Termomodernizacja na medal z Baumit

Udana termomodernizacja to nie tylko najlepszy sposób na smog, zmniejszenie wydatków na ogrzewanie czy zapewnienie przyjaznego mikroklimatu, ale też sposób na odświeżenie wyglądu budynku i jego otoczenia. By się o tym przekonać, wystarczy udać się do Krakowa, gdzie przy ulicy Oleandry 2a mieści się wyremontowany Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Jagiellońskiego, nagrodzony tytułem Fasady Roku 2019. Poznajcie jego historię.

Termomodernizacja na medal z Baumit
Baumit Systemy ociepleń, chemia budowlana
Dane kontaktowe:
71 358 25 00
Wyścigowa 56G 53-012 Wrocław

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Budynek, którego początki sięgają lat 60. XX wieku, do 1972 roku użytkowany był przez Katedrę Geologii Mineralogii Petrografii oraz Zakład Paleontologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Potem, do 2017 roku, swoją siedzibę miał tu Instytutu Nauk Geologicznych. 

Potem Instytut przeniósł się do nowoczesnego gmachu na Ruczaju, a ulica Oleandry 2a stała się siedzibą Instytutu Konfucjusza - Centrum Języka i Kultury Chińskiej, do którego dołączy również Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Budynek ten nie był remontowany od czasów swojego powstania, więc jego stan techniczny i wizualny był zły. Uczelnia postanowiła go więc wyremontować, łącznie z termomodernizacją.

Oprócz całkowitej metamorfozy wizualnej budynku i otaczającego go terenu, jednym z podstawowych założeń projektowych była rozbudowa o aulę wykładową - przestrzeń, której dotąd Instytutowi bardzo brakowało. Do tego doszła zmiana układu komunikacyjnego oraz funkcjonalnego, a także kwestia dostosowania budynku do obowiązujących przepisów budowlanych czy potrzeb osób niepełnosprawnych - opowiada autorka projektu, arch. Ewa Miśków-Janik z biura FHU Koliber.

Realizacja projektu była więc wyzwaniem zarówno dla architekta, jak i wykonawcy - firmy Budimex S.A. Wysiłek się jednak opłacił, wystarczy spojrzeć na efekty. Budynek zmienił się nie do poznania.

Budynek Instytutu przed i po renowacji
Budynek Instytutu przed i po renowacji

Instytut otrzymał przestrzeń umożliwiającą nauczanie na najwyższym, europejskim poziomie. Również okolica zyskała na tej zmianie - tchnięto w nią powiew nowoczesności. Elewacje parteru wykonano metodą natryskową z tynku Baumit MosaikSuperFine w kolorze szarym - materiału bardzo odpornego na uszkodzenia.

Wyżej użyty zaś został cienkowarstwowy, biały tynk strukturalny Baumit NanoporTop. Jak wyjaśnia architekt: zależało nam na materiale prostym, samoczyszczącym, o drobnym uziarnieniu. Wcześniejsze doświadczenia projektowe z wykorzystaniem tego materiału dawały nam gwarancję, że efekt spełni nasze oczekiwania, a przede wszystkim inwestora.

Osłony okienne i pergolę wykonano w kolorze drewna teakowego, z kolei wejście główne to prefabrykowany żelbet.

Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Instytut Konfucjusza zajmują się bardzo rozległymi obszarami świata. W wielu przypadkach są to kraje często o odmiennych kulturach, o niełatwej historii. Poszukiwaliśmy jakiegoś elementu, detalu, który byłby wspólny dla tych terenów. Zaproponowaliśmy grę światła przez montaż osłon w oknach jako symbol drewnianych wachlarzy. Także kolory elewacji nie są dziełem przypadku – biel, szarość i czysty żelbet są często spotykanymi motywami we współczesnej architekturze Chin i Polski – relacjonuje Ewa Miśków-Janik.

Przeprowadzona metamorfoza tchnęła drugie życie w budynek Instytutu, wprowadzając także nową świeżość w jego otoczenie.

źródło i zdjęcia: Baumit