Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Pustaki keramzytowe w konstrukcjach stropowych

Keramzyt to materiał lekki, wytrzymały, odporny na wilgoć oraz czynniki biologiczne. Ma również wysokie parametry termoizolacyjne. Wszystko to sprawia, że wykonane z niego pustaki są doskonałym rozwiązaniem stosowanym w konstrukcjach stropowych.

Pustaki keramzytowe w konstrukcjach stropowych
Keramzyt-Beton System Sp. z o.o. Beton, materiały budowlane
www.keramzytsystem.pl
Keramzyt-Beton System Sp. z o.o. Beton, materiały budowlane
Dane kontaktowe:
91 462 14 40
Tartaczna 9, 70-893 Szczecin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Cechy charakterystyczne dla keramzytu

Poprawne przenoszenie obciążeń oraz usztywnienie całej konstrukcji budynku wymaga od materiałów stropowych odpowiednich właściwości. Keramzyt jest kruszywem ceramicznym powstałym przez spalanie określonego rodzaju glin pęczniejących. Jest lekki, dlatego wykonane z niego pustaki, idealnie nadają się jako wypełnienie przestrzeni między belkami stropowymi. W ten sposób zmniejsza się masa całego stropu i zwiększa jego nośność.

Kształtki do wieńców, strop Vector i inne produkty Keramzyt System - dowiedz się więcej

Zalety są również widoczne w trakcie budowy. Pustaki z lżejszego materiału są wygodniejsze przy układaniu i przenoszeniu. Pustaki keramzytowe wykazują wysokie właściwości termiczne i akustyczne. Dlatego też coraz częściej stosowane są w systemach stropowych. Strop oddziela poszczególne kondygnacje, stwarzając dla nich zaporę akustyczną i termiczną. Dzięki porowatej strukturze pomiędzy granulkami keramzytu a zaczynem cementowym powstają kanaliki, przepuszczające wilgoć i powietrze. Dzięki temu materiał jest "oddychający".

Keramzyt w stropach Teriva

Konstrukcja z wykorzystaniem keramzytu z zewnętrznymi komorami powietrznymi sprawia, że pustaki wykazują bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Dzięki temu gwarantują dodatkowe ocieplenie domu od strony dachu. Pustaki stropowe to elementy konstrukcyjne, które wsuwa się między belki stropowe. Takie rozwiązanie stosuje się np. w systemach Teriva.

Pustaki i belki tworzą spójną i dobrze dopasowaną całość. Oferowane przez firmę Keramzyt System produkty przeznaczone są do wykonywania stropów gęstożebrowych typu Teriva 4,0/1/K, stosowanych w budownictwie mieszkalnym jedno- i wielorodzinnym. Ich specjalny kształt oraz znormalizowane rozmiary sprawiają, że montaż jest prosty i szybki.

Musimy jednak pamiętać, że obciążenie stropu nie może przekroczyć wartości 4,0 KN/m2 ponad ciężar własnej konstrukcji. Rozpiętość stropu typu Teriva może wynosić od 2,4 m do 7,2 m. Rozstaw belek nośnych powinien być rozmieszczony co 60 cm, natomiast wysokość stropu z nadbetonem 24 cm.

źródło i zdjęcie: Keramzyt System