Jak dbać o kostkę brukową?
Wyroby z betonów wibroprasowanych są narażone na działanie czynników zewnętrznych, a te w najbardziej agresywnym stopniu występują w okresie zimowym. Kostkę brukową najlepiej ocenić po ustaniu warunków zimowych, po których zobaczyć będzie można jej stan oraz określić, czy jest konieczna renowacja.
Wobec tego wiosna jest świetnym momentem na to, aby odświeżyć naszą kostkę betonową, a tym samym nadać jej nową jakość. Aspekt wizualny elementów z betonów wibroprasowanych jest jedną z najistotniejszych cech dla użytkownika, natomiast norma PN-EN 1338:2005 nie podchodzi do tego tematu szczegółowo.
Zatem to po stronie użytkownika pozostaje dbałość o utrzymanie zadowalającego wyglądu kostki brukowej oraz pozostałej galanterii betonowej. Zabiegi pielęgnacyjne pomagają nie tylko zabezpieczyć elementy betonowe przed wpływem warunków zewnętrznych, ale pozwalają jednocześnie wyeksponować ich naturalne właściwości.
Zabiegi pielęgnacyjne kostki brukowej
Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych kostki brukowej należą: czyszczenie, renowacja oraz impregnacja. Każda powierzchnia przed aplikacją środka musi zostać oczyszczona. Świeżo ułożona kostka wymaga pozbycia się głównie pozostałych po fugowaniu resztek piasku, a także pyłów oraz ewentualnie innych pozostałości.
W przypadku starej kostki, z biegiem czasu wnikają w nią różnego rodzaju zanieczyszczenia w zależności od środowiska, w jakim jest eksploatowana. Mniejsze zanieczyszczenia usuwamy przy użyciu wody pod ciśnieniem, za pomocą węża ogrodowego bądź myjki ciśnieniowej (z dodatkiem lub bez dodatku detergentu).
Na mocniejsze zabrudzenia, takie jak wykwity wapienne, resztki zapraw, nalotów cementowych, można zastosować REINIT-R w odpowiednim stężeniu. W przypadku mchów oraz zazieleń zalecamy zastosować do ich wyeliminowania REINIT-A.
Każda z wymienionych czynności wymaga wiele pracy i zależy to od stopnia zabrudzenia. Do renowacji już ułożonej kostki brukowej możemy użyć produktu REMISTAR, który jest barwioną jednoskładnikową dyspersją polimerową. Dzięki temu produktowi możliwe jest uzyskanie jednolitej barwy na zwietrzałych i wypłukanych powierzchniach.
Kolejnym produktem do odświeżenia elementów betonowych jest modyfikowany polimerami środek wiążący BICOLOR. Wyrównuje różnicę barw, dzięki czemu wypłowiałe i uszkodzone powierzchnie stają się mniej widoczne. Impregnacja powierzchniowa wyrobów wibroprasowanych może odbywać się po stronie mokrej lub po stronie suchej.
Metoda "mokra" to impregnacja fabryczna, która występuje u producenta, zaraz po wytworzeniu elementów. Natomiast impregnacja po stronie suchej może odbywać się już u użytkownika. W zależności od zastosowanego środka (serie REMISIL i SILEX, a także REMIPERL) możemy uzyskać powierzchnię matową lub z efektem "mokrej kostki", pogłębienie lub brak efektu pogłębienia koloru.
Uwzględniając środowisko, w jakim będzie eksploatowana kostka (droga, podjazd, ogród), można zwiększyć jej trwałość na działanie mrozu w solach oraz zmniejszyć chłonność powierzchni substancji pochodzących z działalności człowieka (zabrudzenia olejem, żywnością), co pozwoli na szybkie usunięcie powstałych zabrudzeń.
Firma Schomburg dysponuje świetnymi produktami do konserwacji wyrobów betonowych. W zależności od oczekiwanego efektu końcowego oraz od miejsca, w jakim będzie użytkowana kostka, należy wykorzystać konkretny środek.
Prędzej czy później kostka brukowa wymagać będzie odświeżenia i to w dużej mierze od nas zależy, po jakim czasie będzie to konieczne. Jeżeli zastosujemy odpowiednie zabiegi od momentu wbudowania kostki, możemy mieć pewność, że element będzie dłużej utrzymywał kolor.
Sama czynność odświeżania zostanie odsunięta w czasie oraz nie będzie wymagała dużych nakładów pracy podczas renowacji. Podsumowując, betonowa kostka brukowa jest materiałem, który okresowo wymaga pielęgnacji.
Adrian Szwarocki technolog betonu Schomburg Polska
źródło i zdjęcia: Schomburg Polska