Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Ogród pod zadaszeniem - relaks na zewnątrz przez cały rok

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-12-07

Wiosenny i letni relaks dzieli między dom i ogród. A gdybyśmy tak połączyli te dwie strefy ze sobą, by niezależnie od pogody cieszyć oko roślinnością przez cały rok? Sposoby na stworzenie pięknego ogrodu pod dachem przedstawią eksperci firmy JAF Polska - Sławomir Perliński oraz Darina Lazarova.

W trakcie jesienno-zimowego okresu i panujących wtedy niesprzyjających warunków atmosferycznych, często musimy rezygnować z relaksu na świeżym powietrzu. Jednak rozwiązanie na całoroczny odpoczynek na zewnątrz domu można znaleźć pod… własnym dachem! Zadaszony ogród wykonany z solidnej konstrukcji z drewna to doskonały sposób na relaks wśród zieleni bez względu na pogodę. Jednak w jaki sposób go wykonać?

Postaw na drewno

Drewniany taras, altana czy pergola to znane sposoby przedłużenia powierzchni domu od zewnątrz. Na ich korzyść przemawia prostota budowy, dostępność i łatwość obróbki materiałów, jak i możliwość swobodnego grillowania wewnątrz ażurowej konstrukcji. W przypadku aktywności fizycznych w ogrodzie, nie musimy obawiać się także wszelkich uszkodzeń szyb, na przykład przez wpadającą do wewnątrz piłkę. Jednak by móc bezproblemowo przez lata cieszyć się tego rodzaju konstrukcją, najpierw musimy zastanowić się nad doborem drewna i jego zabezpieczeniem.

Drewniany taras, altana oraz pergola to popularne sposoby przedłużenia powierzchni domu od zewnątrz
Drewniany taras, altana oraz pergola to popularne sposoby przedłużenia powierzchni domu od zewnątrz

Konstrukcja pergoli zazwyczaj nie wymaga betonowych fundamentów - zamiast nich stosujemy kotwy. Pamiętajmy jednak, aby przyłożyć większą uwagę do wyboru odpowiednich desek. Jeżeli zależy nam na długowiecznej i nośnej konstrukcji, z pomocą przybędzie nam drewno konstrukcyjne, czyli lite lub najlepiej klejone. Materiał ten posiada cztery podstawowe rodzaje, o różnej jakości wizualnej i wymiarach - Lite C24, KVH (w tym NSi oraz Si), KVH Duo/Trio oraz BSH. Do widocznych zastosowań lepiej wybrać wariant Si, który jest ładniejszy i posiada mniej sęków - radzi Sławomir Perliński, ekspert z JAF Polska.

Co innego, gdy w planach mamy konstrukcję tarasu z drewna:

Warto zastanowić się nad odmianami egzotycznymi, które z natury są odporne na zmienne warunki pogodowe i biodegradację. Atrakcyjną cenowo alternatywę stanowią gatunki rodzime, ale poddane obróbce termicznej – na przykład niezawodna Termososna lub te zaimpregnowane ciśnieniowo takie jak świerk impregnowany. Tego typu deski posiadają fabrycznie podwyższoną odporność biologiczną. Zadaszenie drewnianego tarasu dodatkowo chroni go przed niekorzystnym wpływem promieni UV i opadami atmosferycznymi, tym samym wydłużając jego żywotność - dodaje Darina Lazarova z JAF Polska.

Skorzystaj z bogatej oferty architektury ogrodowej

Ogrody pod zadaszeniem mogą być nie tylko wygodnym miejscem do odpoczynku, lecz także piękną wizytówką zewnętrznej strony naszego domu. Zainteresowanie architekturą ogrodową oraz bezkresny dostęp do inspiracji z całego świata zaowocowały zauważalnymi zmianami nie tylko budownictwie, ale także w otoczeniu domów. Plastikowe krzesła ogrodowe zastępowane są teraz komfortowymi i designerskimi meblami. A popularne parasole ogrodowe – na przykład te z reklamą producenta napojów orzeźwiających - wypierane są przez różnych gabarytów zadaszenia ogrodowe.

Taras z drewna
Taras z drewna

Wzdłuż konstrukcji możemy posadzić pnącza, na przykład powojniki wielokwiatowe, róże pnące lub wiciokrzewy. Stylizowane konstrukcje nie tylko ozdobią trawnik, ale także zagwarantują cień i efektowne schronienie przed deszczem, a nawet śniegiem. A w razie spadku temperatury, istnieją też naturalne sposoby, żeby się rozgrzać. Materiał do tego znajdziemy również i w naszym ogrodzie. Ogród pod dachem to recepta na doskonały relaks na świeżym powietrzu przez cały rok. Drewno konstrukcyjne użyte do stworzenia pergoli czy altany to gwarancja udanej budowy ze względu na atrakcyjną cenę, stabilność wymiarową i lekkość konstrukcji. Jest przyjazne środowisku, a przede wszystkim bardzo trwałe.

źródło i zdjęcie: JAF Polska

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum