System hydroizolacji łazienkowej Weber

System ma na celu zapewnienie szczelności miejsc narażonych na nadmierne zawilgocenie oraz w strefach mokrych takich jak: łazienki (w szczególności kabina prysznicowa, powierzchnie wokół wanny oraz umywalek), toalety, pralnie, kuchnie i piwnice.

System hydroizolacji łazienkowej Weber
Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber Systemy uszczelniania budynku
Dane kontaktowe:
800 163 121
ul. Cybernetyki 9 02-677 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Stosowanie okładzin ceramicznych nie jest wystarczające do zapewnienia szczelności narażonych powierzchni, konieczne jest użycie specjalnych preparatów aplikowanych pod płytkami jako warstwa uszczelniająca.

Całkowita eliminacja wilgoci w środowisku życia człowieka zapobiega powstawaniu pleśni oraz grzybów, co wpływa na poprawę jakości życia. Użycie systemu Weber zapewnia komfort, higienę oraz bezpieczeństwo w mieszkaniach, domach oraz budynkach użyteczności publicznej.

Tylko użycie systemowych produktów gwarantuje, że elementy te ze sobą poprawnie współpracują.

Gruntowanie

Przed przystąpieniem do prac należy oczyścić, odtłuścić oraz odkurzyć uszczelnianą powierzchnię. Należy sprawdzić twardość podłoża, usuwając elementy słabo związane z podłożem. Ubytki uzupełnić oraz wyrównać specjalną zaprawą, zachowując niezbędny czas schnięcia danego produktu. Podłoże gipsowe (tynk, jastrych) zalecamy zmatowić grubym papierem ściernym przed aplikacją płynu gruntującego.

Oczyszczoną i wyrównaną powierzchnię należy zagruntować stosując preparat weber PG212. Nakładaj tylko na suche i czyste podłoże przy pomocy wałka lub pędzla na całą powierzchnię. W zależności od stopnia chłonności podłoża nakładać 1 lub 2 warstwy w odstępie 1 – 2 godzin. Aplikację membrany Weber można rozpocząć po upływie 2 - 4 godzin.

Układanie warstwy izolacyjnej

W miejscach połączeń podłogi ze ścianą oraz ściany ze ścianą (w tzw. narożach) świetnie sprawdzi się taśma UNI 120/70. Umożliwi ona również uszczelnienie szczelin dylatacyjnych. Wpusty i przejścia rurowe trzeba zabezpieczyć za pomocą specjalnych kołnierzy (manszet). Wszystkie te działania sprawią, że woda nie dostanie się tam, gdzie nie powinna.

Obie warstwy folii uszczelniającej weber.tec 822 nakłada się za pomocą pędzla lub wałka. Różne kolory poszczególnych warstw umożliwią precyzyjne ich nałożenie. Warto wiedzieć, że w przypadku temperatur przekraczających 20°C może utworzyć się charakterystyczna błona.

Nakładanie drugiej warstwy folii w płynie weber.tec 822 można rozpocząć po wyschnięciu pierwszej – najwcześniej po upływie 2-4 godzin. Malować należy w kierunku prostopadłym do kierunku malowania pierwszej warstwy. Pomalowaną powierzchnię trzeba pozostawić do całkowitego wyschnięcia (ok. 12 godzin). W tym czasie należy chronić ją przed deszczem, mrozem, działaniem wilgoci i nadmiernych ruchów powietrza.

Przyklejanie płytek ceramicznych na wyschniętym i wyrównanym podłożu można rozpocząć po 24 godzinach od nałożenia izolacji. Przed nami zasadniczy etap prac.

Do uzyskania skuteczniejszego uszczelnienia korzystaj z hydroizolacji mineralnych, jak webertec Superflex D3 lub webertec Superflex D2.

Układanie płytek

W zależności od rodzaju układanej okładziny należy zastosować odpowiednią zaprawę klejową do płytek, szczególnie polecamy zaprawę niepylącą weber ZP414.

Zaprawę nanosić na podłoże gładką krawędzią pacy, wykonując w ten sposób jednocześnie warstwę kontaktową, a następnie równomiernie rozprowadzać krawędzią zębatą. Wielkość zębów pacy dobiera się w zależności od wielkości płytek. Płytek nie moczyć w wodzie. Suche i czyste płytki należy układać na zaprawę przed pojawieniem się matowego "naskórka".

Czas schnięcia otwartego (czyli czas od momentu nałożenia na podłoże do momentu położenia płytek) to ok. 30 min.

Płytki przyklejać przyciskając mocno do warstwy zaprawy i jednocześnie lekko przesuwając. Prawidłowo ułożone płytki ścienne powinny być pokryte zaprawą w 70% – 90% ich spodniej powierzchni. Przy układaniu płytek na podłogach oraz na zewnątrz, 100% powierzchni płytki powinno być pokryte klejem. Uzyskanie tego efektu ułatwi nałożenie cienkiej warstwy zaprawy także na tylne powierzchnie płytek. Położenie płytki można skorygować jeszcze przez ok. 20 minut. Nie układać płytek na styk. W zależności od wielkości płytek, potrzeb i upodobań estetycznych, pozostawić spoiny odpowiedniej szerokości stosując krzyżyki dystansowe. Płytki spoinować po 24 godzinach.

źródło i zdjęcie: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber