Zalety tarasu na gruncie
Wybór tarasu posadowionego bezpośrednio na gruncie pozwala uniknąć problemów związanych z zabezpieczeniem przeciwwilgociowym. To także rozwiązanie znacznie tańsze. Choć, podobnie jak przy tarasach na płycie betonowej, wymaga starannego wykonania. Ta metoda zabudowy tarasu jest tańsza, szybsza i łatwiejsza w wykonaniu. Poza tym w razie uszkodzenia jednego elementu podczas użytkowania, jego wymiana jest prosta i nie wiąże się z koniecznością skuwania materiału, tak jak ma to miejsce w przypadku płyt klejonych do betonowej podstawy tarasu.
Budowa tarasu na gruncie
Najczęściej układa się nawierzchnie z kostek brukowych lub płyt. Te ostatnie o grubości 4-6 cm stają się coraz popularniejsze, bo płyty na tarasie są wygodniejsze, a wybór ich wzorów i kolorów jest bardzo duży w ofercie takich producentów jak BRUK-BET®. Niezależnie jednak, jakie płyty wybierzemy, trzeba je poprawnie ułożyć.
W przeciwieństwie do płytek ceramicznych, nie przykleja się ich do podłoża, lecz układa bezpośrednio na podsypce z drobnego grysu 2/8 mm, zachowując między nimi odstępy 3-5 mm i dokładnie poziomując. Podbudowę wykonujemy klasycznie jak dla kostki brukowej. Do wypełnienia spoin używa się fug żywicznych Bruk-Bet Prestige, piasku lub drobnego grysu np. Granofugi. Dzięki tej metodzie układania, na pewno nie będzie problemów z odspajaniem się płyt i wykruszaniem fugi cementowej.
Najlepsze płyty tarasowe nie wymagają impregnacji, ponieważ są zabezpieczane już na etapie produkcji, specjalnymi powłokami ochronnymi, które ograniczają wchłanianie zabrudzeń użytkowych oraz ułatwiają ich czyszczenie. Przykładem takich płyt są serie Maestro®, Romantica® i Architect®, które zabezpieczone są systemem Perlon® Lamino®.
źródło i zdjęcie: Bruk-Bet