PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Termomodernizacja na medal z Baumit

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-02-20

Udana termomodernizacja to nie tylko najlepszy sposób na smog, zmniejszenie wydatków na ogrzewanie czy zapewnienie przyjaznego mikroklimatu, ale też sposób na odświeżenie wyglądu budynku i jego otoczenia. By się o tym przekonać, wystarczy udać się do Krakowa, gdzie przy ulicy Oleandry 2a mieści się wyremontowany Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Jagiellońskiego, nagrodzony tytułem Fasady Roku 2019. Poznajcie jego historię.

Budynek, którego początki sięgają lat 60. XX wieku, do 1972 roku użytkowany był przez Katedrę Geologii Mineralogii Petrografii oraz Zakład Paleontologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Potem, do 2017 roku, swoją siedzibę miał tu Instytutu Nauk Geologicznych. 

Potem Instytut przeniósł się do nowoczesnego gmachu na Ruczaju, a ulica Oleandry 2a stała się siedzibą Instytutu Konfucjusza - Centrum Języka i Kultury Chińskiej, do którego dołączy również Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Budynek ten nie był remontowany od czasów swojego powstania, więc jego stan techniczny i wizualny był zły. Uczelnia postanowiła go więc wyremontować, łącznie z termomodernizacją.

Oprócz całkowitej metamorfozy wizualnej budynku i otaczającego go terenu, jednym z podstawowych założeń projektowych była rozbudowa o aulę wykładową - przestrzeń, której dotąd Instytutowi bardzo brakowało. Do tego doszła zmiana układu komunikacyjnego oraz funkcjonalnego, a także kwestia dostosowania budynku do obowiązujących przepisów budowlanych czy potrzeb osób niepełnosprawnych - opowiada autorka projektu, arch. Ewa Miśków-Janik z biura FHU Koliber.

Realizacja projektu była więc wyzwaniem zarówno dla architekta, jak i wykonawcy - firmy Budimex S.A. Wysiłek się jednak opłacił, wystarczy spojrzeć na efekty. Budynek zmienił się nie do poznania.

Budynek Instytutu przed i po renowacji
Budynek Instytutu przed i po renowacji

Instytut otrzymał przestrzeń umożliwiającą nauczanie na najwyższym, europejskim poziomie. Również okolica zyskała na tej zmianie - tchnięto w nią powiew nowoczesności. Elewacje parteru wykonano metodą natryskową z tynku Baumit MosaikSuperFine w kolorze szarym - materiału bardzo odpornego na uszkodzenia.

Wyżej użyty zaś został cienkowarstwowy, biały tynk strukturalny Baumit NanoporTop. Jak wyjaśnia architekt: zależało nam na materiale prostym, samoczyszczącym, o drobnym uziarnieniu. Wcześniejsze doświadczenia projektowe z wykorzystaniem tego materiału dawały nam gwarancję, że efekt spełni nasze oczekiwania, a przede wszystkim inwestora.

Osłony okienne i pergolę wykonano w kolorze drewna teakowego, z kolei wejście główne to prefabrykowany żelbet.

Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Instytut Konfucjusza zajmują się bardzo rozległymi obszarami świata. W wielu przypadkach są to kraje często o odmiennych kulturach, o niełatwej historii. Poszukiwaliśmy jakiegoś elementu, detalu, który byłby wspólny dla tych terenów. Zaproponowaliśmy grę światła przez montaż osłon w oknach jako symbol drewnianych wachlarzy. Także kolory elewacji nie są dziełem przypadku – biel, szarość i czysty żelbet są często spotykanymi motywami we współczesnej architekturze Chin i Polski – relacjonuje Ewa Miśków-Janik.

Przeprowadzona metamorfoza tchnęła drugie życie w budynek Instytutu, wprowadzając także nową świeżość w jego otoczenie.

źródło i zdjęcia: Baumit

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Powiązana firma
Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum