Działanie i wymiana cieplna rurowego GWC GLOBAL
System GWC GLOBAL polega na wykorzystaniu rur polietylenowych z wewnętrzną powłoką antybakteryjną ale łączonych elektrooporowo lub doczołowo. Rozwiązanie takich połączeń stosowane jest z powodzeniem w gazownictwie a więc tam, gdzie szczelność rurociągu jest wymagana w 100%. Aby zwiększyć sprawność gruntowego wymiennika rurowego należy zastosować przy jego wykonaniu małe średnice rur wymiany termodynamicznej. Takie rozwiązania w celu zwiększenia sprawności urządzeń stosowane są przy budowie chłodnic i nagrzewnic wymiany cieplnej.
Dlaczego polietylen (PE) do budowy GWC GLOBAL?
Ogromną zaletą polietylenu jest to, że w stosunku do polipropylenu przy tych samych grubościach rur posiada on wielokrotnie lepsza przewodność cieplną. Przewodność cieplna polipropylenu wynosi 0.22 [W/mK] a przewodność cieplna polietylenu 0.50[W/mK]. Zastosowanie systemu z rur PE zamiast PP, przy tej samej ilości rur da lepsze wyniki pracy z tytułu lepszej przewodności cieplnej.
Przy zastosowaniu tego systemu mamy pewność, że cieki wodne ani wody gruntowe nie będą zagrażały przez długie lata dobrej pracy GWC. Występowanie zaś wód gruntowych w rejonie montażu GWC poprawi znacznie jego pracę.
źródło i zdjęcia: Global-Tech