Profesjonalne wsparcie termomoernizacji i remontów

Ministerstwo rozwoju rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

Profesjonalne wsparcie termomoernizacji i remontów
Arbet Płyty styropianowe EPS, specjalistyczne płyty styropianowe
Dane kontaktowe:
94 342 20 76 (79)
Bohaterów Warszawy 32 75-211 Koszalin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak powstają zanieczyszczenia powietrza w Polsce?

  • 70% domów jednorodzinnych nie ma żadnej izolacji, lub jest za słaba;
  • domowe systemy grzewcze odpowiadają za 43% emisji szkodliwego pyłu PM 2,5;
  • odpowiadają również za 87% emisji węglowodorów aromatycznych, w tym tych najbardziej rakotwórczych.

Ministerstwo widzi rozwiązanie tej sytuacji we wspieraniu izolacji budynków.

Czas wspierać termomodernizację i remonty

Ministerstwo uważa więc, że trzeba zaproponować realnie wspierać przedsięwzięcia poprawiające stan techniczny komunalnych budynków wielorodzinnych z jednoczesną ich termomodernizacją.

Kolejny wniosek brzmi następująco: Istnieje potrzeba wsparcie działań związanych z poprawą bezpieczeństwa użytkowania budynków wielkopłytowych (budynków wykonanych z prefabrykowanych płyt wielowarstwowych) przy realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Biorąc pod uwagę długoterminową perspektywę użytkowania budynków wielkopłytowych w Polsce celowe jest stosowanie w przypadku ocieplania zewnętrznych ścian trójwarstwowych dodatkowego połączenia warstw fakturowej i nośnej, które zabezpieczy trwałość połączenia warstw płyt oraz wyeliminuje ewentualne, przyszłe zagrożenia.

Powinno się przeprowadzić korektę zasad udzielania premii termomodernizacyjnej. Wsparcie powinno sprzyjać działaniom bardziej kompleksowym niż do tej pory i zapewnić duże oszczędności energii pierwotnej, np. poprzez montaż fotowoltaiki. Konsultacje już trwają.

ARBET dba o środowisko

ARBET jest członkiem stowarzyszeń branżowych, m.in. Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). Stowarzyszenie od dawna podkreśla fakt, że ocieplenia budynków są kluczowe dla programu "Czyste Powietrze".

Stowarzyszenie podkreśla, że dopuszczana w tym programie instalacja ekologicznego źródła ciepła w nieocieplonym budynku jest błędnym podejściem do procesu termomodernizacji.

Najpierw należy ocieplić budynek, co pomoże ograniczyć konsumpcję energii cieplnej nawet o połowę. Eksperci zalecają więc wymianę pieca dopiero po ociepleniu domu.

źródło i zdjęcia: ARBET