Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Piękny ogród pod dachem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-03-20

Dom i ogród to najczęściej dwa oddzielne światy. W jednym spędzamy czas pod dachem, a w drugim cieszymy się urokami świeżego powietrza.  Podczas ciepłych miesięcy życie toczy się na styku obu tych światów. Czemu nie połączyć ich ze sobą?

Chociaż przez ostatnie lata zimy są ciepłe i łagodne, to wiosna i lato w Polsce zawsze stoją pod znakiem zapytania - bywa, że wiosenne i wakacyjne plany krzyżuje deszczowa pogoda.

Z tego też powodu uzależniamy korzystanie z ogrodu od prognozy pogody. Niepotrzebnie! Wystarczy solidna konstrukcja z drewna i dach, aby cieszyć się nim bez względu na pogodę. 

Architektura w ogrodzie 

Zainteresowanie architekturą i dostęp do inspiracji z całego świata zmieniły trendy w budownictwie. Ma to także wpływ na otoczenie naszych domów. 

Małe plastikowe krzesełka ogrodowe chętnie zastępujemy komfortowymi meblami. Natomiast popularne parasole ogrodowe (z reklamą producenta napojów orzeźwiających) są wypierane przez różnych gabarytów zadaszenia ogrodowe.

Nowoczesne konstrukcje nie tylko zdobią trawnik. Przede wszystkim zapewniają cień i efektowne schronienie przed deszczem, a nawet śniegiem.

Sposób na przedłużenie domu

Chociaż spotykamy ogrody zimowe, czyli przeszklone i ogrzewane pawilony, czas spędza się najprzyjemniej na świeżym powietrzu. Drewniany taras, altana oraz pergola to znane sposoby na przedłużenie domu. 

Wpływa prostota budowy, dostępność i łatwość obróbki materiałów, a także możliwość grillowania wewnątrz konstrukcji. 

Pergola zazwyczaj nie wymaga betonowych fundamentów, zamiast tego stosujemy kotwy. Pamiętajmy jednak, że jakie deski, taka konstrukcja. Jeżeli zależy nam na długowiecznej i nośnej konstrukcji, z pomocą przybywa drewno konstrukcyjne - lite lub najlepiej klejone. Rozróżniamy 4 podstawowe rodzaje, o różnej jakości wizualnej i wymiarach:

  • Lite C24,
  •  KVH (w tym NSi oraz Si),
  • KVH Duo/Trio,
  •  BSH.

Do widocznych zastosowań lepiej wybrać wariant Si, która jest ładniejszy i posiada mniej sęków. - radzi Sławomir Perliński, ekspert z JAF Polska

Co innego, gdy do kompletu mamy (lub planujemy) taras z drewna:

Warto zastanowić się nad odmianami egzotycznymi, które z natury są odporne na zmienne warunki pogodowe i biodegradację. Atrakcyjną cenowo alternatywę stanowią gatunki rodzime, ale poddane obróbce termicznej (niezawodna Termososna) lub chociaż zaimpregnowane ciśnieniowo (świerk impregnowany). Takie deski posiadają fabrycznie podwyższoną odporność biologiczną. Zadaszenie drewnianego tarasu dodatkowo chroni go przed niekorzystnym wpływem promieni UV i opadami atmosferycznymi, tym samym wydłużając jego żywotność. - dodaje Darina Lazarova z JAF Polska.

Teraz do dzieła. Na koniec wzdłuż pergoli wystarczy posadzić pnącza (np. powojniki wielokwiatowe, róże pnące lub wiciokrzewy) i ogrodowa siedziba gotowa.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: JAF Polska 

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny