Co przepisy mówią o izolacyjności cieplnej bram garażowych?
Co istotne, poziom izolacji cieplnej, jaki powinna spełniać brama garażowa, określony jest przez aktualne przepisy budowlane. Ze względu na powszechne dążenie do obniżania kosztów oraz ekologicznych aspektów gospodarowania energią, wspomniany we wstępie współczynnik przenikania U ulega stopniowemu obniżeniu. Widać to doskonale, przyglądając się zmianom w przepisach, według których wartość tego parametru dla bram garażowych powinna wynosić:
- 1,7 W/(m2K) – od 2014 roku,
- 1,5 W/(m2K) – od 2017 roku,
- 1,3 W/(m2K) – od 2021 roku.
Czym zatem jest współczynnik przenikania U? Pozwala on w określeniu wielkości strat ciepła dla danej przegrody termicznej. Najprościej rzecz ujmując: im mniejsza jest jego wartość, tym lepsza izolacyjność wybranej przez Ciebie bramy garażowej.
O parametrze tym powinny pamiętać nie tylko osoby, które planują budowę domu pasywnego, ale każdy, kto zdecydował się na połączenie garażu z częścią mieszkalną budynku. Nie trudno domyślić się, że niska izolacyjność cieplna bramy może wpływać na wyższe koszty ogrzewania. Ponadto, wyższy standard energetyczny danego budynku okaże się ważnym czynnikiem, jeśli w przeszłości trafi on na rynek sprzedaży.
Jaki współczynnik przenikania ciepła do wybranej bramy garażowej?
W przypadku garażu wolnostojącego nie ma co prawda konieczności zakupu energooszczędnej bramy, gdyż niska temperatura nie przekłada się na straty ciepła w strefie mieszkalnej. Niemniej, warto postawić na odpowiednie uszczelnienie wokół krawędzi skrzydła, które będzie zabezpieczać wnętrze przed przenikaniem deszczu czy śniegu. Jeżeli jednak zdecydowałeś się na budowę garażu w bryle domu, to ze względów ekonomicznych z pewnością powinieneś wybrać bramę o wysokiej izolacyjności.
Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele innowacyjnych rozwiązań, które pomogą zminimalizować straty ciepła. Warto pamiętać, że spośród wszystkich rodzajów największą izolacyjnością termiczną odznaczają się bramy garażowe segmentowe. Wynika to z ich konstrukcji, która pozwala na precyzyjne docieplenie paneli, a także ograniczenie strat energii na połączeniu ościeżnicy ze ścianą.
Nie oznacza to jednak, że każda brama segmentowa odznacza się tymi samymi parametrami. W trakcie wyboru określonego modelu, warto zwracać uwagę m.in. na opisany powyżej współczynnik. Dla przykładu: w ofercie GERDA można znaleźć bramy segmentowe z serii Classic, których izolacja termiczna wynosi zaledwie 1,0 W/(m2•K). Wartość ta odpowiada poziomowi izolacji ściany z cegły o grubość 65 cm. Takie rozwiązanie, w połączeniu z nowoczesnym systemem uszczelnień, okaże się doskonałym rozwiązaniem nawet w przypadku domów pasywnych.
Co wpływa na energooszczędność bram garażowych?
Oczywiście, najważniejszym parametrem w trakcie wyboru energooszczędnej bramy garażowej jest współczynnik przenikania U. Warto jednak zwrócić uwagę, czy jego wartość podana jest dla jednego segmentu, czy też dla całej konstrukcji. Aby cieszyć się właściwą izolacją cieplną, powinno się wybierać bramy segmentowe garażowe o współczynniku U nie większym niż 1,35 W/(m2•K), który odpowiada poziomowi ściany z cegły o grubości 60 cm (o ofercie GERDA znajdziemy bramy z tańszej serii Trend o takim współczynniku). Oczywiście, im mniejsza jego wartość, tym skuteczniejsze zabezpieczenie przed stratami ciepła.
Drugim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest budowa paneli. Powinny one być wykonane ze stali oraz odznaczać się grubością nie mniejszą niż 40 mm. Ponadto, muszą być one szczelnie wypełnione pianką poliuretanową o wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Warto również pamiętać, że straty ciepła mogą powstawać między poszczególnymi segmentami lub między segmentami a ościeżnicą. Dlatego energooszczędna brama powinna być wyposażona w wysokiej jakości, elastyczne, a zarazem odporne na mróz uszczelki.
Jak się okazuje, na izolację termiczną skrzydła wpływa jeszcze jeden ważny aspekt, a mianowicie prawidłowy montaż bramy segmentowej. Błędy na tym etapie mogą spowodować, że nawet wybór modelu o współczynniku przenikania U równego 1,0 W/(m2•K) nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Istnieje również szansa na zwiększenie izolacji w tym zakresie, decydując się na montaż za otworem. Wówczas ościeżnice nie mają bezpośredniej styczności z czynnikami zewnętrznymi, a zimne powietrze nie ma możliwości dostania się za ich pośrednictwem do wnętrza budynku.
Decydując się na zakup bramy garażowej, należy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę wykonania, wytrzymałość konstrukcji oraz dostępne funkcjonalności. Ze względu na obowiązujące przepisy, ale i zwiększającą się świadomość w zakresie zużycia energii, warto również zapoznać się z wysokością współczynnika przenikania ciepła. Dobrze dopasowana brama segmentowa pozwoli cieszyć się większym komfortem termicznym, a jednocześnie uchroni domowników przed wysokimi kosztami za ogrzewanie.
źródło i zdjęcia: Gerda