Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Rolety czy żaluzje? Sprawdź, co jest lepszym rozwiązaniem

Klasyczne rolety wykonywane są z materiałów naturalnych lub włókien syntetycznych. Rolety pokryte srebrem lub gumową powłoką od zewnętrznej strony przepuszczają mniej światła słonecznego. Dlatego skutecznie chronią przed nadmiarem słońca i np. nocnym światłem latarni ulicznych.

Rolety czy żaluzje? Sprawdź, co jest lepszym rozwiązaniem
BUDVAR Centrum Okna PVC
BUDVAR Centrum Okna PVC
Dane kontaktowe:
43 824 31 32
Przemysłowa 36, 98-220 Zduńska Wola
Zobacz firmę w innym dziale: Drzwi antywłamaniowe i wejściowe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Rolety powinno się montować od bardziej nasłonecznionej strony budynku. Tkanina rolety zrolowana jest na wałku, który zwykle mocuje się na górnej ramie okna. Może być rozwijana do dowolnej wysokości, a jej szerokość wynosi zwykle mniej niż 3 m. Samohamujący mechanizm łańcuszkowy umożliwia zatrzymanie rolety na żądanej wysokości.

Nowoczesne żaluzje są skuteczną ochroną przed nadmiernym nagrzewaniem pokoju. Od rolet różni je możliwość regulacji kierunku i ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Żaluzje zbudowane są zazwyczaj z drewnianych bądź aluminiowych lamelek o różnej szerokości.

Przykręca się je zazwyczaj do ram okiennych. Sprawdzają się także przy osłonięciu nie tylko okien, ale, np. całej wnęki okiennej, czy przeszklonych ścian. Ważne! Żaluzje drewniane nie powinny być montowane w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, np. w kuchni, łazience czy pralni.

Różnice między tradycyjnymi roletami a roletami dzień-noc

Rolety dzień-noc wykonane są z dwóch różnych materiałów ułożonych na przemian, co pozwala dostosować intensywność światła wpadającego do pomieszczenia przez transparentne pasy na rolce. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu pasów zaciemniających rolety można zamontować również w łazience.

Opuszczając lub podnosząc rolety tradycyjne można wpuścić więcej lub mniej światła. Rolety dzień-noc dają więcej możliwości. Sterowanie ilością światła jaka wpada do pomieszczenia może odbywać się na dwa sposoby, przez:

  • podnoszenie i opuszczanie materiału,
  • ułożenie względem siebie pasm mniej lub bardziej przezroczystych.

Dużą różnicą jest także sposób nawijania tkaniny, która jest nawijana na wał w dwóch równoległych do siebie warstwach.

Dla kogo rolety zewnętrzne?

Osłony montowane wewnątrz pomieszczenia są częstym wyborem ze względu na niski koszt. Jeśli jednak zależy nam na wysokiej ochronie przed słońcem i nie tylko, warto wybrać rolety zewnętrzne.

Zapewniają one wysoki poziom bezpieczeństwa i zmniejszają koszty ogrzewania. Rolety zewnętrzne można podzielić na:

  • Rolety nadstawne - przeznaczone są do nowego budownictwa, a także modernizacji budynków istniejących.

  • Rolety elewacyjne - są to klasyczne rolety montowane na elewacji budynku bądź we wnęce okiennej.

  • Rolety podtynkowe - montowane są tylko w nowym budownictwie, chcąc je zamontować, decyzje o montażu powinna być podjęta na etapie projektu.

źródło i zdjęcia: Budvar Centrum