła jest na 2 miejscu wśród stosowanych systemów ogrzewania. Tendencja rośnie. W kategorii wpływu na środowisko naturalne oraz wydajność energetycznej, pompy ciepła nie mają w zasadzie konkurencji. Dodatkowa zaleta - praca tych urządzeń jest wolna od emisji i są one bardzo niezawodne.
W przypadku konwencjonalnych systemów grzewczych, ciepło jest wytwarzane w wyniku spalania paliw kopalnych takich jak olej lub gaz. Pompa ciepła funkcjonuje zupełnie inaczej. Jest ona napędzana energią elektryczną i wykorzystuje naturalne ciepło powietrza, ziemi lub wód gruntowych.
W zależności od wykorzystywanego źródła ciepła, wyróżnia się pompy powietrze-woda, grunt-woda oraz woda-woda - dowiedz się więcej o pompach ciepła z oferty Wolf
Zalety ogrzewania pompą ciepła:
- Bardzo wysoki stosunek pomiędzy zużytą i uzyskaną energią.
- Niskie koszty poprzez wykorzystanie bezpłatnej energii naturalnej oraz specjalnych taryf prądowych.
- Czyste źródło energii - możliwość wyeliminowania komina.
- Odwracalne pompy ciepła pozwalają na nieznaczne chłodzenie budynku.
- Technologia ta przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych.
- Technologia przyjazna dla środowiska naturalnego.
- Energia elektryczna jest w coraz większym stopniu odzyskiwana. To samo dotyczy pompy ciepła.
- Szczególnie wysoka skuteczność w przypadku ogrzewania powierzchniowego (ogrzewanie podłogowe i ścienne).
Pompy ciepła są zasilane środkiem chłodniczym, osiągającym temperaturę od -5°C do -10°C. Ciepło z naturalnego źródła powoduje ogrzewanie środka chłodniczego i jego parowanie. Gazowy środek chłodniczy jest następnie sprężany w kompresorze. Powoduje to wzrost temperatury do około 70°C.
Skraplacz powoduje odebranie ciepła w celu przekazania go do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej. Środek chłodniczy schładza się i ponownie przechodzi do stanu ciekłego. Ciśnienie jest zmniejszane, przez co temperatura spada do -5°C lub -10°C. Cykl rozpoczyna się od początku.
źródło i zdjęcie: Wolf Technika Grzewcza