Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Pompa ciepła sposobem na smog

Problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza oraz smogiem nie maleją. Jakość powietrza ma duże znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Wybierając odpowiednie urządzenie grzewcze można poprawić obecną sytuację.

Pompa ciepła sposobem na smog
BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Pompy ciepła do CO i CWU
www.dedietrich.pl
BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Pompy ciepła do CO i CWU
Dane kontaktowe:
71 71 27 400, 801 080 881
Północna 15-19, 54-105 Wrocław
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe Pompy ciepła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Największa ilość zanieczyszczeń w atmosferze występuje zimą, kiedy zanieczyszczenia nasilają się za sprawą palenia paliwem stałym. Polacy wciąż bowiem w dużej mierze korzystają z urządzeń grzewczych starego typu, wykorzystujących węgiel i drewno.

Problemem jest także nieprzestrzeganie zakazu spalania śmieci, w tym odpadów plastikowych, które emitują ogromną ilość zanieczyszczeń do atmosfery.

Cichy zabójca - smog

Kiedy powietrze jest zanieczyszczone, do układu oddechowego trafiają szkodliwe substancje m.in. metale ciężkie, sadza czy rakotwórczy benzopiren. Zły stan powietrza wywołuje też alergie, bóle głowy, zapalenia gardła, płuc i oskrzeli oraz problemy z oddychaniem czy koncentracją.

Smog przyczynia się także do schorzeń układu nerwowego i depresji. Jakość powietrza jest analizowana każdego dnia, a kiedy normy zostają przekroczone, co zimą zdarza się bardzo często, powinno się unikać przebywania na zewnątrz.

Według badań opublikowanych w 2018 roku przez Ministerstwo Zdrowia, z powodu smogu co roku umiera ok. 67 tys. Polaków. Nie są to w pełni jasne dane, ponieważ ciężko jest ustalić dokładną przyczynę zgonu, lecz analizując poszczególne miesiące oraz rodzaje schorzeń wyraźnie widać zależność pomiędzy jakością powietrza, a stanem zdrowia.

Czas na czyste powietrze

Rozwiązaniem problemu jest wykorzystywanie Odnawialnych Źródeł Energii. Urządzeniem, które jest przyjazne środowisku oraz gwarantuje komfort użytkowania bez emisji szkodliwych substancji w miejscu zainstalowania, jest pompa ciepła.

Pompa przetwarza energię na ogrzewanie i podgrzanie ciepłej wody w sposób ekologiczny i energooszczędny. O tym rozwiązaniu mówią również klienci marki Sofath:

Zawsze interesowała nas tematyka Odnawialnych Źródeł Energii, więc nie wyobrażaliśmy sobie zastosowania innego źródła ciepła w naszym nowobudowanym domu. Ciągle słyszy się o przekroczonym stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu i mamy świadomość, że główną tego przyczyną są lokalne, nieefektywne systemy grzewcze. Nie chcieliśmy się więcej do tego przyczyniać, więc postawiliśmy na powietrzną pompę ciepła.

Sprężarkowe pompy ciepła wymagają zasilenia energią elektryczną, ale pobór energii elektrycznej stanowi jedynie ok. 20%, a pozostała część ciepła dostarczanego do obiektu jest darmowa. Co ważne, w miejscu jej eksploatacji nie powstają żadne spaliny.

Spaliny wydobywające się z elektrowni podczas produkcji energii elektrycznej, zużywanej przez pompę ciepła, są o wiele mniej szkodliwe niż zanieczyszczenia emitowane z kominów domków jednorodzinnych, ze względu na specjalistyczne układy oczyszczania.

Pompa ciepła Lizea marki Sofath spełnia wszystkie wymagania, zarówno w kontekście prostoty obsługi, jak i kosztów eksploatacyjnych oraz emisji zanieczyszczeń. Zajmuje niewiele miejsca i nie trzeba jej montować w osobnym pomieszczeniu.

Jest zintegrowana z zasobnikiem na ciepłą wodę, a jej dodatkową zaletą jest możliwość korzystania ze sterownika pokojowego łączącego się z domową siecią Wi-Fi.

Właściciele domów, którzy chcą ograniczyć zużycie energii elektrycznej w czasie codziennej eksploatacji oraz pracy pompy ciepła, mogą uzupełnić instalację pompy ciepła o panele fotowoltaiczne.

źródło i zdjęcia: De Dietrich