Aktywna folia paroizolacyjna Corotop

Dzięki odpowiednio dobranym materiałom folia paroizolacyjna nie przepuszcza wilgoci. Dodatkowo zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni, pomaga w zachowaniu odpowiedniego poziomu wilgotności oraz zwiększa energooszczędność w pomieszczeniu.

Aktywna folia paroizolacyjna Corotop
CB S.A. Folie paroprzepuszczalne i paroizolacyjne
Dane kontaktowe:
77 400 50 62, 801 680 124
Ozimska 2A 46-053 Chrząstowice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Paroizolacja zalecana jest przede wszystkim do pomieszczeń, w których generowana jest spora ilość pary wodnej. To idealne rozwiązanie zwłaszcza do zabezpieczania poddaszy, dachów płaskich, ścian i stropów, w których dodatkowo może dojść do przewiewów. Aktywna folia paroizolacyjna Corotop jest bardzo lekka i prosta w montażu. Dla uzyskania jak najlepszych efektów należy ją stosować wraz z wysokoparoprzepuszczalną membraną w systemie dachowym.

Szacuje się, że poziom wilgotności w pomieszczeniu użytkowym powinien wynosić 50-70%, aby przebywające w nim osoby odczuwały komfort. W wyniku codziennych czynności (pranie, sprzątanie, gotowanie) może dojść do przekroczenia tej normy, ponieważ naturalnym "skutkiem ubocznym" prac domowych jest para wodna. Zbyt duża wilgotność niestety sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów, które niekorzystnie oddziałują na organizm, a nawet mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych. Dlatego przy konstrukcji ścian oraz stropów powinny być stosowane rozwiązania, które ochronią te elementy przed zawilgoceniem, ponieważ to właśnie one są najsilniej narażone na oddziaływanie pary wodnej.

Dlaczego stosujemy folie paroizolacyjne?

Głównym powodem stosowania folii jest ochrona przed zawilgoceniem. Jej użycie jest szczególnie preferowane przy budowie dachów w nowych obiektach, a także przy remontach generalnych i modernizacjach starszych budynków. Kiedyś przy budowie domu stosowano słabe ocieplenie, a często też nieszczelne okna, dlatego problemów z wilgocią nie było. Sprawę załatwiało mocniejsze grzanie, dzięki któremu wraz z ciepłem przenikającym przez przegrody na zewnątrz budynku wydostawała się też wilgoć.

Dodatkowo wilgoć była wywiewana przez nieszczelne okna. Kiedy zaczęto lepiej ocieplać budynki i wstawiać szczelne okna coraz częstsze były problemy z występowaniem wilgoci na ścianach. To wyniki wykraplania się pary wodnej, która dociera do chłodniejszych warstw - ocieplenia lub przegród. Właśnie te elementy powinno się zabezpieczyć, a służy do tego folia paroizolacyjna.

Folie paroizolacyjne do zabezpieczania poddaszy

Dla zabezpieczenia konstrukcji drewnianych ocieplanych wełną mineralną - szczególnie na poddaszach mieszkalnych - stosuje się folie paroizolacyjne. Mocujemy je do krokwi bądź profili stalowych od strony pomieszczenia. Osłonięte w ten sposób konstrukcje są zabezpieczone przed szkodliwym działaniem pary wodnej. Bariera wykonana z tworzywa sztucznego powoduje spowolnienie przenikania pary wodnej. Ponadto nawet gdy dojdzie do wykroplenia wilgoć jest w stanie odparować powoli na zewnątrz budynku.

Rodzaje paroizolacji

Wśród dostępnych rozwiązań w zakresie paroizolacji wyróżniamy przede wszystkim folie:

  • standardowe – wykonane z tworzywa sztucznego. Powszechne używane są modele jednowarstwowe wzmocnione polietylenową siatką. Ponadto występują też folie z polipropylenu oraz z dodatkowym ekranem aluminiowym, gdzie warstwa środkowa jest metalizowana. Grubość takiego materiału oscyluje wokół 20 mm, a paroprzepuszalność wyrażona wartością SD (stosunek grubości równoważnej pod kątem przenikania pary warstwy powietrza) wynosi między 0,5 a 20 m.
  • aktywne – bywają nazywane membranami paroizolacyjnymi i są zalecane przede wszystkim w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, z uwagi na zdolność magazynowania nadmiaru wilgoci oraz oddawania jej w czasie. Wykonane są z reguły z włókniny polipropylenowej oraz polietylenowego filmu funkcyjnego, charakteryzującego się odpowiednio dobranym parametrem oporu dyfuzyjnego. Posiadają paroprzepuszczalność na poziomie około SD 40 m, dzięki czemu przepuszczają tylko niewielkie ilości pary wodnej. Ich użycie zaleca się wówczas, gdy pod pokryciem dachowym ułożona jest wysokoparoprzepuszczalna folia dachowa.

źródło i zdjęcie: CB