Zastosowania betonu towarowego
Beton towarowy powstaje w postaci mieszanki betonowej z cementu, kruszyw, wody oraz domieszek chemicznych, dodatków mineralnych i włókien. Zgodnie z normą PN-EN 206 w zależności od gęstości materiału dzieli się na lekki, ciężki i zwykły.
Standardowy beton zwykły ma gęstość 2000 - 2600 kg/m3. Beton towarowy może być samozagęszczalny i w tym przypadku zagęszcza się pod własnym ciężarem, lub proces zagęszczania w ręczny lub mechaniczny sposób przeprowadza wykonawca. Beton towarowy wykorzystuje się do podstawowych prac budowlanych. Produkowany jest na w pełni zautomatyzowanych węzłach betoniarskich.
Keramzyt System ma w ofercie beton towarowy w klasach: B-7.5, B-10, B-12.5, B-15, B-20, B-25, B-30 i B-35. Klasa betonu określa wytrzymałość materiału na ściskanie i uwarunkowana jest jego składem, warunkami środowiskowymi oraz rodzajem i czasem obciążenia. Beton towarowy do zastosowań konstrukcyjnych trzeba produkować w ramach certyfikowanej kontroli produkcji.
Rodzaj betonu dostosowuje się więc do konkretnych zastosowań.
Wszystko zgodne z normami
Beton towarowy to popularny materiał konstrukcyjny na placach budowy. Jest ekologiczny, nie wymaga specjalistycznych zabiegów konserwacyjnych i bez problemu można go dostosować do warunków użytkowania.
Obecnie najczęściej wykonawca współpracuje z wytwórcą betonu, który transportuje materiał specjalnymi betonomieszarkami i dysponuje pompą do betonu. Inwestycja w beton towarowy to bezpieczne rozwiązani gwarantujące, że do produkcji użyto atestowanych surowców, a sam produkt ma certyfikat zgodności CE i w 100% odpowiada założeniom normy w zakresie wymagań, właściwości i produkcji.
Beton towarowy oferowany przez Keramzyt System jest zgodny ze wszystkimi wymaganiami, a czas użytkowania wykonanych z niego konstrukcji wynosi minimum 50 lat.
źródło i zdjęcia: Keramzyt System